Lietuvoje

2021.07.13 21:00

Skiepų proveržiui reikia dovanų? Loterijos populiarumu džiaugiasi Klaipėdos rajono valdžia, ateityje – trijų laisvadienių galimybė

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.07.13 21:00

Netrukus Klaipėdos rajone finišuos loterija, kurios metu pirmąja doze nuo COVID-19 pasiskiepiję Klaipėdos rajono gyventojai gali laimėti elektrinius paspirtukus, dviračius, skrydžius oro balionu ir kitus prizus. Klaipėdos rajono siekis taip išjudinti sulėtėjusį vakcinacijos tempą pasiteisino – per savaitę kelis kart išaugo pirmąją vakcinos dozę gavusiųjų gretos. Savivaldybė jau numatė ir kitą žingsnį – pasiskiepijusiems žada tris laisvadienius.

Kiek daugiau nei savaitę galima pasiskiepyti ir Palangoje įsikūrusioje Nacionalinio kraujo centro skiepų palapinėje. Vis dėlto panašu, kad žmonių arčiau jų atėjusi vakcina nesudomino taip, kaip viltasi.

Loterija, kurios metu Klaipėdos rajone pirmąja vakcinos nuo COVOD-19 doze pasiskiepiję žmonės gali laimėti įvairių prizų, prasidėjo praėjusią savaitę ir baigsis šios savaitės pabaigoje.

Kartu su loterijos pradžia per labiau nutolusius savivaldybės kaimus ir gyvenvietes pradėjo kursuoti skiepų autobusiukas.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja ir Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovė Rasa Petrauskienė teigė, kad tokiais veiksmais siekta pagyvinti uostamiesčio rajone pastebimai sulėtėjusį vakcinacijos tempą.

„Vasarą skiepijimasis buvo labai aprimęs visoje Lietuvoje, tačiau Klaipėdos rajone – ypač. Mes per dieną sulaukdavome apie 30 žmonių. Tai tikrai situacija buvo labai liūdna. Ir kai žinai, kad ateina visokios atmainos, susizgribome ir pradėjome galvoti planą“, – dėstė R. Pertrauskienė.

Pašnekovės teigimu, pagal turėtus duomenis iki loterijos, prognozuota, kad per savaitę pirmąją arba vienintelę, jeigu pasirenkama „Janssen“ vakcina, skiepo dozę turėtų gauti apie 150 žmonių. Paskelbus apie loteriją ir galimybę pasiskiepijus laimėti prizus, praėjusią savaitę Klaipėdos rajone vakcinos atvyko 460 gyventojų.

„Tikriausiai, kad labiau paskatino loterija. Manome, kad ta loterija suveikė būtent tose vietovėse, kur atokiau žmonės gyvena, gal finansiškai silpniau. Manome, kad ši akcija pasiteisino“, – patikino R. Petrauskienė.

Ši loterija savivaldybei kainuos apie 4–5 tūkst. eurų, tačiau tikėtina, kad ateityje žmonių vilionės skiepytis ir dar labiau patuštins savivaldybės kišenę, mat pasibaigus loterijai planuojama ir nauja akcija.

„Mūsų savivaldybės darbuotojai, kurie pasiskiepys ar jau yra pasiskiepiję, gaus tris laisvas darbo dienas. Mes parodysime tokį pavyzdį, tada kviesime ir savivaldybės biudžetines įstaigas pasekti tuo pavyzdžiu. Savo pavyzdžiu kviesime ir verslą prisijungti prie šios akcijos, kad verslininkai savo žmonėms duotų laisvas dienas ir taip bandysime ištraukti likučius nepasiskiepijusių. Siekiame, kad nelaimėtų antivakseriai, o laimėtų tie, kurie yra pasiskiepiję“, – dėstė R. Petrauskienė.

Kaip ilgai po atokesnius miestelius kursuos skiepų autobusiukas, dar nenuspręsta. Žadama atsižvelgti į tokios paslaugos populiarumą ir pagal tai planuoti darbą.

Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybėje paskiepyta 36,7 proc. visų gyventojų.

Skiepų palapinė Palangoje: lūkesčiai buvo didesni, planuojama mažinti darbo dienų skaičių

Siekis įvairiais būdais skatinti žmones skiepytis ne visur sulaukia vienodo žmonių dėmesio. Daugiau nei savaitę Palangoje veikianti Nacionalinio kraujo centro palapinė, kur galima pasiskiepyti „Janssen“ vakcina, žmonių gausos nesulaukia, nors vienos dienos ekspedicijų metu toks vakcinacijos būdas labai pasiteisindavo.

Nacionalinio kraujo centro direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, per vienos dienos ekspedicijas įvairiuose Lietuvos regionuose paskiepijama vidutiniškai apie 300–500 žmonių, o visą savaitę Palangoje veikiančioje palapinėje vakcinos dozės sušvirkščiamos vos 30–50 norinčiųjų. Todėl manoma, kad Palangoje neišnaudojami turimi resursai ir svarstoma gerokai mažinti vakcinacijos palapinės darbo dienų skaičių.

„Aišku, svarbus kiekvienas ir kiekviena, bet mes žymiai efektyviau panaudojame savo resursus vykdami į mobilias išvykas į miestelius, atokias vietove, nei Palangoje. Dėl to, manau, kartu su Vyriausybės kanceliarija ir su Sveikatos apsaugos ministerija spręsime šią savaitę. Mano siūlymas – mažinti dienų skaičių ir galbūt palikti tik šeštadienį donorystei ir vakcinacijai Palangoje, o kitomis dienomis nukreipti palapinę su žmogiškaisiais ištekliais įvairioms mobilioms išvykoms. Nes akivaizdu, kad tai yra efektyviau“, – paaiškino D. Gutauskas.

Pastebima, kad labiausiai žmones pajūryje vakcinuotis stabdantis dalykas – galimybė „susigadinti“ laisvalaikį pajūryje, jeigu pasireikštų šalutinis vakcinos poveikis, nors šalutiniai poveikiai, anot pašnekovo, po „Janssen“ vakcinos pastebimi retai.

Mes žymiai efektyviau panaudojame savo resursus vykdami į mobilias išvykas į miestelius, atokias vietove, nei Palangoje.

D. Gutauskas

Kai kuriuos žmones stabdo ir tai, jog po skiepo nerekomenduojama šlapinti dūrio vietos, tačiau D. Gutauskas paaiškino, kad maudytis po skiepo galima, tačiau nepatariama to daryti vos tik palikus skiepų palapinę. Rekomenduojama bent valandą palaukti ir tuomet jau galima pasimėgauti maudynėmis įšilusioje Baltijos jūroje.

„Jeigu po valandos žmogus išsimaudys jūroje, tikrai nieko blogo nebus. Dūris yra mikro ir tikrai kažkokių infekcijų ar užkrėtimų negirdėjome, kad pasitaikytų. Juo labiau, kad ir vakcinos naudojimo lapelyje ape tai nėra jokios medžiagos, Sveikatos apsaugos ministerija taip pat nieko neplatina. Tai yra paplitęs požiūris po skiepų nuo raupų, kurie buvo prieš daugelį metų, kai kildavo žaizdos skiepijimo vietoje“, – aiškino Nacionalinio kraujo centro vadovas.

Pašnekovas taip pat pastebėjo, skiepytis žmones kiek stabdo ir tai, jog po šios procedūros nepatariama vartoti alkoholio. Vis dėlto D. Gutauskas atkreipė dėmesį, jog tai yra nedidelė „auka“, lyginant su tuo, kiek galimybių atveria skiepas.

Jeigu po valandos žmogus išsimaudys jūroje, tikrai nieko blogo nebus.

D. Gutauskas

„Negalime sakyti, kad idėja visai nepasiteisino, bet mūsų lūkesčiai buvo didesni. Poilsiautojai taip nesusižavėjo idėja vakcinuotis, kaip ta idėja buvome sužavėti mes“, – pripažino pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.