Lietuvoje

2021.06.28 12:06

Oficialu: karantinas baigsis ketvirtadienį, bet kai kurios taisyklės ir rekomendacijos liks galioti

atnaujinta 12.14
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.28 12:06

Kartu su birželiu Lietuvoje baigsis ir nuo praėjusių metų lapkričio galiojantis karantinas. Visgi tai nereiškia, kad nebeliks jokių taisyklių ar reikalavimų, nes šalyje ir toliau lieka galioti ekstremali situacija. Ministrų kabinetas pirmadienį nutarė, kokios taisyklės ir rekomendacijos išliks nutraukus karantiną.

Valstybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) dar praėjusią savaitę nutarė siūlyti Vyriausybei nebepratęsti karantino, o šalyje palikti galioti valstybės lygio ekstremalią situaciją. VESK pastebėjo, kad nors sergamumo COVID-19 situacija šalyje gerėja, rizika vis dar išlieka, ypatingai turint omenyje pradėjusią plisti koronaviruso Delta atmainą.

„Kartu nėra atmestina ir atsinaujinančios sergamumo liga bangos pasireiškimo galimybė. Be to, kyla iššūkių užtikrinti, kad vakcinacijos tempai nesulėtėtų ir būtų paskiepyta kuo didesnė visuomenės dalis. Atsižvelgiant į išliekančias rizikas, VESK posėdyje buvo pritarta pasiūlymui palikti (neatšaukti) paskelbtą
valstybės lygio ekstremaliąją situaciją“, – rašoma ministrų kabinetui teikiamame VESK dokumente.

Šimonytė: visų karantino ribojimų būtų galima atsisakyti tada, kada nebūtų rizikų

Vyriausybė pritarė VESK siūlymui, kad prekybos, paslaugų teikimo vietose, valstybės ir savivaldybių institucijose, įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami laikantis ekstremalių situacijų vadovo nustatytų sąlygų. Numatoma, kad reikės laikytis nuostatų dėl srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, higienos reikalavimų ir t.t.

Kertant valstybių sienas išlieka būtinybė pateikti imunizavimą nuo COVID-19 ligos patvirtinančius dokumentus arba COVID-19 tyrimo atlikimo faktą. Kaip sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, kalbant apie atvykimą į Lietuvą ir išvykimą iš jos, visos karantino nuostatos yra perkeliamos į ekstremalią situaciją, naujovių dėl to nėra.

VESK paruoštame dokumente numatoma, kad galiojant ekstremaliai situacijai, toliau veiks ir galimybių pasas. Jis bus naudojamas dideliuose renginiuose, kuriuose žiūrovai bei dalyviai renginį stebi ne tik iš sėdimų vietų, pavyzdžiui, festivaliuose, koncertuose, kituose masiniuose susibūrimuose. Taip pat teikiant švietimo ir asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Kaip nurodo VESK, to reikia, nes epideminė grėsmė renginiuose išlieka didelė.

Vyriausybės sprendimu lieka galioti reikalavimas dalyvius renginiuose registruoti platinant bilietus iš anksto internetu. Jau anksčiau nutarta, kad atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose dalyvių, turinčių galimybių pasus, skaičius neribojamas. Uždarose erdvėse gali būti užpildoma ne daugiu nei 75 proc. sėdimų vietų.

Taip pat lieka rekomendacija uždarose patalpose dėvėti apsaugines nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ir kt.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys taip pat kalbėjo, kad paramos priemonės verslui, nukentėjusiam nuo pandemijos, bus taikomos taip, kaip ir iki šiol.

„Didžioji dalis priemonių yra perkeliamos iš karantino nutarimo į ekstremalių situacijų nutarimo turinį“, – sakė A. Dulkys.

„Situacija yra tokia, kad, iš vienos pusės, turime gerėjančią epideminę situaciją, tačiau labai detaliai aptarėme ir įvairias rizikas, kurias turime. Visgi koronaviruso plitimo grėsmė išlieka, yra didelė, ypač atsižvelgiant į tai, nors dar nedideliu mastu, bet vis tiek plinta Delta atmaina“, – Vyriausybės pasitarime kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Anot ministro, į karantino režimo atšaukimą reikėtų žiūrėti kaip į laikiną proporcingą žingsnį. Jis taip pat sakė, kad kyla nemažai iššūkių su vakcinacijos tempais, o tai itin svarbu suvaldant galimas naujas sergamumo bangas.

„Siūloma, kad Vyriausybė priimtų nutarimą, visų pirma, dėl karantino pripažinimo netekusiu galios – nuo 2021 metų liepos 1 dienos 00 val. 00 min. atšaukti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje“, – sakė A. Dulkys.

Tuo metu vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė Vyriausybės pasitarime kalbėjo, kad visuomenę reikia kviesti neatsipalaiduoti ir aktyviai vakcinuotis, nes tik taip galima grįžti į normalų gyvenimą.

„Akivaizdu, kad mes šiandien galime pereiti iš vieno režimo į kitą, bet tam, kad vėl nereikėtų greitu metu grįžti, noriu visus paraginti elgtis atsakingai ir vakcinuotis.

Vidaus reikalų ministerija teikia nutarimą, kuriuo siūlo šiandien pereiti iš šiuo metu paskelbto trečio visiškos civilinės saugos parengties sistemos lygio į antrą sustiprintą lygį bei taikyti ekstremalios situacijos likvidavimo ir pasekmių šalinimo priemones, tęsiant valstybės ekstremalios situacijos valdymą“, – dėstė A. Bilotaitė.

Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė Vyriausybės posėdyje kalbėjo, kad artimiausiame Vyriausybės pasitarime turėtų būti pateiktas Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymas dėl to, kokioms aplinkybėms susiklosčius, kokiems rodikliams esant, būtų grįžtama prie lokalių arba valstybės lygio karantino.

„Kad nebūtų taip, kaip buvo praėjusį rudenį, kada karantino sprendimai buvo priimti pernelyg vėlai. Mums reikia sau susidėlioti ir paskelbti tam tikrą kuždesį, kaip sako bankininkai, kokių aplinkybių sutapimas būtų pagrindas Vyriausybei grįžti prie nutarimo, kuris iš naujo nustatytų karantino režimą.

Būtų gerai, kad to nebūtų, bet atmesti to niekas iš čia esančių negali. Matome, kad net ir tose šalyse, kur skiepijimosi mastai yra gerokai didesni nei Lietuvoje, atvejų skaičius kai kur auga pakankamai sparčiai. Jeigu tai pradės kelti įtampą sveikatos sistemai, to ignoruoti negali jokia Vyriausybė jokioje šalyje“, – dėstė ministrė pirmininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt