Lietuvoje

2016.08.05 15:25

Sveikatos ministras žada vyriausybėje kelti klausimą dėl J. Miliaus atsakomybės

BNS2016.08.05 15:25

Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela teigia kelsiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo (VMVT) Jono Miliaus atsakomybės klausimą dėl įmonės „Judex“ produktuose rastų bakterijų, jei to nepadarys šią tarnybą kuruojančios Žemės ūkio ministerijos vadovė Virginija Baltraitienė.

„Jeigu ministrei neužtenka drąsos arba jeigu ji supančiota kokių nors įsipareigojimų, dėl kurių negali to pasiūlyti, tai aš manau, kad Vyriausybėje tas klausimas iškils“, – BNS penktadienį sakė J. Požela ir patvirtino, jog tokios iniciatyvos gali imtis asmeniškai.

J. Požela yra socialdemokratas, V. Baltraitienė atstovauja Darbo partijai.

Šiuo metu atostogaujantis J. Požela teigia iš J. Miliaus gavęs trumpąją žinutę, kad kilęs skandalas gali būti žalingas eksporto rinkose.

„Veterinarijos tarnybos vadovas vakar naktį man parašė žinutę, kad jis apgailestauja dėl mano tokio pareiškimo, aišku, aš jam nieko neatsakinėju, nes man yra svarbiausia gyventojų sveikata. Mes turime Sveikatos apsaugos ministerijos įstaigos tyrimo duomenis, pagal kuriuos rasta žmogaus sveikatai pavojingų bakterijų, ir man tai rūpi.

O į kitus niuansus aš nelabai kreipiu dėmesio. Man labai keistai atrodo toks bandymas dengtis arba sakyti, kad kenkiam eksporto rinkoms. Atvirkščiai – mūsų eksporto rinkoms kenkia, kai Veterinarijos tarnybos vadovas sulaukia tokių įtarimų. Aš manau, kad tai labiau kenkia“, – kalbėjo ministras.

Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje J. Požela pasidalijo J. Miliaus žinutės turiniu: 

Anot J. Poželos, ministrė klaidina sakydama, kad VMVT nepavaldi Žemės ūkio ministerijai.

„Pagal mūsų įstatymus, nėra nė vienos valstybinės institucijos prie vyriausybės. Yra kuruojančios ministerijos ir šiuo atveju šią tarnybą kuruoja Žemės ūkio ministerija. Jeigu ministrė mano, kad ji negali susitvarkyti su šia institucija, tai aš su malonumu pasiūlyčiau administravimą perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai“, – pabrėžė J. Požela.

Pagal VMVT nuostatus, tarnybos direktorius yra atsakingas ir atskaitingas vyriausybei ir žemės ūkio ministrui. Žemės ūkio ministras taip pat teikia tarnybos vadovo kandidatūrą vyriausybei ir tvirtina tarnybos strateginį veiklos planą. Nuostatuose numatyta, kad tarnybos direktorius už savo veiklą turi atsiskaityti vyriausybės arba žemės ūkio ministro reikalavimu.

Ketvirtadienį Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė gavusios nepriklausomos laboratorijos duomenis, kad šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ produkcijoje rasta salmonelių ir žarninių lazdelių. 

„Mes gavome iš Specialiųjų tyrimų tarnybos informaciją apie nustatytas bakterijas. Nustatytos bakterijos Escherichia coli (žarninės lazdelės) ir Salmonella (salmonelės) dalyje produktų“, – BNS ketvirtadienį sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Anot jo, tarnyba savo ruožtu atlieka patikrinimą, „Judex“ veikla sustabdyta, didieji prekybos tinklai pranešė sustabdę prekybą bendrovės šaldytas maisto produktais.

Pirminį tyrimą prokuratūros prašymu atliko Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, kuriai vadovauja socialdemokratas Vytautas Zimnickas.

Sveikatos apsaugos ministras J. Požela sakė griežtai atmetantis spekuliacijas, esą laboratorijos atliekami tyrimai galėjo būti šališki.

„Aš manau, kad laboratorija atlieka visiškai nešališkus tyrimus. Beje, teisėsaugos institucijos kreipėsi į tą laboratorija norėdamos gauti nešališką nuomonę, ir ji buvo pateikta. Jei kam nors nepatinka gauti rezultatai, tai aš apgailestauji, ir nereikėtų čia ieškoti kvailų pasiteisinimų“, – kalbėjo ministras.

Teisėsauga atlieka tyrimą dėl prekybos poveikiu, įtariama, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba ar jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš užsienio apie šaldytų maisto produktų gamintojos „Judex“ produkcijoje rastą listerijos bakteriją, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė veiksmų.

J. Miliui ir dar penkiems asmenims pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumentų klastojimo, prekybos poveikiu.

J. Milius įtarimus vadina juokingais.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.