Lietuvoje

2021.06.28 19:38

Šimonytė apie „Lietūkio“ garažo žudynes: turime ne tik tarti „daugiau niekada“

LRT.lt2021.06.28 19:38

Pirmadienį minėtos „Lietūkio“ garažo žudynių 80-osios metinės. Kaune, buvusiame „Lietūkio“ garažo kieme, stebint miniai smalsuolių, buvo surengta neregėtu žiaurumu išsiskyrusi egzekucija – nužudyta apie 50 žydų vyrų. Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad negalime tik sakyti „daugiau niekada“, bet ir išrauti neapykantos daigus.

Pateikiame visą premjerės kalbą iš „Lietūkio“ garažo žudynių minėjimo:

„Lietūkio“ garažo tragedija atskleidė kraupią tiesą apie žmogaus viduje galinčią prasiverti neapykantos bedugnę, į kurią prasmenga viskas, kas žmogiška. Žiaurūs kankinimai ir egzekucijos buvo paremti vien pavojingu įtikėjimu, kad kitokie nei tu žmonės yra „mažiau žmonės“, kad kitoniškumas daro juos pavojingus.

Visi nežmoniško smurto epizodai, kurie susidėlioja į Holokaustą, yra ne tik žydų, bet ir visos žmonijos tragedija. Dėl jos ne tik tapome skurdesni, bet ir patyrėme sunkią kolektyvinę traumą. Vienintelis būdas ją išgydyti – drąsiai pripažinti tiesą ir pasipriešinti neapykantos virusui, kuris yra ne mažiau pavojingas nei bet kurie išorės priešai.

Turime ne tik tarti „daugiau niekada“, bet ir dėmesingai, drąsiai ravėti net menkiausius neapykantos ar susipriešinimo piktžolių daigus.

Mes atsimename. Ir tegu ši atmintis ne skiria, bet jungia. Atsimename tam, kad visi kartu galėtume kurti bendrą ateitį ir nekartoti praeities klaidų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt