Lietuvoje

2021.06.24 14:01

Nausėda neprisijungė prie ES lyderių laiško, raginančio užtikrinti LGBT teises, bet prakalbo apie situaciją Lietuvoje

atnaujinta 15.26
LRT.lt, ELTA, BNS2021.06.24 14:01

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia norintis, kad tos pačios lyties porų bendro gyvenimo teisiniai klausimai Lietuvoje būtų išspręsti rudenį.

Kaip skelbta anksčiau, daugiau nei pusės Europos Sąjungos valstybių narių lyderiai ketvirtadienį paskelbė palaikantys LGBTQ asmenų teisių gynimą, reaguodami į Vengrijos priimtą prieštaringai vertinamą įstatymą.

Tiesiogiai neminint Vengrijos, valstybių vadovų prieš ES aukščiausiojo lygio susitikimą pasirašytame laiške buvo pasmerkta „grėsmė pagrindinėms teisėms, ypač nediskriminavimo dėl seksualinės orientacijos principui“.

Tai buvo užmaskuota nuoroda į įstatymą, draudžiantį skelbti informaciją apie LGBTQ vaikams, kuris netrukus įsigalios Vengrijoje.

Diskusijos dėl šio įstatymo sukėlė priešpriešą tarp ES narių. Labiau socialiai konservatyvios Rytų Europos vyriausybės kol kas nenori priešintis dešiniajam Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui.

Laišką pasirašė Belgija, Danija, Vokietija, Estija, Airija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Italija, Kipras, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Suomija ir Švedija.

Lietuvos tarp laišką pasirašiusių valstybių nėra. Prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad laiško nepasirašė, nes „ne laiškais sprendžiamos problemos“.

„Iš tikrųjų, šiandien Lietuvoje nesame sureguliavę vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimų ir tikiuosi, kad padarysime tą rudenį, apsvarstę visus aspektus, argumentus, gerbdami mūsų Konstituciją ir kitus įstatymus ir tą padarysime kaip suvereni valstybė.

Niekas mums neturi nurodinėti mums ar teikti direktyvų, kaip mes turime išspręsti šitą klausimą, kurio egzistavimą aš pripažįstu ir tikrai noriu, kad civilizuotos šitų žmonių teisės būtų užtikrintos, nes esame demokratinė valstybė“, – teigė G. Nausėda.

Portalas LRT.lt primena, kad gegužės pabaigoje Seime buvo pateiktas Partnerystės įstatymas, kuriuo siekta reglamentuoti tiek skirtingų lyčių, tiek tos pačios lyties porų santykius. Visgi projektas neperkopė pirmojo laiptelio ir buvo grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Prezidentas jau anksčiau yra sakęs, kad tos partnerystės klausimas turi būti išspręstas, tačiau tai esą neturi prieštarauti Konstitucijai.

Tuo metu antradienį 17 ES šalių pasirašytą laišką, kuriuo reiškiamas „rimtas susirūpinimas“ dėl Vengrijoje priimto įstatymo, Lietuva parėmė.

Jį pasirašė Briuselyje Bendrųjų reikalų taryboje tuo metu dalyvavęs užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius. Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis BNS teigė, kad tai padaryta jo iniciatyva.

„LGBTQ asmenų stigmatizavimu yra pažeidžiama jų pagrindinė teisė į orumą, kurią užtikrina ES chartija ir tarptautinė teisė“, – teigiama antradienį paskelbtame laiške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.