Lietuvoje

2021.06.23 16:14

Dar viena nepasitenkinimo banga dėl savivaldybės požiūrio į LGBT: kritika dėl cenzūros, įstaiga ginasi – į renginių turinį nesikiša

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.06.23 16:14

Trečiadienį menininkas Denisas Kolomyckis feisbuke skelbė, kad atšaukta „Kaunas 2022“ programos diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį. Priežastis – tam leidimo nedavė Kauno miesto savivaldybė. Įstaigos administracijos direktoriaus pavaduotojos Eglės Andriuškienės teigimu, rengiamas leidimas trijų dienų renginių ciklui ir į jų turinį nesikišama. Renginio organizatoriai tvirtina, kad minima diskusija tikrai įvyks.

„Prieš kelias dienas nuotoliniu būdu susitikau su „Kaunas 2022“ programos koordinatoriais bei vieno iš renginių – „Jaunimo sezono“ festivalio – atstovais. Ilgai planuota ir bendrai kurta diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį, turėjusi įvykti po savaitės – atšaukta. Pagrindinė argumentacija: Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo rengti šią diskusiją viešoje erdvėje“, – feisbuke skelbė D.Kolomyckis.

Tokį savivaldybės žingsnį jis vadina cenzūra, o laisvė kalbėti LGBTQ+ tema su jaunimu pasirodė nereikalinga.

„Apeliacija, kad LGBTQ+ yra vis dar neišdiskutuota tema ir tai, kad reikia daugiau laiko dalykams aptarti – man nuoširdžiai atsibodo. Cenzūra, agresija, diskriminacija, patyčios – yra per daug įsikerojusios mūsų visuomenėje. Nebeturime prabangos tai toleruoti“, – rašė D. Kolomyckis.

Savivaldybė tikina, kad į renginio turinį nesikiša

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė LRT.lt teigė, kad Kauno miesto savivaldybė, išduodama leidimą renginiams, vertina išimtinai tik techninius parametrus, tačiau į programos ar scenarijaus detales nesikiša.

„Kaunas 2022“ prašymas išduoti leidimą tris dienas truksiančių renginių ciklui šiuo metu yra rengiamas, o už renginių turinį ir atitikimą bendrai programai „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ atsakinga pati viešoji įstaiga „Kaunas 2022“, – LRT.lt perduotame komentare nurodė E. Andriuškienė.

Pasak jos, miestui išduodant leidimus renginiams svarbiausia užtikrinti jų dalyvių ir aplinkinių gyventojų saugumą, nustatyti, ar nepažeidžiami karantino reikalavimai, laikomasi miesto tvarkymo ir švaros taisyklių, ar planuojama renginio vieta nėra statybvietės zonoje ir pan.

Tvirtina, kad diskusija tikrai įvyks

Įstaigos „Kaunas 2022“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Mindaugas Reinikis LRT.lt minėjo, kad įvyko nesusikalbėjimas. Jis patvirtino, kad šiuo metu vis dar vyksta leidimo derinimo ir išdavimo procedūra visam renginių ciklui.

„Audra stiklinėje sukelta per anksti. Šiuo metu vis dar vyksta leidimo derinimo ir išdavimo procedūra visam renginių ciklui. Kol kas leidimų ar draudimų neturime, tad ir apie diskriminaciją kalbos nėra. Tai yra mūsų programos sudėtinė dalis: galime patvirtinti, kad numatyta diskusija tikrai įvyks. Renginio vieta kol kas dar yra derinama, tad kviečiame sekti informaciją“, – atsakė M. Reinikis.

Jis pabrėžė, kad „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ veikia realioje visuomenėje ir susiduria su realiais iššūkiais. Todėl projektas palaiko ir skatina visas programos rėmuose keliamas temas ir visus jas keliančius partnerius.

„Daugiau kaip tūkstantyje per penkerius metus kruopščiai rengtų projekto renginių ir iniciatyvų yra vietos visam spektrui – nuo mažumų teisių iki europinių vertybių bei visuomenės kritikos. Projektas veikia sudėtingomis pandemijos ir visuomenės susipriešinimo sąlygomis. Tuo pačiu projektas nėra politinis ir stengiasi neleisti būti įveltas į kasdienę politinę dienotvarkę“, – sakė M. Reinikis.

Trys atmesti LGBT eitynių maršutai

LRT.lt primena, kad Kaune rugsėjo 4 dieną ketinama surengti LGBT eitynes „Kaunas Pride“. Organizatoriai savivaldybei buvo pateikę tris galimus eitynių maršrutus, bet visi buvo atmesti. Kiek anksčiau portalui LRT.lt eitynių organizatoriai minėjo, kad ketinama ruošti skundą Lietuvos administracinių ginčų komisijai.

Pirmas pasiūlytas maršrutas – kad dalyviai žygiuotų nuo Rotušės aikštės per Vilniaus gatvę ir Laisvės alėją iki Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios (Soboro). Savivaldybė atsakė neigiamai argumentuodama, kad tuo metu vyks Vilniaus gatvės remonto darbai.

Antras siūlytas maršrutas – nuo Kauno pilies per Jonavos, Šv. Gertrūdos gatves, Laisvės alėja ir baigiama susirinkimu Nepriklausomybės aikštėje. Šią mintį Kauno valdžia taip pat atmetė motyvuodama, kad bus trukdoma eismui judriose gatvėse.

Trečias maršrutas būtų aprėpęs tik Laisvės alėją: eitynių dalyviai susirinktų už Soboro, eitų centrine Kauno gatve iki pat sankryžos su E. Ožeskienės gatve, tuomet apsisuktų ir grįžtų prie Soboro. Šiuo atveju Kauno savivalda vėl nepritarė: anot jų, eitynėms trukdytų alėjoje tvarkomi grindinio defektai bei išsiplėtę lauko kavinių terasų plotai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.