Lietuvoje

2021.07.03 17:50

Palangos atgavimo šimtmečio šventėje – istorinės inscenizacijos, šventinės kalbos ir paminklas diplomatui

Jovita Gaižauskaitė, LRT TELEVIZIJA, ELTA, LRT.lt2021.07.03 17:50

Didžiausias Lietuvos kurortas Palanga švenčia miesto atgavimo šimtmetį. 1921-iais Lietuvai ir Latvijai susitarus dėl naujos valstybių sienos, Palanga grįžo Lietuvai.

Nuo Kretingos pusės į Palangą atžygiuoja orkestro lydimi personažai: prezidentas Antanas Smetona, poetas Maironis, kunigas ir rašytojas Vaižgantas, kariuomenė. Vytauto gatvėje, prie miesto vartų, susitinka šimtametė istorija ir dabartis.

Žinios. Latvija ir Lenkija nesusiduria su neteisėtos migracijos ties Baltarusijos siena problema

Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, ginčai, kam turi priklausyti Palanga – Latvijai ar Lietuvai – truko trejus metus, kol tarptautinės arbitražo komisijos sprendimu ji grąžinta Lietuvai. Kokia būtų Lietuva be Palangos, šiandien sunku įsivaizduoti.

„Šiandien Palanga kvepia pušynais, yra baltas kaip sniegas smėlis, jūros ošimas ir Palanga šiandien yra tarptautinis kurortas, kurį pamėgę ne vien Lietuvos žmonės, kurių čia 80 proc. ilsisi, bet ir užsienio turistai“, – šeštadienį sakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Birutės parke atkartoti istorinių asmenybių šimtmečio sveikinimai. Sveikinimo kalbą sakęs prezidentas Gitanas Nausėda džiaugėsi, kad Palangoje bus įamžintas prie jos vystymosi prisidėjęs Antanas Smetona.

„Todėl aš išreikšti norėčiau šia proga didelę pagarbą jums, mere, taip, jums, nes jūs be jokių ten ypatingų atsikalbinėjimų, abejonių ar kitų dalykų priėmėte sprendimą suteikti prieglobstį, suteikti namus paminklui Antanui Smetonai“, – sakė G. Nausėda.

Palangiškis mokslininkas, istorikas Vladas Žulkus akcentuoja, kad praeitį būtina atminti, todėl vasaros sostinėje veikia keturi muziejai, laukiama penktojo.

„Ji auga, ir per pastarąjį dešimtmetį yra padaryta labai daug. Pirmiausia, man yra džiugu, kad yra atgaivinama ta senoji Palanga: kurhauzas, Tiškevičių alėja, ta atmintis“, – sakė V. Žulkus.

Šimtmečio proga Meilės alėjoje atidengtas paminklas Palangos likimą nulėmusiam Tarptautinio arbitražo komisijos pirmininkui Jamsui Youngui Simpsonui.

„Profesoriaus Simpsono pagalba leido dviem valstybėms sėkmingai išeiti svarbią diplomatijos pamoką. Taigi Palangos klausimo baigtis mums iki šiol primena, kad tarptautinės teisės viršenybė, taikus dialogas ir konflikto vengimas yra svarbiausias draugiškų tarpvalstybinių santykių garantas“, – atidengiant paminklą škotų diplomatui sakė prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt