Lietuvoje

2016.08.04 22:03

„Judex“ produkcijoje nustatytos salmonelės ir žarninės lazdelės

BNS2016.08.04 22:03

Šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ produkcijoje nustatyta salmonelių ir žarninių lazdelių, BNS patvirtino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

„Mes gavome iš Specialiųjų tyrimų tarnybos informaciją apie nustatytas bakterijas. Nustatytos bakterijos Escherichia coli (žarninės lazdelės) ir Salmonella (salmonelės) dalyje produktų“, – BNS ketvirtadienį sakė V. Paulauskas, kuris šiuo metu pavaduoja atostogaujantį tarnybos vadovą Joną Milių.

Pirminį tyrimą prokuratūros prašymu atliko Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Anot V. Paulausko, „Judex“ veikla šiuo metu laikinai yra sustabdyta.

„Mūsų specialistai toliau aiškinasi užkrato patekimo priežastis ir vykdome kitus tyrimus“, – kalbėjo V. Paulauskas.

„Tam, kad priimtume apsaugos priemones ir apsaugotume visuomenę nuo galimai užteršto produkto, mes darome visą kompleksinį patikrinimą“, – pridūrė jis.

Paklaustas, ar pirminio tyrimo metu buvo nustatytas ir listerijų užkratas, V. Paulauskas teigė, jog tarnyba tokios informacijos iš teisėsaugos nėra gavusi.

Tarnyba tikisi papildomos informacijos iš teisėsaugos penktadienio rytą.

Kaip teigiama Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto puslapyje, žarninės lazdelės sukelia žarnyno infekcinę ligą Ešerichiozę. Nors dauguma žarninių lazdelių nėra galinčios sukelti ligą žmogui, tačiau dalis jų gali sukelti viduriavimą, šlapimo takų, kvėpavimo takų infekcijas, kitas ligas. Kad žarninių lazdelių turintį maistą būtų saugu vartoti, būtina jį termiškai apdoroti ne žemesnėje nei 71 laipsnio temperatūroje. Žmogui susirgti pakanka labai mažo bakterijų kiekio.

Tuo metu salmonelės sukelia ligą, vadinamą salmonelioze. Šios ligos pradžia dažniausiai būna ūmi: ji pasireiškia karščiavimu, galvos, pilvo skausmais, viduriavimu, pykinimu, kartais vėmimu. Salmoneliozė paprastai trunka 4–7 dienas, tačiau galimos ligos komplikacijos. Dažnai vemiant ir viduriuojant, žmogaus organizmas netenka daug skysčių, dėl to gali sutrikti inkstų veikla, didėti nuodingų medžiagų koncentracija, prasidėti traukuliai, žmogus gali netekti sąmonės, net mirti.

Kartais infekcijos sukėlėjas gali patekti į kūno audinius ir sukelti pūliavimą, sąnarių, tulžies pūslės, smegenų dangalų, plaučių uždegimą bei kitas komplikacijas. Didžiausią rizikos galimybę susirgti sunkia salmoneliozės infekcijos forma turi maži vaikai bei vyresnio amžiaus asmenys tada, kai yra sumažėjęs bendras jų organizmo atsparumas.

Salmonelės 80 laipsnių temperatūroje žūva per 10 minučių.

„E.coli paprasčiausiai tai yra bendros higieninės būklės rodiklis, o salmonella (…) jos yra kaip ir patogeninės ir jos gali turėti įtakos sveikatai, jeigu produktas nebus tinkamai išvirtas arba termiškai apdorotas“, – sakė V. Paulauskas.

Jo teigimu, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai iki šiol dirba „Judex“ patalpose.

P. Gražulis: tyrėjams buvo nurodyta rasti bakterijas „Judex“ produkcijoje

Tyrėjams buvo nurodyta rasti bakterijų šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ produkcijoje, sako teisėsaugos tyrime dėl prekybos poveikiu figūruojantis Seimo narys Petras Gražulis.

„Susiradau („Judex“ technologės) telefoną, visa drebanti moteris man sako, kad šiuo metu jau po darbo atlieka laboratorijos darbuotojai tyrimą ir jiems yra nurodyta surasti bakteriją, ir sako, kad mes kitaip negalėsime padaryti“, – ketvirtadienį BNS sakė P.Gražulis.

„Ar tai ne politinė byla? Akivaizdu, kad kai nėra teisinių argumentų, daroma šantažo byla“, – pridūrė jis.

Parlamentaras teigė, kad daugiau informacijos apie rastas bakterijas galėtų pateikti „Judex“ technologė.

Tačiau ji atsisakė BNS komentuoti situaciją, teigdama, kad šiuo metu įmonėje tebevyksta patikrinimas.

P. Gražulis teigė netikintis informacija apie šaldytuose produktuose rastas bakterijas.

„Tyrimas atliekamas, šiuo metu yra laborantai „Judex“, o prokuratūra jau daro pranešimą. Kaip jie dar nenunešę į laboratoriją gali pasakyti, kad ten yra bakterijų?“ – kalbėjo Seimo narys.

„Norfa“, „Maxima“ ir „Iki“ stabdo prekybą „Judex“ šaldyta produkcija

Mažmeninės prekybos tinklai „Norfa“, „Maxima LT“ ir „Iki“, reaguodami į prokurorų pranešimą apie bendrovės „Judex“ šaldyto maisto gaminiuose rastas sveikatai  kenksmingas bakterijas, stabdo prekybą šia produkcija.

„Vadovaudamiesi savo savikontrolės taisyklėmis, mes davėme komandą išimti iš prekybos nesaugius produktus ir tada patys atliksime tyrimus bendradarbiaudami su visomis kontroliuojančiomis institucijomis. Jeigu ta informacija pasitvirtins, tai sunaikinsime nesaugią produkciją“, – BNS ketvirtadienį sakė „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Anot jo, sprendimas išimti gaminius iš prekybos buvo iš karto priimtas po to, kai gauta informacija iš Generalinės prokuratūros, kad dalyje „Judex“ gaminiuose rasta kenksmingų bakterijų.

„Mes iškart priėmėme tą sprendimą, nes tiksliai nežinome apie ką tiksliai kalbama, bet mūsų principas yra, jeigu yra bent menkas įtarimas, kad produkcija nesaugi, tai produkcija išimama, o vėliau aiškinamės, ar įtarimai pagrįsti“, – tvirtino D.Ryliškis.

Prekybos tinklo „Maxima LT“ komunikacijos vadybininkė Milda Januškevičienė sakė, kad prekybos tinklas taip pat nusprendė stabdyti prekybą „Judex“ produkcija.

„Nusprendėme stabdyti prekybą „Judex“ produkciją, kol gausime oficialios informacijos, ar ją yra saugu vartoti“, – BNS sakė M.Januškevičienė.

„Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė BNS teigė, kad prekybos tinklas produkciją išėmė, tik gavęs informaciją apie galimai nesaugią produkciją.

„Mums svarbiausia – pirkėjų saugumas, todėl tik gavę informaciją iš prokuratūros dėl nesaugios „Judex“ produkcijos nedelsiant išėmėme šią produkciją iš prekybos. Taip pat savo iniciatyva išsiuntėme ištirti produktų mėginius kontroliuojančioms institucijoms. Laukiame iš tolimesnių nurodymų iš atsakingų institucijų“, – BNS teigė B.Čaikauskaitė.

Prekybos įmonių aljanso „Aibė“ marketingo direktorė Giedrė Pukienė teigė, kad aljansui priklausančios parduotuvės bus informuotos apie prokurorų pateiktą informaciją, tačiau sprendimus dėl prekybos „Judex“ produkcijos stabdymo turės priimti pačios.

„Kadangi mūsų nariai yra nepriklausomi verslininkai, jie patys spręs išimti šią produkciją iš prekybos ar ne“, – BNS sakė G.Pukienė.

Mažmeninės prekybos tinklo „Lidl“ atstovė spaudai Agnė Gaižauskienė BNS sakė, kad tinklas „Judex“ produkcija neprekiauja.

Su prekybos tinklo „Rimi“ atstovais BNS susisiekti kol kas nepavyko.

Mesti įtarimai

Teisėsauga aiškinasi įtarimus, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba ar jai pavaldžios institucijos galėjo gauti iš kitų kompetentingų žinybų informacijos apie listerijos (Listeria monocytogenes) bakterijos užkratą kai kuriuose „Judex“ gaminiuose, tačiau šį faktą esą nuslėpė ir, įtariama, nesiėmė veiksmų.

Praėjusį ketvirtadienį STT pareigūnai lankėsi Maisto ir veterinarijos tarnybai pavaldaus instituto padalinyje Kaune, BNS yra patvirtinę instituto atstovai.

Įtariama, kad VMVT ir instituto darbuotojai piktnaudžiavo tarnyba ir bendrovei buvo išduoti tikrovės neatitinkantys (suklastoti) minėtos bendrovės produkcijos patikrinimo dokumentai, kuriuos bendrovė panaudojo realizuodama įtarimų sukėlusią produkciją.

VMVT vadovui Jonui Miliui pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumentų klastojimo. Atliekant tyrimą dėl prekybos poveikio įtarimai pateikti iš viso šešiems asmenims. Teisėsauga atliko kratas J.Miliaus, Seimo nario Petro Gražulio, bendrovės „Judex“ vadovų darbo vietose, gamybos patalpose. P. Gražulis apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Pareigūnai taip pat tiria duomenis, kad bendrovės vadovai įvairiomis formomis galėjo perduoti turtinę naudą P. Gražuliui už pastarojo poveikį, pasinaudojant visuomenine padėtimi bei pažintimis, VMVT vadovui J. Miliui, o per jį ir kitiems jam pavaldiems darbuotojams.

Kauno bendrovė „Judex“, kaip teigiama oficialioje svetainėje, gamina apie 70 pavadinimų šaldytų maisto gaminių – greitai paruošiamų užšaldytų pusfabrikačių: koldūnų, virtinių, lietinių blynų, picų, čeburekų, įvairių gaminių iš bulvių bei varškės, per parą pagaminama ir realizuojama apie 15 tonų produkcijos.

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5
Aurelijus Veryga
2021.05.06 14:48

Teismas: Veryga nuo 2020-ųjų gegužės nebuvo tinkamai įgaliotas eiti operacijų vadovo pareigas

Veryga: keista, kad teisininkai nesužiūrėjo, atnaujinta 18.25