Lietuvoje

2021.07.15 07:53

Skelbiami keturių brandos egzaminų rezultatai: tarp jų – lietuvių kalbos, matematika šiemet išlaikyta kur kas geriau

atnaujinta 08.06
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.07.15 07:53

Ketvirtadienį abiturientai jau gali sužinoti dar keturių šiemetinių brandos egzaminų rezultatus. Šiandien skelbiami valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatai. Likusių egzaminų rezultatus laikiusieji galės sužinoti iki liepos 23 dienos. 

Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) skelbia valstybinių brandos egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, informacinių technologijų ir chemijos – rezultatus. Anot NŠA, visų šių egzaminų rezultatai išsiskiria tuo, kad padaugėjo aukščiausių – šimto balų – įvertinimų. NŠA džiaugiasi ir lietuvių kalbos bei literatūros valstybinio egzamino rezultatais, mat šiemet laikiusieji pelnė daugiau šimtukų.

Šiemetiniai matematikos egzamino rezultatai kur kas geresni nei praėjusių metų, kai reikiamos ribos neįveikė trečdalis laikiusiųjų. Matematikos egzaminą išlaikė 84,8 proc. abiturientų, o neišlaikė 15,2 proc., pernai net 32,4 proc. neišlaikė šio egzamino. Prasčiausiai sekėsi profesinių mokyklų mokiniams bei tiems, kurie mokėsi bendruoju kursu.

Šiemet šis egzaminas, pernai įžiebęs audrą, kėlė bene daugiausia nerimo. Po egzamino jį laikiusieji sakė, kad matematikos užduotys buvo lengvesnės nei praėjusiais metais, bet ne tokios paprastos, kaip kad jie vylėsi.

Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą išlaikė 91,4 proc. abiturientų, o neišlaikė 8,6 proc., pernai neišlaikiusiųjų buvo 10,8 proc. Išsyk po egzamino tiek abiturientai, tiek lietuvių kalbos mokytojai sakė, kad šiemetinės temos suformuluotos tinkamai, tad neturėtų būti sunku pelnyti gerus įvertinimus.

Chemijos egzaminą išlaikė 94,9 proc., neišlaikė 5,1 proc., pernai neišlaikė 2,6 proc. Keturis kartus išaugo gavusių maksimalų įvertinimą mokinių skaičius: šiemet šimtukus gavo 1,9 proc. mokinių, pernai – 0,47 proc. Chemiją rinkosi laikyti kiek mažiau nei 1 tūkst. abiturientų.

Informacinių technologijų egzaminą išlaikė 91,3 proc. abiturientų, neišlaikė 8,7 proc., pernai neišlaikiusiųjų buvo 7,9 proc. Šiemet šimtukus gavo beveik kas dešimtas abiturientas (9,7 proc.), pernai tik 6,4 proc. Iš viso šį egzaminą rinkosi daugiau kai 2 tūkst. kandidatų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dėkoja mokytojams, kurie net ir esant sudėtingoms aplinkybėms padėjo pasirengti abiturientams brandos egzaminams ir pasiekti gerų lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos rezultatų.

LRT.lt primena, kad nepatenkinti rezultatais abiturientai gali teikti apeliacijas.

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamine dauguma svarstė apie žmogaus elgesį grėsmės akivaizdoje

Kaip skelbia NŠA, valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą šiemet laikė 16 660 kandidatų. Egzaminą išlaikė 91,4 proc., o šimtukus gavo 375 kandidatai. Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino išlaikymo riba – 30 taškų iš 100 galimų.

„Šio egzamino rezultatai geresni nei praėjusiais metais ne tik pagal didesnį šimtukininkų skaičių, bet ir mažesnį egzamino neišlaikiusiųjų procentą, jis mažiausias per pastaruosius penkerius metus, – sako NŠA Stebėsenos ir vertinimo departamento direktorius Vidmantas Jurgaitis. – Šiais metais aukščiausią įvertinimą gavo 2,3 proc. kandidatų. Pernai tokių buvo 1,3 proc., o dar ankstesniais metais nesiekdavo 1 proc.“

Populiariausia lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino rašinio tema buvo „Kaip elgiasi žmogus grėsmės akivaizdoje“. Ją rinkosi 9252 kandidatai. Antroji pagal populiarumą tema – „Ką viešiname, o ką pasiliekame sau“. Vertintojams pateikti 4286 darbai.

Kitas temas „Tėvo vaizdinys literatūroje“ ir „Kasdienybės vaizdavimas literatūroje“ atitinkamai rinkosi 1990 ir 1056 kandidatai.

Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino taškų vidurkis šiais metais siekia 54 taškus, t. y. tiek pat, kiek 2019 m.

Egzamino neišlaikiusiųjų šiemet mažiau nei pernai: egzamino neišlaikė 8,6 proc. kandidatų, 2020 m. – 10,8 proc., 2019 m. – 9 proc.

Kandidatai, kurie neišlaikė lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino, laikys mokyklinį brandos egzaminą pakartotinėje sesijoje liepos 20 d. Išsamesnės informacijos apie egzamino perlaikymą reikia teirautis mokykloje.

Matematikos egzamino rezultatai geresni

Matematikos valstybinį brandos egzaminą laikė 15 149 kandidatai. Egzamino išlaikymo riba – 9 taškai iš 60 galimų. Egzaminą išlaikė 84,8 proc. kandidatų (2020 m. – 67,6 proc., 2019 m. – 82,1 proc.). Šimto balų įvertinimą gavo 1,7 proc. kandidatų (2020 m. – 1 proc., 2019 m. – 1,5 proc.).

Lyginant kelerių metų matematikos valstybinio brandos egzamino pasiekimus, pasak NŠA, šiais metais pagal išlaikiusiųjų dalį ir šimto balų įvertinimą mokinių rezultatai yra labai panašūs kaip ir 2019 m. Matematikos valstybinio brandos egzamino taškų vidurkis – 21,9 taško – toks pat kaip ir 2019 m.

„Pasiūlytos įvairios pagalbos priemonės mokiniams buvo veiksmingos. Pavyzdžiui, mokiniai, kurie dalyvavo visuose pasiūlytuose elektroniniuose matematikos patikrinimuose, per valstybinį brandos egzaminą vidutiniškai surinko trimis taškais daugiau nei tie mokiniai, kurie nedalyvavo tokių užduočių atlikime“, – sako V. Jurgaitis.

Tarp neišlaikiusiųjų matematikos egzamino nemažai profesinių mokyklų mokinių bei mokinių, kurie mokėsi bendruoju kursu, t. y. B lygiu.

Chemijos egzaminą rinkosi daugiau merginų, informacinių technologijų – daugiau vaikinų

Chemijos valstybinį brandos egzaminą laikė 998 kandidatai. Egzaminą išlaikė 94,9 proc. (pernai – 97,4 proc.) kandidatų. 100 balų įvertinimą gavo 1,9 proc. (pernai – 0,47 proc.) kandidatų. Egzamino išlaikymo riba – 16 taškų iš 100 galimų.

NŠA Stebėsenos ir vertinimo departamento direktoriaus teigimu, nors šimtukininkų padaugėjo daugiau nei trigubai, didesnis ir egzamino neišlaikiusių mokinių skaičius. Dauguma kandidatų, pasirinkusių šį egzaminą, chemiją mokėsi išplėstiniu kursu.

Chemijos valstybinio brandos egzamino taškų vidurkis šiais metais siekia 51,8 taško, jis 2 taškais mažesnis nei 2020 m. vidurkis – 53,6 taško.

Informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą laikė 2134 kandidatai. Egzaminą išlaikė 91,3 proc. (pernai – 92 proc.) kandidatų. Šimto balų įvertinimą gavo 9,7 proc. (pernai – 6,4 proc.) kandidatų. Vertintojų nuomone, egzamino užduotys buvo vidutinio sunkumo.

Egzamino išlaikymo riba – 20 taškų iš 100 galimų.

„Šiais metais daugiau kandidatų (66 proc.) bandė atlikti programavimo užduotis ir 32 proc. kandidatų už jas gavo nuo 41 iki 50 taškų iš galimų“, – sako V. Jurgaitis.

Nors įprasta, kad šiame egzamine dominuoja vaikinai, tačiau pagal rezultatus merginos vaikinams nenusileidžia: merginų surinktas taškų vidurkis siekia 54,5 taško, vaikinų – 52,4 taško. Bendras surinktas taškų vidurkis toks pats kaip ir praėjusiais metais.

Ministrė: tai yra visos švietimo bendruomenės nuopelnas

„Tai, kad pagrindinių egzaminų, kurie mokiniams kelia daugiausia iššūkių, – lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos – išlaikymo rodikliai geresni negu pernai, yra visos švietimo bendruomenės nuopelnas. Nors abiturientai didžiąją mokslo metų dalį mokėsi nuotoliniu būdu ir jiems teko prisiimti daugiau atsakomybės už savo pasiekimus, galutinis rezultatas nenuvylė.

Džiaugiuosi mūsų mokiniais ir dėkoju mokytojams už didžiulį darbą, už kūrybiškus sprendimus derinant skirtingus mokymo būdus ir metodus, už papildomas konsultacijas. Sveikinu abiturientus, kurie susikaupė ir lemiamu metu pademonstravo savo žinias“, – sako ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Per karantiną abiturientams buvo stengiamasi sudaryti kaip galima geresnes sąlygas ruoštis egzaminams. Nors vyresni nei 5 klasių mokiniai beveik iki gegužės vidurio galėjo mokytis tik nuotoliniu būdu, jau nuo kovo pabaigos abiturientams buvo leidžiama atvykti į kontaktines konsultacijas mokyklose, mažose grupelėse. Nuo gegužės pradžios buvo leidžiamas mišrus abiturientų ugdymas – pačios mokyklos galėjo spręsti, kiek laiko skirti mokymuisi gyvai, o kiek – nuotoliniu būdu.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė pagalbos mokiniams, dėl pandemijos patyrusiems mokymosi praradimų, planą. Jame didžiausias dėmesys teko abiturientams. Ministerija skyrė beveik 400 tūkst. Eur abiturientų konsultacijų išlaidoms kompensuoti. Šios lėšos skirtos abiturientus konsultuojantiems mokytojams už papildomas darbo valandas. Pagalba abiturientams galėjo būti finansuojama ir iš bendrai mokymosi sunkumų dėl nuotolinio mokymo patiriančių mokinių konsultacijoms papildomai pervestų lėšų – 1,3 mln. Eur. Jos paskirstytos visoms savivaldybėms pagal mokinių skaičių.

Į pagalbą baigiamųjų klasių mokiniams atėjo ir mokytojų dalykininkų asociacijos, jos parengė nemokamų nuotolinių konsultacijų, teminių vaizdo įrašų, mokymosi medžiagos. Patyrę mokytojai dalykininkai, universitetų dėstytojai abiturientams ir jų mokytojams teikė koncentruotą dalykinę ir metodinę pagalbą: padėjo susisteminti turimas žinias, išsiaiškinti spragas ir rasti informacijos joms užpildyti, paaiškinti dažniausiai egzaminuose pasikartojančias užduotis ir daromas klaidas.

Nemokamų konsultacijų siūlė ir kai kurie universitetai.

Balandžio 12–13 dienomis visi abiturientai, kurie pasirinko laikyti matematikos valstybinį brandos egzaminą, galėjo nuotoliniu būdu dalyvauti elektroniniame nuotoliniame matematikos žinių patikrinime ir įsivertinti, kokias dalyko temas dar reikia pastiprinti iki egzamino.
Tokia galimybe pasinaudojo dauguma matematikos egzaminą pasirinkusių abiturientų.

Sudarant brandos egzaminų tvarkaraštį buvo numatyti didesni intervalai tarp populiariausių egzaminų, kad liktų daugiau dienų pasirengti. Visi brandos egzaminai pirmą kartą buvo pailginti 15 min., gamtos mokslų egzaminuose atsisakyta temų, kurioms buvo reikalingas
praktinis pasirengimas – bandymai, laboratoriniai darbai ir pan.

„Visos pagalbos priemonės būtų bevaisės, jei ne pačių abiturientų motyvacija ir nuoseklus, visus pandemijos barjerus įveikiantis mokytojų darbas“, – sako J. Šiugždinienė.

Pasak jos, šiandien skelbiami informacinių technologijų ir chemijos brandos egzaminų rezultatai rodo, kad papildomos motyvacijos ir pastangų pareikalavęs pasirengimas laisvai pasirenkamiems egzaminams motyvuotus mokinius dar labiau sutelkė, o mažiau motyvuotiems buvo neparankus. Didėjo abiejų egzaminų neišlaikiusiųjų dalis, tačiau žymiai daugėjo gavusiųjų pačius aukščiausius – šimto taškų – įvertinimus.

Individualūs balai – rezultatų sistemoje

NŠA primena, kad mokiniai savo rezultatus gali sužinoti prisijungę prie rezultatų skelbimo sistemos https://rezultatai.egzaminai.lt su iš mokyklos gautu kandidato kodu ir vienkartiniu slaptažodžiu. Jungiantis pirmą kartą, privaloma pasikeisti slaptažodį. Jo nepasikeitus, kitą kartą prisijungti nebebus galima. Nepasikeitęs slaptažodžio ar pamiršęs pasikeistą slaptažodį ir užblokavus prisijungimą mokinys turi kreiptis el. paštu atblokavimas@nsa.smm.lt ir laiške nurodyti savo vardą, pavardę ir mokyklą, kurioje mokosi.

Po rezultatų paskelbimo per dvi darbo dienas mokiniai gali pateikti apeliacijas savo mokyklos vadovui. Rašydami prašymus dėl apeliacijų nagrinėjimo, mokiniai gali nurodyti ir savo argumentus, kodėl nesutinka su gautu egzamino įvertinimu. Visos apeliacijos bus išnagrinėtos iki rugpjūčio 3 dienos.

Likusių valstybinių brandos egzaminų rezultatai bus žinomi vėliausiai iki liepos 23 d.

Mokyklinių brandos egzaminų rezultatai – mokyklose

Bendrojo ugdymo mokyklose paskelbti gimtosios kalbos (baltarusių, lenkų, rusų) ir muzikologijos mokyklinių brandos egzaminų rezultatai. Gimtosios kalbos (baltarusių, lenkų, rusų) egzaminus išlaikė per 99 proc. kandidatų. Iš viso šiuos egzaminus laikė 982 kandidatai iš tautinių mažumų mokyklų. Muzikologijos mokyklinį brandos egzaminą laikė 114 kandidatų. Egzaminą išlaikė 94,74 proc. kandidatų.

Šiais metais abiturientų valstybinių brandos egzaminų darbus vertino 2226 vertintojai. Vertinimas vyko elektroniniu nuotoliniu būdu, tad vertintojams nebereikėjo vykti į vertinimo centrus, o elektroninė sistema užtikrina, kad kiekvienas darbas įvertinamas mažiausiai du kartus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.