Lietuvoje

2021.07.05 21:47

Bandymas iš Palangos paplūdimių išguiti čeburekų pardavėjus – lyg kova su vėjo malūnais: greta tilto prekiautojai zuja vienas po kito

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.07.05 21:47

Palangos paplūdimiuose nepageidaujami išnešiojamąją prekyba čeburekais, kepta duona, gėrimas besiverčiantys pardavėjai. Nors už tokią veiklą gresia baudos, tačiau tai kai kurių prekeivių nesustabdo. Greta Palangos tilto bei kituose paplūdimiuose vienas po kito pražingsniuojantys prekiautojai neslepia – dirbti ir rizikuoti apsimoka net ir gavus baudą.

Senos Palangos paplūdimių tradicijos vis dar gyvos. Daugelį metų paplūdimiuose vaikštantys ir žmonėms čeburekų, keptos duonos ar gėrimų įsigyti siūlantys prekeiviai vis dar aktyviai dirba, nors savivaldybė ir draudžia tą daryti.

Šiomis dienomis, kai kurorte vieši itin daug poilsiautojų, prie Palangos tilto apie „labai skanius ir karštus čeburekus“ šaukiantys jaunuoliai vienas po kito mikliai žingsniuoja tarp paplūdimį nugulusių žmonių. Prekeiviai sulaukia nemažai poilsiautojų dėmesio, tad tenka vis stabtelėti prie pasiūlymu susigundžiusiųjų ir pinigines atveriančių kurorto svečių.

„Pelningas darbas, bet labai sunkus. Karšta, bet net išsimaudyti negalime – nėra kur prekių palikti, o ir sušlapus saulė labiau kaitina“, – pasakojo savo vardo atskleisti nenorėjęs prekiautojas.

Jaunas vyras neslėpė, kad kasdien paplūdimiuose yra tikimybė įkliūti nelegalių prekiautojų tykantiems policijos pareigūnams, tačiau dirbti vis tiek apsimoka.

„Tikrina ne kiekvieną dieną. Kartais vieni kitiems pranešame, jeigu pastebime policininkus. Kai jau gaudo, tai pagauna – nelabai pabėgsi. Bet vis tiek apsimoka. Nedidelė juk ta bauda“, – teigė čeburekų pardavėjas.

Pašnekovo teigimu, žmonės noriai perka čeburekus ir keptą duoną, kartais apsukęs vieną ratą ir grįždamas atgal prekiautojas stoja prie kartą jo siūlomomis prekėmis jau susigundžiusių žmonių.

„Kai kurie raukosi, kad tik nealkoholinį alų galiu pasiūlyti, nori alkoholinio. Žmonės vartoja alkoholį paplūdimiuose, nors to daryti ir negalima“, – pasakojo vaikinas.

Policijos pareigūnai taip pat patvirtino, kad periodiškai vis sučiumpa nelegalių prekeivių paplūdimiuose.

„Čia – amžiaus verslas“, – ironiškai pastebėjo Palangos miesto policijos komisariato viršininkas Algirdas Budginas.

Pastebima, kad įprastai policijos pareigūnams įkliuvę prekiautojai pateikia produkcijos, kurią poilsiautojams siūlo įsigyti, pirkimo dokumentus, būna įgiję ir individualios veiklos pažymas.

Tačiau savivaldybė tokios veiklos paplūdimyje neleidžia, tad prekiautojų turimi dokumentai negelbsti ir tenka mokėti baudas. Pirmąkart įkliuvusiems už pažeidimą tenka sumokėti 12 eurų baudą.

„Yra jų. Mes tą žinome, kad yra tokie dalykai. Organizuojame priemones ir kas tą dieną prekiauja – yra mūsų klientai ir mes forminame pagal teisės aktus. Tačiau tai nėra mūsų prioritetinė kryptis, bet išvažiuojame, pagauname. Jie žino, kai policija atvažiuoja, tai tuo metu tikrai dingsta iš paplūdimių, tačiau kartais persirengiame civiliais, tai tada daugiau prigaudome“, – pasakojo pareigūnas.

A. Budgino teigimu, tokių prekeivių yra ir Šventojoje. Čia jų gausa pranoksta Palangą.

„Kol bus perkančių, bus ir parduodančių. Kai nebebus perkančių, nebus ir parduodančių“, – akcentavo Palangos miesto policijos komisariato viršininkas A. Budginas.

Pirmadienį Palangos savivaldybės pozicijos dėl to, ar nevertėtų legalizuoti tokios prekybos kurorto paplūdimiuose, sužinoti nepavyko, tačiau prieš pat vasarą interviu LRT.lt Palangos meras Šarūnas Vaitkus šį verslo modelį pavadino sovietinių laikų atgyvena ir akcentavo, kad čeburekams paplūdimiuose – ne vieta.

„Paplūdimiuose čeburekų neverta turėti, nes yra moderni infrastruktūra, kur žmogus gali nueiti. Yra lauko kavinių, ten galima civilizuotai nusipirkti maisto. Ir nereikia, kad kas 5 min. prieitų rėkiantis žmogus ir siūlytų karštą čebureką ir šalto alaus. To jau nė nereikia prisiminti. Čia, matyt, sovietinių laikų atgyvena“, – sakė Š. Vaitkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt