Lietuvoje

2021.06.29 09:25

Verygos kritiką dėl atšaukiamo Šiaulių ligoninės vadovo Dulkys vadina „sovietine demagogijos mokykla“

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.29 09:25

Sveikatos apsaugos ministro pradėtą Šiaulių ligoninės vadovo atšaukimo procedūrą kritiškai įvertino pirmtakas, buvęs ministras Aurelijus Veryga, tačiau žinomų aplinkybių ignoravimas, pasak Arūno Dulkio, siųstų neigiamą žinią sveikatos apsaugos sistemoje dirbantiems medikams.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys pirmadienį pranešė pradedantis Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo Remigijaus Mažeikos atšaukimą iš pareigų, sprendimas priimtas po to, kai gegužę sudaryta komisija dėl galimo darbo pareigų pažeidimo tyrimo pateikė išvadas. Šioje ligoninėje pavasarį nusižudė jauna medikė, žiniasklaidoje skelbta apie gydymo įstaigoje tvyrančią mobingo atmosferą.

„Tai nėra tik vadovo klausimas, tą noriu pasakyti. Bet ta komisija, kurią sudariau dėl galimo tarnybinio pažeidimo tyrimo, transliavo keletą svarbių aspektų, – antradienį LRT RADIJUI sakė A. Dulkys. – Komisija nustatė, kad organizacijos viduje buvo netinkamai kontroliuojami vidiniai procesai, kad vis tik nebuvo užtikrinta nediskriminacinė darbo aplinka, nebuvo užkirstas kelias psichosocialiniam klimatui (prastėti). Svarbus aspektas, kad klaidos padaromos ne tik veikimu, bet ir neveikimu. Ir komisijos svarbi žinutė, kad daugeliu atveju buvo matoma kaip vadovas toleruoja susidariusią situaciją – ne tai, kad jis asmeniškai prisideda prie to, bet atvirkščiai, neprisideda savo, kaip vadovo, turimais sprendimo įrankiais“.

Pasak ministro, sprendimą lėmė ir tai, jog Specialiųjų tyrimų tarnyba atlieka tyrimą dėl galimai neteisėtų viešųjų pirkimų, R. Mažeikai yra pareikšti įtarimai.

Buvęs ministras A. Veryga savo feisbuko paskyroje rašė, jog klaida buvo laikinuoju ligoninės vadovu skirti asmenį iš pašalės, be to, anot eksministro, su R. Mažeika esą planuoja pasitraukti ir dalis jaunų medikų.

A. Dulkio teigimu, klaida būtų ignoruoti aplinkybes, dėl kurių galimai nukenčia ligoninės personalas.

„Toks mąstymas man primena sovietinę demagogijos mokyklą, kai į vieną vietą sumetami tik iš pirmo žvilgsnio panašūs dalykai. Kai sovietiniais laikais kaltindavo, kodėl žmonės yra vežami į Sibirą, jie atsakydavo „bet jūs kažkada indėnus žudėte“. Tai primena tokią situaciją ir jei laikytumės tokio požiūrio, tai reikštų, kad mes žiūrime į sveikatos apsaugos sistemoje dirbančius darbuotojus kaip į baudžiauninkus ar vergus ir siunčiame jiems žinutę: žinokite, neatsiras geresnio vadovo ir jūs turite kentėti. (...) Tos žinutės, kad nebuvo sudarytos sąlygos psichosocialiniam klimatui, kad buvo padaryta vadybinių klaidų bei tai, kad sunku rasti vadovus – tos dvi temos suvedamos į vieną vietą. Reiškia, žinutė tokia: kadangi sunku rasti gerų vadovų, esamiems leiskime viską, o jūs, mielieji, būkite kaip vergai. Man tokios vertybės yra nepriimtinos“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

„Net ir labai geriems specialistams negalima tyčiotis iš slaugytojų, iš kitų kolegų, net jeigu tu esi profesorius, o tavo straipsnius spausdina labai garsūs žurnalai“, – pridūrė A. Dulkys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.