Naujienų srautas

Lietuvoje2016.08.03 17:57

Tirs, ar P. Gražulio padėjėja Seime įdarbinta nepažeidžiant įstatymų

BNS 2016.08.03 17:57

Seimo kanceliarija ėmėsi tarnybinio tyrimo ir aiškinsis, ar „Judex“ komercijos direktore dirbanti Patricija Pachomovaitė, įdarbinta ir Seimo nario „tvarkiečio“ Petro Gražulio padėjėja-sekretore, parlamente darbuojasi nepažeidžiant įstatymų.

BNS žiniomis, P. Pachomovaitė yra tarp šešių asmenų, kuriems teisėsauga pateikė įtarimus dėl prekybos poveikiu, piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo.

Seimo kanceliarijos duomenims, šiuo metu P. Pachomovaitei nėra išduotas leidimas dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį.

Tuo metu šaldytus maisto produktus gaminančios Kauno bendrovės „Judex“ administratorė BNS trečiadienį patvirtino, kad P. Pachomovaitė šiuo metu eina įmonės komercijos direktorės pareigas.

„Baigiame rengti raštą P. Pachomovaitei iš žiniasklaidos sužinoję, kad ji dirba ne tik Seimo kanceliarijoje, bet neturi galiojančio leidimo dirbti kitą darbą. Bus sudaryta komisija, šią savaitę pradėsime tarnybinį tyrimą, dėl galimai padaryto tarnybinio nusižengimo“, – BNS trečiadienį sakė Seimo kanclerė Daiva Raudonienė.

Anot jos, komisija aiškinsis, ar nebuvo pažeistas Valstybės tarnybos įstatymas. Su pačia P. Pachomovaite BNS susisiekti nepavyko.

Komercijos direktorė Seime padėjėja įdarbinta 1,5 etato

Seimo kanceliarijos BNS pateiktais duomenimis, P. Gražulio padėjėja-sekretore 33 metų P. Pachomovaitė pradėjo dirbti 2014-ųjų vasario 6-ąją. Iki 2015 metų lapkričio ji Seime dirbo puse etato, o nuo lapkričio ėmėsi darbo parlamente visu etatu, jos atlyginimas pakilo iki beveik 744 eurų per mėnesį.

Tokiomis sąlygomis moteris dirbo iki 2016-ųjų balandžio pabaigos. Šių metų pavasarį jos pareigos Seime vėl buvo išskaidytos: puse etato P. Pachomovaitė dirbo P. Gražulio padėjėja, puse – Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos, kuriai tuomet vadovavo P. Gražulis, referente.

Frakcijos pakaitinės referentės pareigų P.P achomovaitė neteko, kai P. Gražulis neteko frakcijos seniūno pareigų.

Nuo šių metų birželio jai nustatytas 1,5 etato Seimo nario P. Gražulio padėjėjos krūvis ir 1115 eurų atlyginimas.  

2014 metų kovo 3-iąją Seimo kanclerio įsakymu, kaip reikalauja Valstybės tarnybos įstatymas, P.P achomovaitei buvo išduotas leidimas dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį. Šis leidimas galiojo vienerius metus – iki 2015 metų kovo. Pratęsti leidimo P. Pachomovaitė neprašė, nors pagal įstatymą tai turėjo padaryti.

„Jei valstybės tarnautojas nesikreipia dėl leidimo dirbti kitą darbą išdavimo, Seimo kanceliarija duomenų apie kitą darbą neturi“, – teigiama Seimo kanceliarijos BNS pateiktame rašte.

Padėjėja – ir „Gargždų kraštą“ leidžiančios bendrovės direktorė

Pagal Kultūros ministerijos viešai skelbiamus duomenis, P. Pachomovaitė taip pat yra viešosios įstaigos „Kauno leidybos poligrafijos centras“ direktorė. Ši įstaiga leidžia kelis laikraščius: Telšių krašto laikraštį „Penktadienio žemaitis“ ir laikraštį „Gargždų kraštas“.

„Tvarkietis“ P.G ražulis į Seimą išrinktas būtent Gargždų vienmandatėje apygardoje, Seimo rinkimuose rudenį jis taip pat balotiruosis šioje apygardoje.

„Gargždų krašto“ redaktorė Giedrė Bružienė BNS patvirtino, kad šį laikraštį leidžia viešoji įstaiga, kuriai vadovauja P. Pachomovaitė. Redaktorė teigė žinanti, jog P.P achomovaitė yra P. Gražulio padėjėja Seime.

„Pastaruoju metu išvis nerašome nieko (apie P.Gražulį – BNS)“, – sakė „Gargždų krašto“ laikraščio redaktorė.

Paklausta, ar 5 tūkst. tiražu penktadieniais leidžiamas vietos laikraštis informuoja skaitytojus apie pastaruoju metu vykstantį tyrimą, kuriame specialiuoju liudytoju apklaustas ir P. Gražulis, leidinio redaktorė teigė, jog apie tai laikraštis kol kas nieko nerašė.

„Nieko, mes kol kas visai nieko nerašome. Nors šiam kartui turime atsiliepimą vieno žmogaus, vieną nuomonę, kad žiniasklaidoje per daug puolama, tokią teigiamą nuomonę“, – tvirtino G. Bružienė.

Dokumentus pildo skirtingais vardais

P. Pachomovaitė pernai kovą siekė būti išrinkta į  Kauno miesto savivaldybės tarybą. Vyriausiajai rinkimų komisijai patektoje deklaracijoje ji nurodė, kad be pareigų Seime dar nuo 2012 metų dirba „Judex“ ir „Kauno leidybos ir poligrafijos centro“ vadove.

P. Pachomovaitė VRK nurodė neturinti jokio turto, 2014 metais gavusi 16 tūkst. 897,22 litų pajamų (4879 eurų) ir sumokėjusi 1907 litus (552 eurus) mokesčių.

BNS žiniomis, P. Pachomovaitė šių metų gegužę įsigijo 2005 metų statybos namą ir 80 arų žemės ūkio paskirties sklypą Trakų rajone Vosyliukų kaime. Vidutinė šio turto rinkos vertė siekia apie 40 tūkst. eurų.

Kandidatės anketoje moteris yra nurodžiusi, kad 2010 metais baigė Lietuvos kūno kultūros akademiją ir įgijo trenerės specialybę.

VRK puslapyje kandidatė pristatoma Patricijos vardu, tačiau kai kuriuos kitus dokumentus ji pildo kitu – Ramutės – vardu.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) Prevencijos skyriaus vedėjas Mindaugas Siaurys BNS pranešė, kad VTEK viešųjų ir privačių interesų deklaracija yra pateikta Ramutės Pachomovaitės vardu.

„Tai yra Patricijos Pachomovaitės asmens kodu, todėl darome prielaidą, kad čia yra antras jos vardas tiesiog neįrašytas“, – BNS sakė M. Siaurys.

Klausiamas, kodėl šios deklaracijos nėra viešoje VTEK duomenų bazėje, M.Siaurys aiškino, kad taip greičiausiai nutiko dėl klaidų deklaracijoje.

„Nurodyta, kad darbovietė yra Seimas. Bet toje vietoje, kur juridinio asmens pareigos, nurodytas neteisingas kodas pareigybės, deklaracijos viešinamos atsižvelgiant, koks yra pareigybės kodas. Tam tikros pareigos yra viešinamos, o tam tikros – ne. Ji yra nurodžiusi 703 kodą ir toliau prirašiusi ryšius su Kauno leidybos ir poligrafijos centrui ir UAB „Judex“, – BNS teigė VTEK atstovas.

Šių metų pavasarį P. Pachomovaitė taip pat tapo LIetuvos šaldytų maisto produktų asociacijos prezidente.

P. Gražulis patenkintas padėjėjos darbu

„Ta tema nenoriu kalbėti. Nusibodo tuo klausimu kalbėti“, – BNS sakė Seimo narys, klausiamas apie P. Pachomovaitės darbo Seime aplinkybes.

„Tvarkietis“ teigė esąs patenkintas padėjėjos darbu Seime.

„Kodėl aš turiu prisiminti, kaip su ja susipažinau? Aš žiūriu, kad būtų kompetentingas (žmogus) ir atliktų gerai pavedimus. Viskas. Seimo nariui ne tik teisininkas reikalingas, bet ir darbas su viešaisiais ryšiais... su viskuo reikalingas“, – tvirtino jis.

