Lietuvoje

2021.06.29 18:30

Patyrusio gelbėtojo patarimai: kaip elgtis, jei jūroje patekote į duobę, o srovė jus ėmė traukti gilyn?

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.06.29 18:30

Daugybei žmonių vasarą traukiant prie jūros pasimėgauti saulės voniomis ir maudynėmis, gelbėtojai įspėja: maudytis jūroje gali būti pavojinga. Dienomis, kai jūra vilioja bangomis, galima patekti į duobę, kur vadinamoji atgalinė srovė žmogų smarkiai ima traukti gilyn. Patyrę gelbėtojai pataria – svarbiausia nepanikuoti ir nebandyti įveikti srovės plaukiant į krantą – reikia plaukti į šoną, kur lūžta bangos, jos turėtų padėti pasiekti krantą.

Jūra – ne ežeras, joje gausiau pavojų

Vasariški orai į pajūrį sutraukė daugybę poilsiautojų. Žmonės iš visos Lietuvos pajūryje mėgaujasi deginimusi saulėje, maudymusi Baltijos jūroje.

Nors gelbėtojai nuolat akcentuoja, kad banguota jūra yra itin pavojinga ir maudytis paplūdimyje plazdant raudonai vėliavai yra draudžiama, nemažai žmonių to nepaiso ir brenda į vandenį pasigalynėti su bangomis. Pastebima, jog kartais gali atrodyti, kad bangos nėra itin didelės, tačiau tai nereiškia, kad maudytis yra saugu, tikėtina stipri trauka gilyn į jūrą.

Praėjusį savaitgalį vadinamajame laukiniame Smiltynės paplūdimyje, kur įprastai nuolat nebudi gelbėtojai, nutikusi tragiška nelaimė, kai paskendo 47 metų amžiaus moteris ir jos 25 metų sūnus, vėl pakurstė kalbas apie saugų elgesį prie vandens telkinių ir tai, kaip elgtis jūroje patekus į duobę ir gilyn traukiant atgalinei srovei.

Gelbėtojas pataria, kaip elgtis, jei jūros srovė jus traukia gilyn

Uostamiesčio gelbėtojų parengtame mokomajame vaizdo įraše matyti, kad vos į vandenį įlipusį gelbėjimo liemenę vilkintį gelbėtoją srovė ima traukti gilyn.

Klaipėdos gelbėtojams vadovaujantis biudžetinės įstaigos Klaipėdos paplūdimiai direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki dažnai akcentuoja, kad tokiais atvejais svarbiausia yra elgtis ramiai ir nepanikuoti. Pagauti gilyn nešančios atgalinės srovės ir panikuoti pradėję žmonės ima veltui eikvoti energiją, įtraukia vandens ir nuskęsta.

Gelbėtojas pataria – kaip elgtis, jei jūros srovė jus traukia gilyn?

Kai žmogus į duobę pakliūva maudydamasis oficialiame paplūdimyje, kur ištisą dieną budi gelbėtojai, ir poilsiautoją srovė ima traukti gilyn, svarbiausia stengtis ramiai išsilaikyti vandenyje, kol atskubės gelbėtojai.

Jeigu žmogus į duobę pateko ten, kur gelbėtojai nebudi ir nematyti atskubančios pagalbos, reikia bandyti gelbėtis savo jėgomis. Kaip ir pirmuoju atveju, svarbiausia išlikti ramiam ir nebandyti įveikti gilyn nešančios atgalinės srovės plaukiant į krantą, nes tai prilygtų bandymui įveikti sraunią upę prieš srovę – greitai ims stigti jėgų.

Siekiant išplaukti iš duobės reikia plaukti atgal į jūrą ir lygiagrečiai krantui sukti į kairę arba į dešinę – bandyti išplaukti iš tos teritorijos, kur yra duobė. Vertėtų dairytis lūžtančių bangų, mat ten įprastai yra seklu. Taip elgiantis ir pati jūra padės sugrįžti į krantą.

„Jūra visada išmeta į krantą“, – patikino A. Siakki.

Tai matyti ir Klaipėdos gelbėtojų parengtame vaizdo įraše – gelbėtojas plaukia ne į krantą, o gilyn į jūrą, tačiau iš jį nešančios srovės išsivaduoja pasukęs į kairę, tada pasiekia lūžtančias bangas, o jos padeda sugrįžti į krantą.

Vaizdo įrašo pabaigoje uostamiesčio gelbėtojų vadovas primena nebandyti to išmėginti tiesiog pramogaujant, nes tokia situacija yra pavojinga gyvybei.

Kai kurie specialistai pataria dar prieš nusprendžiant žengti į jūrą ją stebėti, įsižiūrėti, kur lūžta bangos ir yra seklumos. Ten, kur bangos nelūžta, yra vadinamoji atgalinė srovė, kuria vanduo grįžta atgal į jūrą ir traukia gilyn.

Schemų, kuriose vaizduojamas būtent toks išsigelbėjimo būdas, yra pakabinta ant Klaipėdos paplūdimiuose esančių persirengimo kabinų, informaciniuose stenduose, tačiau vis dar ne visi žmonės šią informaciją žino.

Taip pat būnant paplūdimyje vertėtų atkreipti dėmesį į persirengimo kabinų numerius, mat nutikus nelaimei būtent tai gali būti svarbiausias orientyras, kuris padėtų gelbėtojams greičiau surasti į bėdą patekusius žmones.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI