Lietuvoje

2021.06.28 18:58

Gelbėtojai apie tragiškas šeimos maudynes Klaipėdoje: mama ir brolis spėjo išgelbėti mažametę, o patys žuvo

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.06.28 18:58

Šis savaitgalis pajūryje paženklintas tragedija. Smiltynėje esančiame vadinamajame laukiniame paplūdimyje, kur gelbėtojai nebudi, nuskendo du šeimos nariai – mama ir sūnus. Kartu skendo ir mergaitė, tačiau vienam iš drauge skendusių artimųjų pavyko mergaitę išstumti į krantą. Tragedijos paliesta šeima buvo viena iš tų, kurias tądien gelbėtojai jau buvo drausminę dėl maudynių pavojingai banguojančioje jūroje.

Trys žmonės – 25 metų amžiaus vyras, devynmetė jo sesuo ir 47 metų jųdviejų mama pradėjo skęsti pavakarę.

Pranešimo apie Smiltynėje, ties Naująja perkėla, skęstančius žmones sulaukta kiek po 17 val. Po ne vieną valandą trukusios gelbėjimo operacijos paaiškėjo, kad dviejų žmonių gyvybės vis dėlto užgeso.

Klaipėdos gelbėtojams vadovaujantis biudžetinės įstaigos Klaipėdos paplūdimiai direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki teigė, kad incidentas įvyko už oficialaus paplūdimio ribų – ten, kur gelbėtojai įprastai nuolat nebudi.

Šeimą gelbėtojai jau buvo įspėję

Šeštadienį oro temperatūra siekė 24–25 laipsnius šilumos, vanduo buvo įšilęs iki 21–22 laipsnių, tad pajūryje buvo itin daug žmonių. Paplūdimiuose buvo iškelta raudona vėliava, reiškianti, kad maudytis draudžiama. Vis dėlto daugybė žmonių šio įspėjimo neklauso ir skuba pasigalynėti su bangomis.

Tiesa, tomis dienomis, kai būna iškelta raudona vėliava, gelbėtojai užsuka ir už oficialaus paplūdimio ribų, mat ten taip pat būna poilsiautojų.

„Kai yra raudona vėliava, gelbėtojai kontroliuoja ir už paplūdimio ribų, taip siekiama išvengti nelaimės ir kad nereikėtų gelbėtojams gelbėti, nes mums svarbi prevencija, kad nevyktų skendimai“, – pastebėjo A. Siakki.

Vis dėlto neretai pasitaiko atvejų, kai gelbėtojų perspėjimo sulaukę poilsiautojai tiesiog palaukia, kol gelbėtojai pasitraukia, ir vėl lenda į vandenį.

Šeštadienį perspėjimo buvo sulaukusi ir vėliau tądien į tragiškai pasibaigusią nelaimę patekusi šeima.

„Gelbėtojas patvirtino, kad buvo priėjęs, kalbėjęs su šia šeima. Toje vietoje – Smiltynėje už paplūdimio ribų – ne tiek daug žmonių buvo“, – sakė A. Siakki.

Mergaitei padėjo vienas iš šeimos narių

Dabartiniais gelbėtojų duomenimis, iš pradžių skendo visi trys šeimos nariai – mama ir abu jos vaikai.

„Kiek spėjo gelbėtojas sužinoti iš mergaitės, jie ėjo maudytis, pateko į duobę, į atgalinę srovę, ir kažkas iš šeimos narių mergaitę išstūmė iš tos duobės. Ji sugebėjo užsikabinti už dugno kojomis ir išlipti iš vandens. Tada ji bėgo link posto, kur budėjo gelbėtojai, ir pranešė, kad jos šeima skęsta“, – pasakojo Klaipėdos gelbėtojų vadas.

Gelbėtojai, sužinoję apie tai, kad skęsta du žmonės, šį faktą, kaip ir numato taisyklės, pranešė centrinei gelbėtojų stočiai ir išskubėjo gelbėti skęstančiųjų. Atbėgus į mergaitės nurodytą vietą, vandenyje nieko nebuvo matyti. Gelbėtojai tuojau pat pradėjo paiešką nardydami. Į pagalbą su specialia technika atskubėjo ir gelbėtojai iš centrinio posto.

„Jie nardė, ieškojo kūnų. Kol ieškojo, atvažiavo ir ugniagesiai gelbėtojai, padėjo ieškoti vandenyje. Buvo bangos, srovės, todėl buvo labai sunku ieškoti žmonių. Taip pat atskrido Karinių oro pajėgų sraigtasparnis“, – įvykius dėstė pašnekovas.

Paieškoms tęsiantis buvo rastas vaikino kūnas. Ištraukus jį į krantą prasidėjo skenduolio gaivinimas, tačiau pastangos buvo bevaisės.

Skendusios moters paieškos buvo tęsiamos. Po kurio laiko ir jos kūnas buvo pastebėtas vandenyje.

„Medikai konstatavo vaikino ir moters mirtį“, – sakė A. Siakki.

Moters kūną rado jau nusprendus baigti gelbėjimo operaciją

Karinių oro pajėgų gelbėjimo operacija, kurios metu skraidant sraigtasparniu buvo ieškoma dviejų skenduolių kūnų, tęsėsi ne mažiau nei porą valandų.

Karinių oro pajėgų atstovo teigimu, pirmąjį kūną pastebėjo nuo kranto vandenį žvalgę ugniagesiai gelbėtojai. Jauną vyrą be jokių gyvybės ženklų iš vandens ištraukė gelbėtojai. Jo gaivinti suskubo Karinių oro pajėgų paramedikas, tačiau netrukus atvykę Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties medikai konstatavo vaikino mirtį.

Antro kūno ieškoti sekėsi sunkiai. Kai galiausiai buvo nuspręsta paieškas baigti, Karinių oro pajėgų sraigtasparnis dar apsuko kelis ratus paieškų plote ir netoli tos vietos, kur buvo rastas vaikino kūnas, pastebėta ir ieškota moteris. Ją taip pat iš vandens ištraukė gelbėtojai.

Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė teigė, kad, jos žiniomis, iš vandens ištrauktą jauną vyrą Karinių oro pajėgų paramedikas gaivino apie 50 min.

Medikai į nelaimės vietą atskubėjo per 16 min., tačiau jiems beliko tik konstatuoti biologinę jauno vyro mirtį.

„Moteris buvo pasiekta dar po pusvalandžio“, – apie antrąją auką sakė N. Dambrauskienė.

Ant pavojaus slenksčio laviravo daug žmonių

Ši skaudi nelaimė Klaipėdos paplūdimiuose yra vienintelė šį savaitgalį. Oficialiuose paplūdimiuose, kur ištisą dieną budi gelbėtojai, daugiau skendimo atvejų nebuvo, tačiau nemažai poilsiautojų buvo per plauką nuo nelaimės.

„Gelbėtojams teko padėti poilsiautojams išplaukti iš duobės, ten, kur yra atgalinė srovė. Gelbėtojai pastebėdavo, kad žmonės ten pateko, ir nelaukdami, kada žmonės pradės skęsti, atplaukdavo į pagalbą. Labai aiškiai matyti, kai žmogus patenka į duobę, bando ir negali grįžti į krantą“, – pasakojo A. Siakki.

Klaipėdos gelbėtojų vadas tvirtino, kad esant stipriam bangavimui daugybė žmonių elgiasi neatsakingai. Kai kurie net ir savo vaikus palieka maudytis be priežiūros, o sulaukę pastabų – pyksta.

„Net buvo vienos mamos klausimas, o kur taisyklėse yra parašyta, kad tėvai turi prižiūrėti savo vaikus, kai jie maudosi“, – nuostabą keliančius poilsiautojų klausimus prisiminė A. Siakki.

Patekus į duobę būtina plaukti ne į krantą, o į šoną

Pašnekovas teigė, jog pradėjus skęsti vaikams tėvai paprastai skuba gelbėti savo atžalų.

Gelbėtojai akcentuoja, kad patekus į duobę ar gilyn nešančią srovę reikia stengtis nepanikuoti, o elgtis ramiai ir plaukti ne į krantą, o į šoną, ieškoti lūžtančių bangų, mat ten, kur jos lūžta, įprastai būna seklu.

„Jūra visada išmeta į krantą“, – patikino A. Siakki.

Schema, kurioje vaizduojamas būtent toks išsigelbėjimo būdas, yra pakabinta ant paplūdimiuose esančių persirengimo kabinų, informaciniuose stenduose, tačiau ne visi žmonės šią informaciją vis dar žino.

Taip pat būnant paplūdimyje vertėtų atkreipti dėmesį į persirengimo kabinų numerius, mat nutikus nelaimei būtent tai gali būti svarbiausias orientyras, kuris padėtų gelbėtojams greičiau surasti į bėdą patekusius žmones.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt