Lietuvoje

2013.03.28 10:28

D. Pavalkis: turime „planą B“, jei lietuvių kalbos brandos egzaminą teks suvienodinti šiemet

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.03.28 10:28

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis sako, kad jo vadovaujama ministerija yra pasirengusi išgirsti teismo sprendimą, įpareigojantį jau šiemet suvienodinti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kitakalbiams Lietuvos moksleiviams ir tiems, kuriems lietuvių kalba yra gimtoji.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis sako, kad jo vadovaujama ministerija yra pasirengusi išgirsti teismo sprendimą, įpareigojantį jau šiemet suvienodinti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kitakalbiams Lietuvos moksleiviams ir tiems, kuriems lietuvių kalba yra gimtoji.

„Mes turime planą B ir esame tam visiškai pasiruošę“, – trečiadienį Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete pareiškė ministras Dainius Pavalkis buvusio švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus paklaustas, kas bus, jei teismas artimiausiomis savaitėmis įpareigos egzaminą suvienodinti.

Suvienodintam egzaminui pasiruošęs teigia esantis ir Nacionalinis egzaminų centras (NEC). Laikinoji jo vadovė Teresė Blaževičienė pripažino, kad sunkumų NEC patyrė kaip tik dėl ministro sprendimo egzamino šiemet dar nesuvienodinti.

Pasak jo, suvienodinto egzamino užduotys jau buvo parengtos ir už šį darbą atsiskaityta su jų rengėjais, todėl nusprendus jo nevienodinti egzamino užduotis teko rengti iš naujo. Jos iki šiol dar nėra parengtos, tačiau T. Blaževičienė pažymėjo, kad iki egzaminų pradžios visus darbus bus spėta atlikti.

Laikinoji NEC vadovė pripažino, kad egzamino sąlygų keitimas ministro įsakymu padidino egzaminų rengimo išlaidas.

Tiesa, ji atsisakė įvardinti, kiek NEC sumokės už nesuvienodinto lietuvių kalbos brandos egzamino užduočių rengimą. Pasak jos, ši informacija yra konfidenciali.

Pats ministras D. Pavalkis teigė besitikintis, kad suvienodinti lietuvių kalbos brandos egzamino šiemet nereikės.

Pasak jo, kitakalbių mokyklose dėl suvienodinto lietuvių kalbos egzamino problemų kils dar keletą metų, nes iki šiol nėra suvienodintos penktokų–šeštokų mokymo programos lietuvių ir kitakalbių mokyklose.

„Po kelerių metų turėsime tą pačią problemą. Turite prisiimti atsakomybę už užprogramuotą į priekį konfliktą su nelietuviškų mokyklų mokiniais“, – į G. Steponavičių kreipėsi dabartinis švietimo ir mokslo ministras.

D. Pavalkio nuomone, lietuvių kalbos mokymas kitakalbių mokyklose turi būti keičiamas iš esmės ir galbūt sustiprinamas nuo pat pirmos klasės.

Primename, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė nagrinėti Seimo narių pareiškimą ištirti švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio įsakymo teisėtumą, kuriuo atsisakoma vienodo lietuvių kalbos egzamino.

Seimo opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijų nariai į LVAT kreipėsi vasario 28 d.

Seimo nariai Valentinas Stundys, Gintaras Steponavičius, Stasys Šedbaras ir Dalia Teišerskytė kreipėsi į LVAT, prašydami ištirti, ar švietimo ir mokslo ministro D. Pavalkio šių metų vasario 20 dienos įsakymas, kuriuo pakeista lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programa, neprieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui bei Konstitucijai, Švietimo įstatymui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.