Lietuvoje

2016.07.31 14:09

D. Grybauskaitė: Medininkų žudynių auka įpareigoja būti budriems

LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS 2016.07.31 14:09

Lietuva sekmadienį pamini 25-ąsias Medininkų tragedijos, kuomet sovietų omonininkai išžudė pasienio poste budėjusius Lietuvos pareigūnus, metines.

Atminimo diena prasidėjo šv. Mišiomis Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, vėliau vyko minėjimas Medininkų memoriale prie Medininkų pasienio posto Vilniaus rajone. Pasibaigus ceremonijai, vyko tradicinis estafetinis bėgimas „Medininkai–Vilnius“, žuvusieji pagerbti Antakalnio kapinėse, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).

1991 metų liepos 31-ąją Medininkų pasienio poste prie sienos su Baltarusija buvo nužudyti septyni Lietuvos pareigūnai – Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Ričardas Rabavičius nuo šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2-ąją. Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Dėl Medininkų žudynių kol kas nuteistas vienas asmuo – Latvijos pilietis, buvęs Sovietų sąjungos Vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) milicininkas Konstantinas Michailovas. Jis įkalintas iki gyvos galvos už nusikaltimą žmoniškumui.

Teismas nustatė, kad K. Michailovas, veikdamas OMON būrio vado Česlavo Mlyniko suburtoje organizuotoje grupėje, kartu su to paties būrio milicininkais Andrejumi Laktionovu ir Aleksandru Ryžovu, tyčia nužudė tarnybos pareigas vykdžiusius Lietuvos muitinės ir policijos pareigūnus. Rusijos piliečiams, buvusiems omonininkams Andrejui Laktionovui, Česlavui Mlinykui ir Aleksandrui Ryžovui, kaltinimai pareikšti už akių.  

D. Grybauskaitė: Medininkų žudynių auka įpareigoja būti budriems

„Medininkų žudynių 25-metis primena, kad už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę buvo sumokėta aukščiausia kaina. Pasienio kontrolės poste žuvusių pareigūnų auka mus įpareigoja būti budriems – visada pasirengusiems apginti Lietuvos ir Europos Sąjungos sieną“, – teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

A. Paulauskas: tai karo nusikaltimas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas sako, kad 1991-ųjų įvykiai Medininkuose yra karo nusikaltimas, kurį įvykdė svetima valstybė ir todėl nėra lengva jį ištirti. Kaip teigia Artūras Paulauskas, kuris tuomet buvo generalinis prokuroras, Rusija nebendradarbiauja su Lietuva ir nežinia, kada bus įmanoma padėti tašką šioje byloje.

Premjeras: niekada nepamiršime mūsų didvyrių aukos, o Medininkų žudynių kaltininkai privalo atsakyti

„Senajame Medininkų pasienio poste žuvę pareigūnai gynė mūsų visų Nepriklausomybę. Šiandien mes žemai lenkiamės šiems didvyriams ir jų artimiesiems. Niekada nepamiršime jų šventos aukos vardan Lietuvos“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius. 

Vyriausybės vadovas pabrėžia, kad nusikaltėliai privalo atsakyti už padarytą žiaurų nusikaltimą, nes teisingumo reikia ir Lietuvai, ir pasauliui.

Lietuvos diplomatai bėgdami pagerbė Medininkų žudynių aukas

Jau dvidešimt penktą kartą liepos 31 d. surengtame pagarbos bėgime „Medininkai–Vilnius“ dalyvavo ir Užsienio reikalų ministerijos bėgikų komanda. Prieš varžybų startą Lietuvos diplomatai kartu su bėgimo dalyviais iš Lietuvos ir užsienio dalyvavo 1991 m. liepos 31 d. rytą tragiškai žuvusių Lietuvos Respublikos muitinės, policijos ir pasienio pareigūnų pagerbimo ceremonijoje.

Užsienio reikalų ministerijos Bėgikų klubo suburta komanda kartu su daugiau kaip penkiais šimtais atminimo varžybose dalyvavusių bėgimo entuziastų įveikė simbolinį atstumą nuo Medininkų žudynių vietos iki Antakalnio kapinių. Kiekvienas bėgimo dalyvis nubėgo apie penkis kilometrus, taip pagerbdamas nužudytų Lietuvos Respublikos pareigūnų atminimą.

Liepos mėnesio pabaigoje vykstantis estafetinis bėgimas „Medininkai– Vilnius“ pirmą kartą buvo surengtas 1992 metais, minint pirmąsias Medininkų žudynių metines. Bėgimą organizuoja ir vykdo Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.