Lietuvoje

2021.07.09 13:00

Šakalienė po apsilankymo užkardoje: iš žmonių surenkami pinigai, suplėšomi dokumentai ir nurodoma kryptis

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.07.09 13:00

„Tai, ką pasakoja žmonės yra svarbiausia – iš jų surenkami pinigai, jie atvežami prie sienos, dokumentai atimami ir išmetami prie sienos, parodoma kryptis ir sakoma: eik ten“, – žurnalistams po apsilankymo Druskininkų pasienio užkardoje sako Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Pasak D. Šakalienės, tokie migrantų pasakojimai dar kartą parodo, kad jų gabenimas į Lietuvą yra organizuotas veikimas, taip žmones apgaudinėjant ir išnaudojant. Parlamentarės teigimu, tokiu būdu Baltarusijos režimas dar nuplėšia pinigus už bilietus, vizas ir visa kita.

Šakalienė apie migrantų padėtį pasienio ruože: sąlygos kuklios, bet bazinius standartus atitinka

„Ekskursija su galimybe patekti į Europos Sąjungą“, – teigia D. Šakalienė.

Kalbėdama apie situaciją užkardoje, Seimo narė pasakoja, kad kai kurie žmonės turi miegoti ant čiužinių arba net grindų, jie norėtų, kad keletą kartų per dieną gautų įvairaus maisto, pageidauja vaisių ir daržovių.

„Karinis davinys tikrai atitinka bazinius standartus, tačiau, kalbant apie vaikus bei besilaukiančias moteris, pilnavertė mityba su vitaminais yra svarbu nepriklausomai nuo to, teisėtai žmogus kirto sieną ar ne. Bet, kita vertus, manau, kad gavome tik dalį pradinės informacijos“, – tvirtina ji.

Anot D. Šakalienės, ne visi sutikti migrantai kalba angliškai, dažniausiai įvardija bėgantys nuo skurdo ir smurto. Tarp atvykusių migrantų – ir pažeidžiami žmonės, besilaukiančios moterys, sergantieji sunkiomis lėtinėmis ligomis.

„Žmonių tikslas pro mus keliauti toliau, daugelio tikslas – keliauti toliau. Kai kurie minėjo Vokietiją, kiti neįvardijo šalių. Kita vertus, nemaža dalis žmonių ir nėra tikri, kiek norėtų atskleisti informacijos. Nepasitikėjimo ir netikrumo yra daug“, – informuoja Seimo narė.

„Dalis jų yra situacijos įkaitai“, – priduria ji.

VSAT: migrantai yra susikūrę legendas

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Vidas Mačaitis teigia, kad atvykę migrantai „nėra atviri ir nesako visos teisybės“, o situaciją apsunkina ir vertėjų trūkumas.

Pasak V. Mačaičio, dalis atvykusių migrantų yra buvę studentai Baltarusijos universitetuose, kiti į Baltarusiją atvyksta pagal turistines vizas, o toliau savo vizitus tęsia į Europos Sąjungą, sako jis.

VSAT vado pavaduotojo teigimu, migrantų istorijos panašios: „Jie legendas turi susikūrę, daugmaž vienodai visi kalba“.

Anot jo, penktadienio rytą per parą buvo sulaikyti 24 neteisėtai sieną kirtę migrantai, tačiau iki pietų skaičiai padvigubėjo.

„Eina ir dieną, pasiskirto per visas savivaldybes – nuo Ignalinos rajono, Švenčionių, Vilniaus rajono, Šalčininkų rajono, Varėnos rajono, Lazdijų rajono ir Druskininkų“, – kalba V. Mačaitis.

VSAT vado pavaduotojas taip pat teigia, kad užkardose neteisėtai sieną kirtusiems migrantams parai skiriamas sausas davinys už keletą eurų, o Užsieniečių registracijos centre maitinama tris kartus per parą, tam skiriama 5,85 euro. Skaičiuojant migrantų apgyvendinimą, pareigūnų išlaikymą ir kitas išlaidas, parai skiriama apie 30 eurų.

Užtvara turėtų būti pastatyta per porą mėnesių

Penktadienį pasienyje pradėta tiesti spygliuotos vielos užtvara. Kaip aiškina V. Mačaitis, planuojama, kad tokia užtvara dengs apie 510 kilometrų, o ji bus pastatyta „artimiausiu metu“.

„Manau, jei bus laiku pateikiama ir pagaminama, galbūt užteks poros mėnesių“, – tvirtina VSAT vado pavaduotojas.

Jis priduria, tokia apsauga galėtų būti atgrasymo priemonė, kad žmonės, pamatę „neįveikiamą kliūtį“, nebandytų kirsti sienos.

Kaip informuoja V. Mačaitis, gretimoje pasienio užkardoje penktadienį turėtų būti pradėtas statyti dar vienas angaras, o rugpjūčio mėnesio pradžioje turėtų būti išskirti du barakai migrantams – apie 860 vietų kontinerinio tipo miestelis.

Lietuvos pareigūnai teigia, kad Minsko režimas prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra smarkiai išaugęs.

2020 metais dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą. Didžioji dalis šiuo metu atvykstančių neteisėtų migrantų yra iš Irako, kur tęsiasi ginkluotas konfliktas bei politinė ir ekonominė krizė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt