Lietuvoje

2021.07.09 10:45

Holokausto atminimo renginio organizatoriai priblokšti: be žinios pakeista sinagogos spyna, viduje liko visas turtas

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.07.09 10:45

Penktadienį išskirtinėje Kalvarijos sinagogoje turėjęs vykti Holokausto atminimui skirtas renginys joje neįvyks – organizatoriai rado pakeistą pastato spyną. Sinagogos viduje liko keliasdešimt tūkstančių eurų siekiantis visuomenininkų turtas, tačiau patekti į sinagogą jie nebegali. Anot savivaldybės, renginys sinagogoje neįvyks dėl blogos pastato būklės – jo viduje esą nesaugu. Vis dėlto renginio organizatoriai tokiais argumentais abejoja.

Nors renginio sinagogos viduje nebus, kiti renginiai įvyks – bus eisena Holokausto aukoms paminėti, greta sinagogos skambės choro „Sonantem“ atliekami kūriniai.

Viena renginio organizatorių, asociacijos „Skambėjimas“ pirmininkė Ausma Sakalauskaitė pasakoja, kad Kalvarijoje yra išlikęs unikalus sinagogų kompleksas. 2001 metais buvo atlikta ekspertizė, nustatyta, kad pastatai yra avarinės būklės.

„Fondai skyrė lėšų ir viena iš sinagogų buvo renovuota, tik nebuvo įrengtas jos vidus. Vidaus rekonstrukcijai Kultūros paveldo departamentas skyrė lėšų, savivaldybė turėjo prisidėti tam tikru procentu, tik nematė tam prioriteto.

Tuomet lieka galiojanti išvada, kad pastatai yra avarinės būklės, nes kitos išvados nėra“, – portalui LRT.lt pasakoja A. Sakalauskaitė.

Anot jos, sinagogoje yra vykę ir tarptautinių projektų, koncertų, o, pasikeitus savivaldybės administracijai, ji rašė prašymą leisti naudotis sinagogos patalpomis.

Tada administracija atrašė, kad pastatas yra avarinės būklės, bet nagrinėti prašymą perduoda Lietuvos žydų bendruomenei, kuri leido naudotis patalpomis.

Rado pakeistą spyną

Šiais metais pirmasis renginys sinagogoje turėjo būti skirtas Holokausto atminčiai – penktadienį turėjo vykti atminimo renginys „Atminties kelias 1941–2021“. Čia ir kilo sunkumų, kai be organizacijų žinios buvo pakeista sinagogos spyna.

„Savivaldybė pradėjo rašyti raštus, kad yra suglumusi, jog mes ten veikiame, raštu paprašė kuo skubiau nutraukti veiklą, nes keliame grėsmę žmonėms.

Tuomet į raštą atrašiau, kad Lietuvos žydų bendruomenė yra leidusi naudotis patalpomis, tačiau, ignoruodami ir nepranešdami, likus keletui dienų iki renginio, jie pakeitė spyną. Labai liūdna“, – apmaudo neslepia A. Sakalauskaitė.

Kaip sako ji, sinagogos viduje liko keliasdešimt tūkstančių eurų siekiantis turtas – fortepijonas, naujos koncertinės kėdės, choro natos...

„Dabar neturime galimybės patekti vidun, renginyje dalyvausime tokiomis aplinkybėmis, kokiomis galime. Neturime galimybės suorganizuoti kokybišką choro įgarsinimą. Situacija mums liūdna. Regis, norėdami daryti gražius dalykus, sulaukiame ne pagalbos, o trukdymo.

Situacija mums liūdna. Regis, norėdami daryti gražius dalykus, sulaukiame ne pagalbos, o trukdymo.

A. Sakalauskaitė

Suprantu šį momentą, kad savivaldybė manipuliuoja senu dokumentu ir išvada, kuri buvo daryta prieš renovuojant sinagogą.

Liūdna ir skaudu, kad daugybė žmonių, kurie deda pastangas mūsų kraštą papuošti, padaryti kažką gražaus ir prasmingo, susiduria su tokiu keistu elgesiu“, – pasakoja A. Sakalauskaitė.

Abejoja savivaldybės argumentais

Ji taip pat svarsto, kad tikrųjų motyvų, kodėl renginys neįvyks sinagogoje, savivaldybė neskelbia. Savivaldybės argumentus A. Sakalauskaitė vadina melu į akis.

„Jei žiūrėtume ne dokumentiškai, avarinės būklės nėra – yra sienos, yra sutvirtinimai, yra sudėti langai, stiklai, yra stogas, durys.

Grindinys yra betonuotas, bet vidus nėra išdažytas, renovuotas, nėra atvesto vandens. Bet trumpalaikiai veiklai pakankama naudoti“, – argumentuoja pašnekovė.

Anot jos, renginiu siekiama parodyti pagarbą žuvusiems žydams, o toks savivaldybės elgesys galimai turi antisemitinio prieskonio, priduria A. Sakalauskaitė.

„Esu sulaukusi iš savivaldybės darbuotojų tokių komentarų, kad gal man žydai pinigus moka, kad aš dėl sinagogos taip dedu pastangas. Man tai yra keista, negaliu suprasti motyvų, man yra tiesiog liūdna“, – apgailestauja ji.

Savivaldybės elgesį vadina kiaulišku

Visuomenininkas, jaunimo organizacijos „Arka“ vadovas Robertas Degutis akcentuoja, kad sinagogos ir jų erdvė yra patrauklus turizmo objektas, tačiau, sako jis, sinagogos savivaldybei yra tam tikras skaudulys, nes jos neprižiūrimos, jomis nesirūpinama.

Kalbėdamas apie savivaldybės argumentus, kad pastatas yra avarinės būklės ir jame pavojinga būti, R. Degutis teigia, kad tokia pozicija yra išpūsta.

Taip, tai yra netradicinė erdvė, bet ten vykę begalė renginių – kodėl tada niekas nedraudė?

R. Degutis

„Viduje yra ganėtinai saugu būti. Taip, tai yra netradicinė erdvė, bet ten vykę begalė renginių – kodėl tada niekas nedraudė? O kai pasikeitė valdžia, ypač administracijoje, atsirado tokių draudimų.

Atsirado draudimų ir kultūros centrui daryti renginius, nors jie anksčiau vyko, argumentuojant, kad viskas griūva ir užgrius ant žmogaus. Tai yra išpūsta“, – įsitikinęs visuomenininkas.

Anot jo, tokia savivaldybės pozicija yra keista: „Kodėl dėl tokių dalykų reikia kariauti, o nesusitelkti bendram tikslui?“

R. Degučio teigimu, savivaldybė nekomunikuoja su renginio organizatoriais, nevyksta ir diskusija.

„[Savivaldybė] elgiasi kiauliškai, neina į dialogą, tokios puikybės gal pilni, nediskutuoja šiuo klausimu. Tikrai nėra griūvantis pastatas, kaip teigia.

Taip, gal būtų kažkokių apribojimų, kur judėti, bet pastato sienos yra pilnai sutvirtintos. Juolab, begalė renginių yra vykę iki tol, jis negriūva“, – pažymi pašnekovas.

Savivaldybė: sinagogos viduje nėra saugu

Kalvarijos mero pavaduotojas Kęstutis Bagdanavičius portalui LRT.lt sako, kad renginio neleista rengti dėl sinagogos būklė – jos viduje nėra saugu, pažymi jis.

Anot mero pavaduotojo, sinagogos statyba ir pradėti remontai nėra pabaigti, tad būtų jos viduje nesaugu.

K. Bagdanavičiaus teigimu, pasigendama bendradarbiavimo su renginio organizatoriais. Dėl komunikacijos trūkumo, sako pašnekovas, ir galėjo kilti nesusipratimai dėl pakeistos sinagogos spynos.

„Tegu jie [renginio organizatoriai] bendrauja su mumis, o ne rašo į viešą erdvę faktų neatitinkančius dalykus. (...) Ramiai į tai žiūriu, čia organizatoriai užsiima ne tuo, kuo reikia. Tegu užsiima menu, tegu organizuoja“, – tvirtina K. Bagdanavičius.

Jis priduria, kad, paprašius pasiimti sinagogoje paliktus daiktus, leistų tai padaryti, nes to niekas ir nedraudžia.

Mes už tai, kad sinagogos būtų atstatytos, bet mes neturime lėšų.

K. Bagdanavičius

„Kas draudžia? Kas kreipėsi? (...) Jei būtų ateita ir geranoriškai kalbėta... Tie žmonės, kurie turi turtą ten padėję, mes geranoriškai norime bendrauti, nesame labai blogai nusiteikę. (...)

Mes už tai, kad sinagogos būtų atstatytos, bet mes neturime lėšų“, – pabrėžia mero pavaduotojas.

Jis taip pat kategoriškai neigia antisemitines savivaldybės darbuotojų pažiūras: „Tikrai ne, tai klaidinga, klaidina jus, nėra tokių dalykų, niekada nebuvo. (...) Jokių tokių minčių net nėra, tikrai taip nesielgiame ir taip nekalbame, jokiu būdu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt