Lietuvoje

2012.06.23 09:22

Išlaisvintus kalinius auklės ir elektronika

Liepą įsigaliojus Probacijos įstatymui ir į laisvę anksčiau išėjus tūkstančiams kalinių, jų kontrolei pirmą kartą Lietuvoje bus panaudoti specialios apykojės bei elektroniniai stebėjimo įrenginiai. 

Liepą įsigaliojus Probacijos įstatymui ir į laisvę anksčiau išėjus tūkstančiams kalinių, jų kontrolei pirmą kartą Lietuvoje bus panaudoti specialios apykojės bei elektroniniai stebėjimo įrenginiai.

Visoje šalyje iš įkalinimo įstaigų grįš 3 tūkstančiai nuteistųjų, o į Vakarų Lietuvą – apie 200. Visuomenės reakcija į šią žinią buvo toli gražu ne teigiama – baiminamasi, kad padaugės nusikaltimų, tačiau naujajame įstatyme teigiama, kad tokiu būdu jų skaičių siekiama tik sumažinti.

Kas teisus – paaiškės per artimiausią pusmetį.

Pretenduoja ne visi

Laisvę anksčiau išvysti didžiausius šansus turi visi tie, kurie po pusės metų turėtų teisę prašytis lygtinio paleidimo.

„Įstatymas aiškiau apibrėš taisykles, pagal kurias nuteistasis anksčiau galėtų išeiti į laisvę. Iki šiol įkalinimo įstaigos vadovas nustatydavo, kas gali kreiptis dėl lygtinio paleidimo. Dabar viskas apibrėžta konkrečiau, prašymus teikti galės ne kiekvienas norintysis, pagal nuotaiką.

Sprendimus dėl probacijos priims teismas atsižvelgdamas į specialios komisijos išvadas. Aišku viena – kuo sunkesnį nusikaltimą kalinys padarė, tuo mažiau šansų, kad jis į laisvę išeis anksčiau“, – būsimąją tvarką aiškino teisingumo ministro patarėja Vaida Vincevičiūtė.

Kaip per filmus

Siekiant Probacijos įstatymo pagrindu laisvėje atsidūrusius asmenis perauklėti, bus taikomos įvairiausios priemonės, tokios, kaip įvairių kursų lankymai, įdarbinimas, švietimas ir pan.

Taip pat bus siekiama užtikrinti, kad anksčiau į laisvę grįžę asmenys nustatytu laiku būtų namuose. Šį siekį įgyvendinti bus panaudotos specialios apykojės, kurios realiu laiku padės nustatyti, ar žmogus nenutolo nuo namų.

„Taip, tai tokie patys prietaisai, kuriuos teko matyti per kino filmus“, – sakė Klaipėdos regiono pataisos inspekcijos direktorius Juras Kilijonas.

Šio prietaiso veikimo sistema tokia: stebimojo namuose bus įjungtas su duomenų saugykla sujungtas stacionarus įrenginys, į kurį radijo bangomis bus perduodami signalai iš apykojės. Pareigūnai juos gaus keliais atvejais: kai apykojė nuo jo nutols daugiau nei per 40 metrų, kai ją bus bandoma nuimti, įrenginys bus išjungtas iš elektros tinklo. Iki 100 gramų sveriančiai, judesių nevaržančiai ir avalynę apmauti netrukdančiai apykojei uždėti ir nuimti bus skirtas vienas ir tas pats prietaisas, kuriuos turės pareigūnai.

Prižiūrės nuolat

Pasak J. Kilijono, galvota ir apie modernesnius prietaisus – apykojes, kurių buvimo vietą realiu laiku būtų galima stebėti su palydovo pagalba, tačiau jos pasirodė per brangios.

Taigi, be apykojų anksčiau išleistus nuteistuosius dar bus bandoma priversti grįžti į doros kelią – kiekvienam bus sudaryti individualūs planai.

„Darbotvarkės bus labai tikslios, patikros – irgi. Ant kupros nesėdėsime, tačiau priežiūra bus gana intensyvi“, – sakė J. Kilijonas.

Intensyvi priežiūra bus vykdoma tris mėnesius.