Paklaustas, ar P. Pachomovaitė lieka dirbti padėjėja, jis teigė moters paslaugų neatsisakysiantis.

„Niekas nereikalavo, kad ji būtų atleista. Jeigu ji neteisėtai įdarbinta... Kadrai seka tuos klausimus, kada gali, kada negali. Ar uždrausta įstatymu dirbti komercijos direktore ir mano padėjėja?“ – BNS sakė P. Gražulis.

Jis taip pat pareiškė nežinantis, kokias tiksliai pareigas bendrovėje „Judex“ eina P. Pachomovaitė.

„Jeigu įstatymo pažeidimas... Tai kodėl darbino kadrų skyrius? Aš nežinau, ar čia komercijos direktorės, kokias pareigas užima... ar vadybininko... nežinau“, – kalbėjo parlamentaras.

„Tvarkietis“ priekaištauja Seimo kanceliarijai

Penkis kartus į Seimą rinktas P. Gražulis šios kadencijos parlamente iki 2015 metų balandžio buvo Seimo Etikos ir procedūros komisijos nariu. Ši komisija nagrinėja ir parlamentarų galimus viešųjų bei privačių interesų konfliktus.

P.Gražulis priekaištavo, kad Seimo kanceliarija, kuri, pasak jo, „žiūri, kad teisingai būtų įdarbinti žmonės“, neįspėjo jo apie P. Pachomovaitę.

„Tai kodėl neišdarbino ir kodėl manęs neįspėjo? Tai, be abejonės, jeigu mano darbuotojas kažką dirba neteisėtai, tai įspėja. Jeigu būtų įspėję, būtų pasakę, kad negali dirbti, būčiau išdarbinęs“, – teigė P. Gražulis.

A. Sysas: galėjo būti pažeistas ir Darbo kodeksas

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas BNS svarstė, kad P. Pachomovaitei Seime dirbant 1,5 etato ir tuo pačiu einant „Judex“ komercijos direktorės pareigas nėra pažeidžiamas Darbo kodeksas.

„Galbūt ji visuomeniniais pagrindais „Judex“?  Nes pagal dabartinį Darbo kodeksą ir būsimąjį, yra darbo ir poilsio režimas. Jeigu jau žmogus dirba 1,5 etato, faktiškai jam daugiau sveiku protu daugiau nelieka laiko dirbti. Arba jis fiktyviai dirba vienoje arba kitoje vietoje. Jeigu jis sąžiningai dirba 1,5 etato, tai jis išnaudoja tas 48 val. darbo per savaitę valandas, kurios numatytos mūsų kodekse. Žmogus ne automatas, kuris gali dirbti dieną naktį, turi ir ilsėtis“, – kalbėjo A. Sysas.

Anot parlamentaro, kyla ir daugiau klausimų, ar tokiomis aplinkybėmis dirbanti padėjėja iš tiesų atlieka savo pareigas, už kurias mokama mokesčių mokėtojų pinigais.

„Rinkėjai, aišku, turėtų paklausti pono Gražulio, ar padėjėjas atidirba tuos pinigus, kuriuos jam moka mokesčių mokėtojai. Ir tada, kam jai tas dėl paukščiuko direktorės postas gamybinėje įmonėje? Kur vyksta gamyba, yra nenutrūkstamos problemos, kurias reikia kiekvieną dieną spręsti“, – BNS svarstė A. Sysas.

Tyrimą dėl prekybos poveikiu atliekanti teisėsauga teigia, kad jos turimi duomenys leidžia įtarti, jog su P. Gražuliu siejamos šaldytų maisto produktų bendrovės „Judex“ vadovai, norėdami, kad įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams, pareigūnams daryti poveikį.

STT praėjusią savaitę pateikė įtarimus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovui Jonui Miliui ir dar penkiems asmenims.

P. Gražulis antradienį Generalinėje prokuratūroje apklaustas kaip specialusis liudytojas. Toks statusas suteikiamas asmenims, kai yra duomenų apie jų padarytą nusikaltimą, bet jų nepakanka, jog būtų galima pateikti įtarimai.

P. Gražulis atsisakė duoti parodymus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi