Lietuvoje

2016.07.28 20:07

Dėl incidento Astravo AE Lietuva įteikė notą Baltarusijai ir paprašė Briuselio pagalbos

BNS, LRT.lt 2016.07.28 20:07

Lietuvos vyriausybė ketvirtadienį įteikė notą Baltarusijos diplomatei dėl incidento statomoje Astravo atominėje elektrinėje (AE) ir kreipėsi į Briuselį, prašydama Europos Sąjungos (ES) įsitraukimo.

Į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviesta Baltarusijos laikinoji reikalų patikėtinė Lietuvoje Liudmila Tatarinovič.

Šių diplomatinių veiksmų imtasi po to, kai Baltarusijos žiniasklaida paskelbė informaciją apie liepos 10 d. Astravo AE įvykusį incidentą, kurio metu galimai buvo pažeistas atominio reaktoriaus korpusas. Lietuva traktuoja šitą incidentą kaip ypač pavojingą ir galintį turėti negrįžtamų neigiamų pasekmių statomos AE saugai, rašoma Lietuvos URM pranešime spaudai.

LRT.lt jau aiškinosi, kas lauktų Lietuvos pradėjus veikti Astravo AE.

Baltarusijos diplomatei buvo įteikta nota, kuria prašoma kuo skubiau atlikti išsamų šio incidento tyrimą ir su tyrimo rezultatais supažindinti Lietuvą ir kitas kaimynines valstybes bei Tarptautinės atominės energijos agentūrą (TATENA). Lietuva siūlo Baltarusijai suformuoti tarptautinių ekspertų komandą, kuri išanalizuotų šio tyrimo rezultatus ir pateiktų rekomendacijas.

Notoje taip pat išreiškiamas Lietuvos susirūpinimas dėl Astravo AE projekto skaidrumo ir saugos kultūros trūkumo bei neatitikties tarptautiniams branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartams, nepakankamo  Baltarusijos branduolinės saugos reguliatoriaus ir statybos generalinio rangovo vaidmens užtikrinant statybos darbų saugą.

Baltarusija dar kartą paraginta Astravo AE aikštelės tinkamumo, statybos darbų ir jų kokybės vertinimui pasikviesti nepriklausomus tarptautinius ekspertus.

Užsienio reikalų ministerija įteiktoje notoje Baltarusijai taip pat dar kartą pakartojo reikalavimus, kuriuos prašoma įvykdyti kuo skubiau: pasikviesti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) aikštelių vertinimo (angl. Site and External Events Design – SEED) misiją, kuri turi visa apimtimi įvertinti Astravo aikštelės tinkamumą AE statybai ir jos atrankos kriterijus; dalyvaujant tarptautiniams ekspertams pagal ES metodologiją atlikti išsamius rizikos ir saugos įvertinimo atsparumo testus (angl. stress-tests), kuriuos Baltarusija įsipareigojo atlikti 2011 m. birželio 23 d. pasirašytame susitarime su Europos Komisija; įkurti tarptautinę ekspertų komisiją, kurią pasiūlė Jungtinių Tautų Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas, kad būtų išsamiai įvertintas Baltarusijos Astravo AE projekto įgyvendinimas.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų, energetikos ir aplinkos ministrai išsiuntė laišką Europos Komisijos pirmininko pavaduotojui Marošui Šefčovičiui ir energetikos komisarui Migeliui Ariasui Kanetei, informuodami apie incidentą bei prašydami aktyvaus ES įsitraukimo sprendžiant visam regionui svarbų branduolinės saugos klausimą.

Užsienio reikalų ministras taip pat laišku kreipėsi į TATENA generalinį sekretorių Jukiją Amaną, pabrėždamas svarbų šios organizacijos vaidmenį užtikrinant branduolinę saugą Baltarusijos įgyvendinamame AE projekte bei prašydamas TATENA prisidėti tiriant įvykusius incidentus.         

Tai jau trečias žinomas incidentas statant Astravo elektrinę per paskutinius keturis mėnesius. 2016 m. balandžio 8 d., liejant tarp dviejų reaktorių statomo korpuso perdangas, buvo pažeistos laikančiosios konstrukcijos. Spaudoje taip pat buvo pasirodžiusi informacija apie birželio pradžioje galimai įvykusį incidentą, tačiau Baltarusijos institucijos šios informacijos nepartvirtino.