Lietuvoje

2021.07.14 17:50

Trečiadienio įvykiai: Nausėda apžvelgė savo metus, paskelbta, kurie Lietuvos politikai ir valstybės tarnautojai turtingiausi

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Saulius Jakučionis, Paulius Viluckas2021.07.14 17:50

BNS pateikia svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Prezidento spaudos konferencija. Prezidentas Gitanas Nausėda surengė spaudos konferenciją, kurioje apžvelgė antruosius kadencijos metus. Svarbiausi akcentai:

* G. Nausėda sako pasigendantis Sveikatos apsaugos ministerijos pastangų skatinant vakcinavimą: „Susidaro įspūdis, kad veiksmų plano, ar tai būtų 130 punktų planas gruodį, ar bent penkių žingsnių planas skatinant vakcinavimą dabar, paprasčiausiai nėra“. Ministras Arūnas Dulkys pareiškė, kad dėl COVID-19 pandemijos valdymo yra atsakinga ne tik pernai pradėjusi dirbti Vyriausybė, o vieningumo sprendžiant krizę trūksta.

* Prezidentas nepalaiko griežtų ribojimų nuo koronaviruso nesiskiepijantiems žmonėms.

* Šalies vadovas pareiškė, kad nelegalių migrantų teisinės padėties klausimus reikia spręsti gerbiant jų teises, tačiau nepadarant iš Lietuvos pereinamojo kiemo.

* G. Nausėda atskleidė, kad būtų nepasirašęs Seimo pavasario sesijoje teikto Partnerystės įstatymo dėl beveik vienodo santuokos ir partnerystės apibrėžimo.

* Prezidentas tvirtino, kad jo nesutarimai su Vyriausybe yra natūralūs. Šalies vadovas sakė esąs nusivylęs, kaip valdantieji „marinavo“ jo siūlymą didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, tačiau teigė palaikantis premjerės Ingridos Šimonytės aktyvumą užsienio politikoje.

Migrantų krizė:

* Pasieniečiai sulaikė dar 22 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusius migrantus. Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyti 1738 migrantai.

* Policija Lazdijų rajone sulaikė prieš maždaug parą iš apgyvendinimo vietos Kapčiamiestyje pasišalinusius šešis migrantus iš Irano ir Irako.

* LRT Tyrimų skyrius paskelbė, kad irakiečiai žmonių kontrabandininkams už kelionę į Lietuvą moka nuo 6 iki 15 tūkst. dolerių. Tokią sumą nurodė patys migrantų vedliai. Surinktais duomenimis, migrantai iš pradžių atvyksta į Minską, kelias dienas praleidžia viešbutyje, o paskui yra nuvežami ir paleidžiami prie sienos su Lietuva.

* Ankaroje viešintis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paragino Turkiją mažinti skrydžių kiekį į Baltarusiją, identifikuoti migrantus ir tirti bei užkardyti jų kelionių maršrutus. Pasak ministro, jei Turkija sumažintų skrydžių, galima būtų ieškoti kompensacinių mechanizmų, kuriais būtų padengti aviakompanijų nuostoliai.

* Lietuvos Seimo Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai pasiūlė Užsienio reikalų ministerijai ES lygiu inicijuoti diskusijas dėl didesnių ribojimų nelegaliems migrantams skųsti valstybių institucijų sprendimus, griežtinti jų judėjimo kontrolę.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 80 naujų COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota. Pacientų ligoninėse sumažėjo iki 59. Pirmąja vakcinos doze paskiepyti daugiau nei 4 tūkst. žmonių. 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 22.

* Vyriausybė papildė sąrašą sričių, kuriose leidžiama dirbti tik pasitikrinus dėl COVID-19: jame įrašyti krovinių ir keleivių vežėjai, pramogų, maitinimo įstaigų ir kitų sričių darbuotojai, kariai.

* Malta atšaukė planus įvesti draudimą atvykti į šalį nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems keliautojams. Nevakcinuotieji galės atvykti, bet privalės izoliuotis.

* Estija paskelbė fiksuojanti trečią koronaviruso bangą, siejamą su šalyje išplitusia delta atmaina. Prognozuojama, kad liepos pabaigoje COVID-19 atvejų skaičius Baltijos šalyje gali šoktelėti iki šimto per parą.

Prezidento veto. G. Nausėda vetavo birželio pabaigoje Seime priimtas pataisas dėl Lietuvos oro uostų, „Oro navigacijos“, Vidaus vandens kelių direkcijos ir Klaipėdos jūrų uosto direkcijos tapimo akcinėmis bendrovėmis. Prezidentūros teigimu, komercializuojant strategines valstybės valdomas įmones būtina užtikrinti, kad viešosios transporto infrastruktūros objektai visada išliktų valstybės rankose.

Politikų turtas. Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė politikų ir valstybės tarnautojų turto deklaracijas už 2020 metus. Tarp šalies vadovų turtingiausia yra Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen šeima, o tarp Seimo narių ir ministrų – konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis su sutuoktine. Didžiausią turtą tarp Lietuvos politikų deklaravo Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Vidmantas Dambrauskas.

Tėvystės atostogos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo, kad nuo kitų metų tėčiams priklausytų dviejų mėnesių tėvystės atostogos, kuriomis negalėtų pasinaudoti mama. Pasak ministrės Monikos Navickienės, taip tėčiai galėtų labiau prisidėti prie vaiko auginimo, o mamos – greičiau grįžti į darbo rinką.

Naujas tinklas. Vilniuje rugpjūtį veiklą pradės pirmasis JAV greitojo maisto restoranų tinklo „Domino's Pizza“ restoranas – pirma šio tinklo užkandinė Lietuvoje. Daugiau informacijos apie veiklą šalyje „Domino's Pizza“ žada pateikti artimiausiu metu.

Kratos Minske. Baltarusijos žmogaus teisių organizacija „Viasna“ pranešė apie teisėsaugos pareigūnų atliekamas kratas keleto jos darbuotojų namuose.

Nemalonumai Vengrijai. Europos Komisija pradės pažeidimo procedūrą prieš Vengriją dėl neseniai priimto įstatymo, diskriminuojančio LGBTQ bendruomenę.

Protestai Kuboje. Per antivyriausybinius protestus Kuboje žuvo vienas žmogus, o daugiau kaip šimtas aktyvistų ir žiniasklaidos atstovų buvo sulaikyti.

Skaitmeninis euras. Europos Centrinis Bankas pradėjo bandomąjį projektą, kuriuo bus siekiama sukurti skaitmeninį eurą. Centrinis bankas anksčiau yra užsiminęs, kad skaitmeninio euro projekto įgyvendinimui gali prireikti apie penkerių metų, jis nepakeis grynųjų pinigų.

Konfliktas Afganistane. Talibanas paskelbė užėmęs strategiškai svarbią sienos su Pakistanu perėją. Talibai tęsia sėkmingus išpuolius prieš Afganistano kariuomenę, užsienio pajėgoms paspartinus pasitraukimą iš šalies.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt