Naujienų srautas

Lietuvoje2016.08.02 13:23

Prezidentė naująjį ambasadorių ragino reikalauti Baltarusijos garantijų dėl Astravo AE

BNS 2016.08.02 13:23

Lietuva privalo reikalauti, kad Baltarusijos valdžia užtikrintų Astravo atominės elektrinės (AE) statybų skaidrumą ir nedelsdama įsileistų tarptautinius ekspertus, pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį Vilniuje įteikusi skiriamuosius raštus naujajam Lietuvos ambasadoriui Baltarusijoje Andriui Pulokui.

Anot prezidentūros pranešimo, per susitikimą aptarti dvišaliai energetiniai, ekonominiai, migracijos bei saugumo klausimai.

„Prezidentė dar kartą pabrėžė būtinybę reikalauti, kad Baltarusijos valdžia užtikrintų Astravo atominės elektrinės statybų skaidrumą ir nedelsdama įsileistų tarptautinius ekspertus, kurie galėtų nešališkai įvertinti projekto saugumą ir poveikį aplinkai“, – pranešė prezidentūra.

Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad statant jėgainę nesilaikoma saugumo standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta kaip nepagrįstus.

Atominę elektrinę 50 kilometrų nuo Vilniaus stato Rusijos bendrovė „Rosatom“. Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

Pastaruoju metu pranešta apie kelis incidentus statomoje elektrinėje. Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausybė įteikė notą Baltarusijos diplomatei dėl naktį iš liepos 9 dienos į 10-ąją nutiko incidento, kai perkeliant reaktoriaus korpusą nuo vienos atramos ant kitos, šis nukrito. Baltarusijos atstovai tvirtino, kad korpusas tik buvo pakrypęs.

Lietuva siūlo Baltarusijai suformuoti tarptautinių ekspertų komandą, kuri išanalizuotų tyrimo rezultatus ir pateiktų rekomendacijas. Baltarusija taip pat paraginta Astravo AE aikštelės tinkamumo, statybos darbų ir jų kokybės vertinimui pasikviesti nepriklausomus tarptautinius ekspertus.

Antradienį įteikdama skiriamuosius raštus naujajam ambasadoriui D. Grybauskaitė taip pat pabrėžė, kad nepaisant mažėjančių Lietuvos eksporto į Baltarusiją apimčių, ši šalis yra svarbi ekonominė partnerė. Ji teigė, kad svarbu sudaryti tinkamas sąlygas informacinių technologijų specialistų iš Baltarusijos darbui Lietuvoje.

A. Pulokas Minske turėtų pradėti dirbti kitą savaitę, rugpjūčio 8-ąją. Jis pakeis Lietuvos ambasadai Baltarusijoje vadovavusį Evaldą Ignatavičių.

1971 metais gimęs naujasis ambasadorius yra vedęs, turi du sūnus. A. Pulokas studijavo užsienio prekybą bei tarptautinius santykius Lietuvoje, tarptautinį marketingą Vokietijoje, Europos Sąjungos studijas Šveicarijoje. Karjerą diplomatas pradėjo vyriausybės kanceliarijoje, vėliau dirbo ambasadoje Vokietijoje, kur ėjo Bonos skyriaus vadovo pareigas, dirbo Užsienio reikalų ministerijos (URM) Ekonomikos departamente. Taip pat buvo įgaliotuoju ministru ambasadoriumi Rusijoje, nuo 2012 metų – URM konsulinio departamento direktorius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi