Lietuvoje

2021.07.07 13:40

Vidaus reikalų viceministras: sumažėjo migrantų iš Afrikos, bet sugrįžo srautas iš Irako

atnaujinta 14.32
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.07.07 13:40

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius teigia, kad pastarąją parą migrantų iš Baltarusijos pusės srautas šiek tiek sumažėjo. Anot jo, fiksuojama mažiau migrantų iš Afrikos šalių, daugiau, kaip ir anksčiau, vėl dažniausiai sulaikomi asmenys iš Irako.

„Šiek tiek tendencijos geresnės negu buvo savaitgalį. Sustojo, bent kiek turime informacijos, piliečiai iš Afrikos šalių ir vėl grįžo įprastinis srautas iš Irako. Standartinis variantas: 10-12 žmonių grupelės kažkur kerta sieną. Irako variantas niekur nedingo. Galime preziumuotui, kad Afrikos šalys, ta misija jau įvykdyta. Jie buvo atvežti ir paleisti arti sienos praleidimo punkto, o dabartinė logistika – jie ieško mažiau apsaugotų teritorijų. Tai duoda šiokią tokią viltį, kad situacija stabilizuosis“, – apie migracijos situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje žurnalistams trečiadienį pasakojo A. Abramavičius.

Vidaus reikalų viceministras tvirtino, kad ministerija tariasi su savivaldybių vadovais, su Savivaldybių asociacija dėl galimybių laikinai apgyvendinti neteisėtus migrantus. Vienu didžiausių iššūkiu A. Abramavičius įvardijo tai, kad migrantams būtina izoliacija (10 dienų) dėl koronaviruso grėsmės, tad būtina surasti patalpas jų apgyvendinimui.

„Jie turi izoliuotis atskirai nuo to srauto, kuris bus apgyvendintas. Dėl to prašėme savivaldybių. Buvo savaitgalis, išeiginė, valstybinė šventė. Penkios savivaldybės rado tų vietovių ir apgyvendimo žmones“, – aiškino viceministras.

Tarp savivaldybių, kurios rado vietų migrantų apgyvendinimui – Alytaus, Alytaus rajono, Ignalinos rajono, Lazdijų rajono.

Vis dėlto, kaip teigė A. Abramavičius, pastatų, kuriuose būtų apgyvendinti migrantai, labiausiai ieškoma, peržiūrint valstybės valdomą turtą.

„Tas procesas yra šiek tiek ilgesnis, bet atsakymus mes turėsime jau šią savaitę“, – tikino jis.

A. Abramavičius pakartojo, kad ieškoma vietos migrantų apgyvendinimui skirtam palapinių miesteliui. Tam numatytos kelios potencialios vietos, kurių tiksliai viceministras neįvardijo.

Anot vidaus reikalų viceministro, savivaldybės norėtų, kad migrantų apgyvendinimui būtų naudojamas valstybės valdomas turtas, o ne, pavyzdžiui, mokyklos savivaldybėse.

„Tą mes beveik pažadėjome – ieškosime valstybės valdomo turto. Bet lieka klausimai dėl logistikos, dėl higienos priemonių, dėl techninio aptarnavimo. Čia jau reikės tampriai dirbti su savivaldybėmis“, – aiškino A. Abramavičius.

Vidaus reikalų viceministras nespėlė, kad savivaldybės kol kas nėra aktyvios, sprendžiant migrantų apgyvendinimo klausimus, tačiau, anot jo, tai nereiškia, kad nėra noro padėti.

„Nenorėčiau taip komentuoti, kad savivaldybės nenori padėti. Manau, jei nenorėtų padėti, tai nebūtų iš šitų penkių vietų“, – sakė A. Abramavičius.

Viceministras išskyrė Švenčionių savivaldybę, kuri, pasak jo, daugiausiai prisideda prie migrantų srautų keliamų problemų sprendimo.

Jis tvirtino, kad visos išlaidos, kurias patirs savivaldybės, apgyvendindamos, išlaikydamos migrantus, bus kompensuotos. Anot jo, veiks tas pats mechanizmas, koks veikia, paskelbus ekstremaliąją situaciją dėl koronaviruso pandemijos.

Kaip teigė A. Abramavičius, taip pat sutarta su Policijos departamento vadovybė, kad prie pasienio su Baltarusija esančiose savivaldybėse bus patruliuojama intensyviai, siekiant užtikrinti žmonių saugumą.

„Sutarta, kad, pirmiausia, policijos turi skirti dėmesį pasienio savivaldybių arba pasienio seniūnijų gyventojų saugumui. Į tai turi įsitraukti tiek seniūnai, tiek savivaldybių administracijos darbuotojai, tiek ir policijos patruliai“, – tvirtino viceministras.

A. Abramavičius akcentavo, kad šiuo metu, mėginant spręsti su išaugusiais migrantais srautais susijusias problemas, pasitelkiama Pietų Europos valstybių strategija.

„Strategija yra labai prasta ir turės būti taikoma Pietų šalių praktika koncentruoti pabėgėlius į vieną koncentruotą vietą, į tam tikras stovyklas. Ar ji bus viena, ar dvi, ar trys, į šito klausimo negalime atsakyti. Tai priklausys nuo (migrantų – LRT.lt) kiekio. Bet migrantų srautų valdymas įmanomas tik vienoje koncentruotoje vietoje, tai savivaldybėms prašymas – izoliuoti juos 10 dienų“, – dėstė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt