Lietuvoje

2021.06.30 13:35

Žmogaus teisių aktyvistė: anksčiau norėjome lygintis su Skandinavija, o dabar daugeliui Vakarai atrodo svetimesni nei Rytai

Ewelina Mokrzecka, LRT RADIJO tinklalaidė „Polski meet“2021.06.30 13:35

„Mano mama, būdama jauna moteris, išvažiavo paskui savo meilę į Gdanską. Gimiau šiame mieste lenkų „Solidarumo“ pradžioje. Tai tikriausiai turėjo nemažą įtaką mano politinei orientacijai“, – sako žmogaus teisių aktyvistė Elžbieta Žurovska-Puodžiūnienė. Ji jau daugiau nei 20 metų dirba žmogaus teisių srityje, o dabar, Lenkijos valdžiai uždraudus abortus, padeda moterims iš kaimyninės šalies.

LRT Radijo tinklalaidė „Polski meet“ yra skirta Lietuvoje gyvenančiai lenkakalbei auditorijai ir visiems suprantantiems lenkiškai bei besidominantiems lenkų tautine bendrija.

E. Žurovska-Puodžiūnienė gimė Lenkijoje. Į Lietuvą grįžo su mama, vietine Lietuvos ruse.

„Mano mama, būdama jauna moteris, išvažiavo paskui savo meilę į Gdanską. Gimiau šiame mieste lenkų „Solidarumo“ pradžioje. Tai tikriausiai turėjo nemažą įtaką mano politinei orientacijai. Bet tėvams nepavyko sukurti darnios šeimos, ir, kai man buvo vieneri metai, kartu su mama grįžau į Lietuvą“, – atvirauja aktyvistė.


Ji priduria, kad lenkų kalbą išmoko kiekvieną vasarą važiuodama atostogų pas gimines Lenkijoje.

„Tėvas buvo tikras lenkas, o mama vietinė rusė. Mano gyslose teka totorių ir kitų tautų kraujas“, – juokiasi moteris.

E. Žurovska–Puodžiūnienė jau daugiau nei 20 metų aktyviai veikia kartu su Lietuvos kairiaisiais. Ji taip pat yra buvusi užsienio ministro Lino Linkevičiaus patarėja.

Moteris tvirtina, kad Lietuvos žmonės vis dar ieško savo politinio kelio, nes „anksčiau norėjome būti Skandinavija, o štai dabar daugeliui Vakarai su savo idealais atrodo svetimesni nei Rytai“.

Aktyvistė tikisi, kad naujoji Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė nepakeis partijos kurso.

„Žmogaus teisių klausimai svarbūs tiek liberalams, tiek socialdemokratams. Tačiau žiūrėdami į verslą ir kapitalą, esame labai skirtingi. Kairysis sparnas visada kovoja už lygybę, tuo tarpu liberalai sako: jei moki plaukti, išsigelbėsi, o jei ne – deja“, – aiškina pašnekovė.

Kalbėdama apie moterų teises Lietuvoje, E. Žurovska-Puodžiūnienė įžvelgia daug nepadarytų namų darbų.

„Jei lyginsime Lietuvą su Vakarais, dar turime daug ką nuveikti. Nors Lietuvoje nemažai moterų yra Vyriausybėje, turime premjerę, turėjome prezidentę, bet, pažvelgę į savo šeimas, pamatysime, kad indų plovimas bus labiau skirtas moterims, o pinigų uždirbimas priklauso vyrams. Toks patriarchalinis mąstymas apsunkina ne tik moterų, bet ir vyrų gyvenimą“, – tvirtina aktyvistė.

E. Žurovska-Puodžiūnienė kalbėjo ir apie moterų situaciją kaimyninėje Lenkijoje.

„Jos negali pasirinkti legalaus aborto, Lietuvos moterų situacija kur kas geresnė. Šiuo metu kartu su kitomis aktyvistėmis ieškome kelio į ligonines ir į Lietuvos Vyriausybę, kad galėtume padėti lenkėms, patekusioms į tragišką padėtį, nes, net ir esant patologiniam nėštumui, jos neturi teisės jo nutraukti“, – pridūrė Elžbieta ir informavo, kad, galvojama apie specialų fondą, kurio lėšomis moterys iš Lenkijos galėtų atvažiuoti ir legaliai nutraukti nėštumą mūsų šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt