Lietuvoje

2021.06.23 17:46

Apdovanojimo iš Nausėdos rankų atsisakantis įmonės vadovas: norime ištransliuoti žinią – mums tokios vertybės svarbios

LRT.lt2021.06.23 17:46

Dalis „Globalios Lietuvos“ apdovanojimų laureatų atsisako priimti apdovanojimą iš prezidento Gitano Nausėdos. Tarp atsisakiusiųjų – visuomenininko Andriaus Tapino įkurta „Laisvės TV“, pernai surengusi Baltarusijos opozicijos palaikymo akciją „Laisvės kelias“. Taip pat apdovanojimą iš prezidento atsiimti atsisako sintetinės biologijos konkurso „iGEM“ laimėtojai – „Vilnius-Lithuania iGEM“ atstovai. Apdovanojimo „Už lietuviškų idėjų proveržį pasaulyje" iš prezidento priimti neketina pirmoji Lietuvos kosmoso technologijų įmonė „NanoAvionics“.

Laimėtojai aiškina, kad jų vertybės – pagarba, lygios teisės, o pastarosios prezidentūros pozicijos – nepriimtinos. „Global Lithuanian leaders“ vadovė Aušra Kukelkaitė sako renginys vis vien vyks. Anot jos, tai gali būti gera vieta dialogui aktualiomis temomis. G. Nausėdos ir laureatų diskusija prezidentūroje suplanuota liepos 16 dieną.

„Aš pasitikrinau visą mūsų istoriją ir nėra buvę tokio atvejo, kad laureatai būtų atsisakę paties apdovanojimo ar atsisakę gauti iš prezidentės ar prezidento rankų, nes apdovanojimai visą laiką buvo globojami prezidento institucijos“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė A. Kukelkaitė.

Vienas iš atsisakiusių priimti apdovanojimą, Vytenis Buzas, Lietuvos kosmoso technologijų įmonės „NanoAvionics“ įkūrėjas, sako, kad tai nesietų su konkrečiais būdais ar konkrečiu žmogumi, šiuo atveju prezidentu, bet tai greičiau sietina su svarbių vertybių palaikymo klausimu ir požiūriu į tai.

„Tai yra visiškai vertybinis dalykas. Pastarosiomis savaitėmis jaučiame tam tikrą trūkumą paramos ir palaikymo dėl kertinių demokratijos principų. Norėčiau paminėti, mes esame tarptautinė organizacija, turime dukterines įmones JAV ar JK, mūsų dauguma klientų yra iš Vakarų šalių. Net ir tai svarbu, kad homofobijos ar rasizmo klausimais, kaip europietiška įmonė esame įsipareigoję tų dalykų netoleruoti. Išsivysčiusiose šalyse yra seniai priimta, kad negalime ignoruoti jokių žmonių grupių“, – sako V. Buzas, pabrėžęs, kad įmonė turi atsiprašyti, tačiau veidmainiauti šiuo atveju negali.

Politologas Mindaugas Jurkynas pabrėžė, kad tai ne pirmas atvejis Lietuvos istorijoje, kuomet buvo atsisakyta priimti vienus ar kitus apdovanojimus iš Lietuvos prezidentų rankų.

„Įvairūs politiniai ar visuomenės veikėjai, apskritai visi žmonės, turi teisę į savo nuomonę, tik noriu pabrėžti, kad ta nuomonė, kad ir kokiais vertybinėmis nuostatomis būtų grįsta, mes turime sutikti ir ta saviraiškos laisvė ji yra pasirinkimo reikalas. Bet noriu pabrėžti, kad tai nėra tiesa, tai yra tik vertybinė nuostata“, – sako politologas.

Tiesa, jis sukritikavo Seimo pirmininkės išreikštą poziciją kaip ne visiškai korektišką G. Nausėdos atžvilgiu.

Jis teigia, jog šiuo metu būtų įdomu išgirsti ir tų asmenų, kurie nusprendė tokį apdovanojimą atsiimti iš prezidento rankų, išgirsti jų argumentus.

„NanoAvionics“ įkūrėjas V. Buzas sako, kad jei jam apdovanojimas organizatorių būtų atsiųstas per kurjerinį paštą, jis mielai jį priimtų.

„Tai be abejo. Aš sakau, kad tai nėra kažkoks pabrėžtinas dalykas, mes norime ištransliuoti žinią, kad mums tokios vertybės svarbios, nuomonės yra pačios įvairiausios, mes ir toliau tokių vertybių laikysimės. Esame tarptautinė organizacija, dirba įvairių rasių, tautybių ir požiūrių žmonės, todėl turime sukurti aplinką, kad jie jaustųsi gerai. Aš matau jų reakciją, ir tai yra svarbu“, – kalba V. Buzas.

Apdovanojimų organizatorė, „Global Lithuanian leaders“ vadovė Aušra Kukelkaitė sako, kad kol kas nėra svarstoma apdovanojimų teikimui pasitelkti kitus, ne politinius asmenis, o santykiai su prezidentūra yra kuriami jau 12 metų ir, pasak A. Kukelkaitės, kaip tik yra gerai turėti prezidento institucijos globą.

„Global Lithuanian Leaders“ vadovė Aušra Kukelkaitė portalui antradienį LRT.lt sakė, kad susitikimo formatas buvo numatytas toks, jog Globalios Lietuvos lyderių apdovanojimų laureatai galėtų išsakyti savo pozicijas jiems rūpimais ir aktualiais klausimais.

„Išrinkti Globalios Lietuvos lyderiai yra asmenybės ir turi teisę turėti savo nuomonę, manau, gerai, kad jie ją reiškia. Tiesą pasakius, tikiuosi, kad ši proga bus panaudota pokalbiui apie dalykus, kurie yra svarbūs Globalios Lietuvos lyderių laureatams. (...)

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį G. Nausėdos patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis susitiko su „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviais, kurie buvo susirinkę prie prezidentūros, dėkojo jiems už aktyvumą, perdavė linkėjimus nuo prezidento ir dar pridūrė, jog tiki, kad piliečiai „kovos už tai, kad Lietuva būtų viena ir vieninga tauta“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.