Lietuvoje

2021.06.24 11:41

Bilotaitė apie neramumus URC: atsakomybė tenka organizatoriams ir Baltarusijos režimui

atnaujinta 14.32
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.06.24 11:41

Po to, kai Užsieniečių registracijos centre (URC) trečiadienį kilo neramumai, ten ketvirtadienį ryte apsilankė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Pasak ministrės, būtina telkti maksimalias pajėgas nelegalios migracijos suvaldymui.

Ketvirtadienį ji apsilankė Užsieniečių registracijos centre, kur su pareigūnais aptarė būtinuosius veiksmus, po trečiadienį kilusių neramumų, siekiant kontroliuoti situaciją ir užkardyti galimus konfliktus.

„Reikia labai aiškiai pasakyti, kad atsakomybė už tai, kas vyksta, yra tiems organizatoriams, kurie organizavo tų žmonių atvykimą ir Baltarusijos režimui, kuris labai aktyviai dalyvauja“, – komentavo A. Bilotaitė.

URC apsilankiusi Bilotaitė: atsakomybė už neramumus krenta tenka organizatoriams ir Baltarusijos režimui

Ji teigė, kad privaloma suvaldyti bet kokius scenarijus ir bet kokias situacijas, todėl ketvirtadienį buvo sutarta, jog turi būti atnaujinti Lietuvos pasirengimo planai, taip pat įvertintas kitų vidaus reikalų ministerijos pareigūnų įsitraukimas.

„Ir, žinoma, kas yra labai svarbu, tai yra ir kitų šalių ekspertinė pagalba. Šiuo metu jau vyksta pokalbiai su EASO – Europos Sąjungos pabėgėlių ir paramos agentūra – kuri yra pasirengusi mums teikti pagalbą, mes dabar dėliojame aiškų poreikį, ko mums reikia“, – sakė ministrė.

Anot jos, šiuo metu Lietuvai yra reikalingi vertėjai, kita ekspertinė pagalba. A. Bilotaitė kalbėjo, kad kitos šalys panašiose situacijose turi nemažai patirties ir ketina ja su Lietuva pasidalinti.

„Kitas labai svarbus momentas, ką šiandien teko suprasti, <...> kad čia yra tam tikros aiškios subkultūros, hierarchija, mentaliteto dalykai. Ir tie dalykai veikia. Matyt, mums reikia kuo skubiau turėti vertėjus, turi būti užtikrinta komunikacija ir pasirengimas bet kokiai situacijai.

Aiški žinutė yra tokia, kad mes tikrai sudarome sąlygas, kurios užtikrina žmogaus teises, ir tai nėra 5 žvaigždučių viešbutis ar SPA centras. Lietuvoje galioja įstatymai, yra procedūros ir jų turime laikytis“, – komentavo A. Bilotaitė.

Ji sakė suprantanti, kad į Lietuvą atkeliavusių migrantų tikslas nėra likti Lietuvoje, o jie siekia pasiekti kitas Vakarų Europos šalis. Todėl, anot ministrės, šie asmenys šiuo metu pyksta, nes tam, kad pasiektų savo tikslą, yra išleidę nemažas pinigų sumas.

„Ta frustracija, tas pyktis pasireiškia, bet mes turime užtikrinti mūsų pareigūnų saugumą ir, žinoma, bendruomenės, kuri čia gyvena, saugumą“, – teigė ministrė.

Pasak A. Bilotaitės, palapinių miestelyje gyvenantys asmenys skundžiasi gyvenimo sąlygomis, tačiau ji pabrėžė, kad Lietuva nėra ta valstybė, kuri panašiose situacijose suteiktų viešbučio apartamentus primenančius būstus. Ministrė taip pat kalbėjo, kad tokiose palapinėse tiek vasaros, tiek žiemos metu gyvena Lietuvos kariai, tad visos reikalingos sąlygos yra garantuojamos.

„Sąlygos yra tikrai neblogos ir, manyčiau, kad įvertinus maitinimą, įvertinus, kad ir socialiniai darbuotojai, ir nevyriausybinės organizacijos dalyvauja šiame procese, stengiasi padėti, kiek gali, manau, reikėtų būti teisingiems ir atviriems, kad tikrai darome viską, kad sąlygos būti užtikrintos.

O nepasitenkinimas susijęs su tuo, kad žmonės turėjo kitų lūkesčių“, – sakė A. Bilotaitė.

Ji teigė, kad šiuo metu yra kreipiamasi į teismą dėl asmenų suėmimo, todėl, kol laukiama sprendimo, URC gyvenantys asmenys negali palikti centro teritorijos.

Ministrė taip pat kalbėjo apie svarstomus kitus į Lietuvą atvykstančių migrantų apgyvendinimo variantus. Ketinama statyti 217 modulinių namelių, kuriuose jie galėtų gyventi, taip pat, pasak A. Bilotaitės, kalbamasi su „Turti banku“ dėl kitų patalpų, pavyzdžiui, nenaudojamų mokyklų pastatų ir pan. Renkantis vietą, anot ministrės, bus atsižvelgiama tiek į asmenų transportavimą, tiek į apsaugą.

VSAT vadas: pareigūnai yra nuolatinėje parengtyje

„Būtina telktis maksimalias pajėgas, suprantama, kad migrantams kelia nepasitenkinimą apribotas judėjimas, dėl to kilo vakarykščiai neramumai. Mes visi puikiai žinome, kad jų galutinis tikslas nėra Lietuva. Tačiau Lietuva atsakingai žiūri į šią situaciją ir būdama Europos Sąjungos nare neketina leisti, kad atsirastų nelegalios migracijos kelias per mūsų šalį“, – pranešime sakė ministrė.

„Dabar aktyviai bendradarbiaujame su tarptautinėmis institucijomis, pati asmeniškai nuolat palaikau ryšį su kitų šalių vidaus reikalų ministrais, kad visi kartu rastume geriausią sprendimą“, – pridūrė ji.

Taip pat ketinama pasinaudoti tarptautine patirtimi, valdant migrantų stovyklas. Vidaus reikalų ministerija bendradarbiauja su Europos prieglobsčio paramos biuru, tačiau teigiama, kad augant migrantų srautams įtampų nebus išvengta.

„Stebime subkultūrų grupavimąsi, tam tikrų grupių ir savotiškos hierarchijos susidarymą tarp migrantų. Mūsų pareigūnai yra nuolatinėje parengtyje ir užtikrina situacijos kontrolę, nepaisant sudėtingų sąlygų. Matome, kad neteisėti migrantai tikėjosi lengvos kelionės link savo tikslo, tačiau mes vykdydami procedūras sutrikdėme jų planus“, – teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.

L. Kasčiūnas: Lietuvoje galioja teisės viršenybė

Kiek anksčiau ketvirtadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas socialiniame tinkle rašė, kad URC apgyvendinti asmenys elgėsi itin agresyviai, kėlė neramumus, nepakluso teisėtiems pareigūnų reikalavimams ir bandė veržtis prie išėjimo iš URC.

„Pareigūnams teko panaudoti specialias priemones situacijai normalizuoti. Šįryt kalbėjau su VSAT vadu, situacija visiškai kontroliuojama. VSAT pareigūnai elgėsi itin profesionaliai bei nedelsiant neutralizavo riaušininkus. Bet svarbiausia – parodė, kad Lietuvoje galioja teisės viršenybė“, – rašė L. Kasčiūnas.

Pasak politiko, jokie neteisėtai sieną kirtusių migrantų bandymai veikti prievarta ir provokacijomis nebus toleruojami.

NSGK pirmininkas taip pat rašė, kad antradienį neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka savo kalboje pripažino, kad be dokumentų sieną kertančių asmenų srautai yra režimo atsakas Lietuvai: „Siena iš Baltarusijos pusės nebėra saugoma nuo nelegalios migracijos ir kontrabandos, įskaitant narkotikų. Ką jis apdairiai nutylėjo tai, kad režimas dar ir prisideda prie aktyvaus šių neteisėtų veikų organizavimo.

Lietuva režimo šantažui nepasiduos (tai buvo aiškiai išsakyta ir pirmadienį Valstybės gynimo taryboje) bei imasi kompleksinių priemonių, įskaitant diplomatines, užkirsti kelią Baltarusijos režimo dirbtinai sukeltos nelegalios migracijos bangai. Vis dėlto svarbiausia priemonė yra visiems aiškiai pademonstruoti, kad Lietuvoje galioja įstatymai ir niekas per mūsų sienas negalės eiti kiaurai, o čia atvykus dar ir sau leisti savivaliauti ar kelti riaušes.“

G. Nausėda: nelegalių migrantų iš Baltarusijos problema yra visos ES problema

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog nelegalių migrantų iš Baltarusijos problema yra visos Europos Sąjungos (ES) problema.

Pasak jo, reaguojant į išaugusius nelegalios migracijos srautus iš Baltarusijos į Lietuvą būtina stiprinti ES išorinių sienų apsaugą ir numatyti daugiau pajėgumų.

„Šiandien kelsiu klausimą Europos Vadovų Taryboje, kad sustiprinta būtų Europos Sąjungos išorinių sienų apsauga, skirta papildomai pajėgumų, kad galėtume efektyviai spręsti klausimus, susijusius su migrantų antplūdžiu“, – ketvirtadienį žurnalistams Briuselyje prieš ES šalių vadovų susitikimą sakė G. Nausėda.

„Priimti į guminį maištą jų negalime, nes neturime tam tinkamų pajėgumų ir turime kuo greičiau išspręsti šitą problemą, nes ji tampa visos Europos Sąjungos problema“, – pridūrė jis.

ES šalių lyderiai ketvirtadienį žadėjo aptarti migracijos klausimus, pastaraisiais metais keliančius galvos skausmą Europai, ypač pietinėms šalims.

„Ši problema įgyja ne tik Pietų kontekstą, bet ir Rytų kontekstą ir Lietuva yra tiesiogiai įtraukta. Baltarusijos režimas pasirinko beveik oficialia savo politika siųsti migrantus per Lietuvos teritoriją į Europos Sąjungą ir gąsdina mus, kad galės ta pati daryti ir su narkotikais“, – kalbėjo šalies vadovas.

Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos nelegaliai atvyko apie pusė tūkstančio migrantų, daugelis jų yra iš Artimųjų Rytų valstybių.

Kilo neramumai

Portalas LRT.lt primena, kad trečiadienį vakare buvo pranešta, kad Užsieniečių registracijos centre Pabradėje įvyko neramumai. Pasak centro vadovo, grupė centro gyventojų ėmė piktintis, kad šeši Irako piliečiai sulaikyti 48-ioms valandoms, nes neteisingai nurodė duomenis prašydami prieglobsčio. Jie susibūrė į grupę, šūkavo, reikalavo paleisti tėvynainius.

VSAT pranešime vakare teigta, kad Pabradėje apgyvendintiems užsieniečiams nepaklusus pasieniečių reikalavimams bei bandant veržtis prie išėjimo iš centro, VSAT pareigūnai panaudojo ašarines dujas ir iššovė du šūvius iš pompinio ginklo į orą.

Grupė vadinamajame palapinių miestelyje apgyvendintų prieglobsčio prašytojų, pirminiais duomenimis, pradėjo reikšti nepasitenkinimą teisiniu statusu Lietuvoje, teismo taikomais apribojimais, teigiama pranešime.

Kelios dešimtys susibūrusių užsieniečių pradėjo elgtis agresyviai, triukšmauti, bandė pasiekti išėjimą iš URC bei nepakluso pasieniečių reikalavimams apsiraminti, trečiadienį skelbė VSAT.

Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 507 neteisėti migrantai - šis skaičius yra daugiau kaip šešis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 metais pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 metais– 104.

Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 328. Taip pat sulaikyti 46 Irano, 42 Sirijos, 39 Baltarusijos, 17 Rusijos, 11 Turkijos, 10 Šri Lankos, 6 Tadžikistano, 3 Afganistano, po 2 Jemeno ir Egipto bei 1 Somalio piliečiai ar jais prisistatę asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.