Lietuvoje

2021.07.07 14:10

Premjerė: į Baltarusijos pasienį bus siunčiami kariai, planuojama pradėti fizinio barjero diegimą

atnaujinta 14.38
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2021.07.07 14:10

Užsieniečiams apgyvendinti patalpų intensyviai ieškoma pastaraisiais mėnesiais drastiškai išaugus neteisėtai migracijai iš Baltarusijos; pastarąją parą sulaikyta per 50 neteisėtų migrantų. Premjerė I. Šimonytė po Vyriausybės posėdžio teigė, kad aktyvesnių veiksmų pasienio ruože bus imtasi jau artimiausiu metu, be kita ko, ten bus siunčiami kariai, padėsiantys pasienio tarnyboms.

Premjerė: prie pasienio vyks kariai, bus įdiegti fiziniai ribojimai

Šimonytė: nuo liepos antros pusės nenaudojamas „AstraZeneca“ vakcinas galėsime perduoti kitoms šalims

„Patį procesą vertiname kaip hibridinę agresiją, kuri nukreipta net ne prieš Lietuvą, o prieš visą ES. Tam pagrindas yra ES ir Lietuvos principinga pozicija dėl suklastotų rinkimų rezultatų ir represijų prieš pilietinę visuomenę, laisvą žodį Baltarusijoje. <...> Manome, kad nelegalių migrantų srautų organizavime ir aktyviai, ir pasyviai dalyvauja Baltarusijos režimo institucijos, sąlygos kirsti sieną sudaromos sąmoningai, už to matytume tikslą sukelti žalą mūsų valstybei, galbūt destabilizuoti padėtį. Ypač ši situacija jautri ir dėl karinių pratybų „Zapad“, tai papildomas kontekstas, kurį reikia turėti omenyje“, – po posėdžio sakė Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė.

Jos teigimu, Vyriausybė jau ėmėsi ne vieno taktinio veiksmo, į pagalbą pasienio tarnyboms bus pasitelkiamos kariuomenės pajėgos, kurios padidins skaičių žmonių, fiziškai prižiūrinčių tvarką pasienyje.

Taip pat bus pradėtas papildomo fizinio barjero pasienyje diegimas, kuris būtų ir tam tikras ženklas, ir veiksmas nelegalių migracijos srautų organizatoriams.

Premjerė patikslino, kad nėra svarstomi tokie variantai kaip „mūro siena“ ar „geležinė siena“.

„Kalbame apie koncertinos tipo užtvarą, tokią, kokią naudoja kariuomenė savo tikslais. Toks sprendimas gali būti taikomas, ypač pavieniuose ruožuose“, – patikslino premjerė.

I. Šimonytė apie migrantus: jie suvedžiojami, kad labai lengva pakliūti į ES, tereikia sumokėti kažkokią sumą pinigų

Ministrė pirmininkė teigė, kad visų priemonių pritaikymo aplinkybės priklausys nuo to, kokia bus neteisėtų migrantų srautų dinamika.

„Tempams augant spręsti gali tekti ilgai, jei mes turėtume susidoroti su tokiu iššūkiu, kokį turime dabar. <...> Savo pajėgomis vieni išspręsti negalime“, – sakė I. Šimonytė ir pabrėžė, kad kariai pasienyje bus pagalbininkai pasieniečiams ir „tikrai į migrantus nešaudys“.

Taip šalies Vyriausybės vadovė reagavo į klausimą, kokias tiksliai funkcijas pasienyje atliks Lietuvos kariai.

„Labai gaila ir baisu, kad tokių pareiškimų pasitaiko girdėti, siūlau visiems labai rimtai vertinti savo žodžius. Šie žmonės yra aukos vertelgų, o šiuo atveju ir režimo, kuriam visiškai nusispjauti į žmones ir jų teises. Jie suvedžiojami, kad labai lengva pakliūti į ES, tereikia sumokėti kažkokią sumą pinigų. <...> Ruožas yra labai ilgas, pasienio tarnybos fizinės pajėgos yra ribotos, tad kariuomenė šalia pasienio pareigūnų bus kaip dvigubos pajėgos. Negalima kalbėti apie neleistinus veiksmus, yra taikos metas ir kariuomenė vykdo tas funkcijas, kokios yra taikos metu“, – papildė Vyriausybės vadovė.

Ji patikslino, kad žmones, kurie kerta pasienį, ji, kaip premjerė, vadina „nelegaliais migrantais“.

„Politinių pabėgėlių arba žmonių, kurie galėtų pagrįsti politinį persekiojimą, bent jau ką rodo istoriniai duomenys, nėra daug ar nėra iš viso. Paprastai tai žmonės, kurie ieško geresnio gyvenimo savo šeimai. Jie yra prisiklausę istorijų, kad ES šalyse teka pieno upės su kisieliaus krantais. Būna įtikinti žmonių, kurie iš to uždirba, atiduoti paskutinį savo turtą ir, deja, ta kryptimi veikia“, – sakė I. Šimonytė.

Planuojama artimiausiu metu, kitą savaitę, skelbti Seimo neeilinį posėdį.

Premjerė jau kitą savaitę išvyksta į Graikiją, kur aptars šios šalies patirtį, sprendžiant neteisėtų migrantų suvaldymo srautus.

Nori turėti kaip įmanoma daugiau kompaktiškų vietų migrantams laikyti

„Vyriausybės planas – kaip įmanoma turėti daugiau kompaktiškų vietų, kuriose šie žmonės būtų laikomi iki jų prašymų nagrinėjimo pabaigos. Neturime intereso blaškyti mažas grupeles po įvairias Lietuvos savivaldybes, nes tai didina kaštus, todėl, kad reikia užtikrinti apsaugą, bet dabar situaciją komplikuoja tai, kad yra COVID-19. Žmonės, kurie atvyksta, kad jie būtų paskiepyti, mes galime tik pasvajoti ir juos reikia izoliuoti. Labiausiai savivaldybių pagalbos reikia būtent izoliacijos metu ir apie tai buvo kalbėta su Savivaldybių asociacija“, – teigė Vyriausybės vadovė.

LRT.lt primena, kad, naujausiais duomenimis, iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija jau sulaikyta daugiau kaip 1,4 tūkst. neteisėtų migrantų, didžioji jų dalis – iš Artimųjų Rytų ir Afrikos valstybių.

Lietuvos pareigūnai teigia, kad tai organizuota Baltarusijos režimo akcija prieš Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.