Lietuvoje

2021.06.24 09:48

Tėvus kamuoja galvosopis, kaip rasti vaikui vietą mokykloje Vilniuje: „Kaip senovėje išsirinkime vieną vaiką, kuriam teiksime išsilavinimą“

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.06.24 09:48

Vasaros pradžia – nerimo laikas vilniečiams tėvams, auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus. Rasti jiems vietą mokykloje, tokioje, kokioje norėtų, o ne toje, kurią siūlo savivaldybė, – nemenkas iššūkis. Sostinėje užburtas ratas įsisuka kiekvieną vasarą. 

Privati mokykla būtų finansinė našta

Vilnietės Solveigos šešiametis sūnus, sulaukęs priešmokyklinės grupės mokytojos rekomendacijos, šį rugsėjį eis į pirmą klasę. Ankstyvą pavasarį tėvų pradėtos mokyklos paieškos kol kas nevaisingos – aiškėja, kad berniukas turės eiti į savivaldybės priskirtą mokyklą, kurios tėvai nenori, arba į privačią, kas reikštų nemenkas išlaidas dar dvi atžalas auginančiai šeimai.

Kadangi pedagogai rekomendavo pamėginti stoti į vieną iš licėjų, tėvai šią mokymo įstaigą ir įrašė pirmu numeriu, antrasis pasirinkimas – patogioje vietoje esanti progimnazija.

„O trečiu pasirinkimu reikia nurodyti mokyklą pagal gyvenamąją vietą, mat kitaip neleidžia pateikti prašymo“, – sakė mama.

Į licėjų vaikas nepateko. Mama vylėsi, kad, kaip pernai, bus galima paredaguoti prašymą, kad būtų galima dalyvauti konkurse į kitas mokyklas. Tačiau paaiškėjo, kad šiemet tvarka pakeista ir redaguoti prašymo nebegalima, bent jau kol kas.

„Palikome kaip yra, pasirinkome laukti antros mokyklos. Bet mes jos negavome. Mokykloje mums pasakė, kad negavome, nes ją įrašėme antru numeriu. Nors kai rašėme prašymą, savivaldybėje sakė, kad kvietimus galima gauti į visas tris mokyklas“, – pasakojo Solveiga.

Netrukus tėvus pribloškė tai, kad sistema, net nesulaukusi jų patvirtinimo, pati priskyrė vaikui mokyklą pagal gyvenamąją vietą.

„Taip mes praradome galimybę dalyvauti kituose etapuose ir gauti vietą vaikui mokyklose, kurių norėtume, kurios yra mums, tėvams, pakeliui į darbą, kurios, mūsų manymu, teikia geresnį ugdymą. Dabar mes turime dvi galimybes – laukti, kol paaiškės, kur liko laisvų vietų, jei nenorime vaiko vesti į mokyklą pagal gyvenamąją vietą, arba rinktis privačią ugdymo įstaigą“, – kalbėjo Solveiga.

Antrasis variantas šiai šeimai būtų iššūkis – auga dar dvi mažametės atžalos, iš kurių viena į pirmą klasę eis po metų, tad mokėti už du vaikus privačioje mokykloje būtų per brangu.

„Čia kaip senovėje būdavo – išsirinkime vieną vaiką, kuriam teiksime išsilavinimą“, – sakė vilnietė.

Laukti rugpjūčio pabaigos šeima taip pat nenorėtų, mat būsimas pirmaklasis nerimauja prieš svarbią gyvenimo permainą.

„Neramu dėl vaiko emocinės būklės, darželyje jie juk kalbėjosi, kas kur eis, ar ir toliau kartu bus“, – pasakojo mama.

Nežino, kur dukra rugsėjį pradės mokslus

Vilnietės Irenos bėda panaši, tik jos dukra – ne pradinukė, o baigė aštuntą progimnazijos klasę ir jos laukia mokslai gimnazijoje. Tačiau, kaip sako mama, kol kas neaišku, į kurią gimnaziją jos atžala eis nuo rugsėjo.

„Turėjome kovo mėnesį pasirinkti mokyklas. Pasirinkimas buvo siauras. Vieną mokyklą turėjome rinktis pagal gyvenamąją vietą, o dvi galėjome rinktis tas, kurių norėtume. Kadangi dukra gerai mokosi, norėjome stoti į Mykolo Biržiškos gimnaziją, ten vykdoma atranka, reikia laikyti stojamąjį egzaminą“, – sakė mama.

Dukters vidurkis pirmą pusmetį siekė 9,4 balo, o antrąjį – 9,7 balo.

Trečioji pasirinkta mokykla patogi susisiekimo atžvilgiu – Gabijos gimnazija.

„Į Biržiškos gimnaziją pristigo balų. O kodėl nepateko į Gabijos gimnaziją, dar neišsiaiškinome. Liko vienintelė mokykla, ta, kuri priklauso pagal gyvenamąją vietą. Pildyti, taisyti prašymo negaliu, skambinau į savivaldybę, man pasakė, kad nebeleis koreguoti pasirinkimų. Galėsime iš naujo rinktis mokyklas tik tuo atveju, jei jose liks vietų“, – pasakojo mama.

Pagal gyvenamąją vietą priklausanti mokykla tėvams nepatinka, jie pasiklausė atsiliepimų ir išgirdo tai, kas paskatino gerai besimokančiai dukrai dairytis kitos ugdymo įstaigos.

„Toje mokykloje nesurenka mokinių. Jei kiti nenori ten eiti, kodėl turiu norėti aš ten leisti savo dukrą?“ – svarstė mama.

Dabar Irena sutrikusi, nežino, ką daryti, kur dukra rugsėjį pradės mokslus.

Nepateko į norimas mokyklas 435 vaikai

Kaip informavo Vilniaus savivaldybė, jau 5 metus Vilniaus mokiniai į mokyklas priimami pateikus prašymus per elektroninę sistemą https://svietimas.vilnius.lt/. Prašymai elektroniniu būdu teikiami, kai vaikas keičia mokyklą, pereina iš progimnazijos į gimnaziją, yra atvykęs gyventi į sostinę iš kito miesto ar pradeda lankyti mokyklą nuo naujųjų mokslo metų.

Savivaldybės duomenimis, šiuo metu lietuvių, rusų ir lenkų mokyklose viso yra 1600 laisvų vietų, o kol kas nepatekusių į 1-ąją, 5-ąją ir 9-ąją klases norimose mokyklose – 435, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė užtikrina, kad visi šie mokiniai gaus vietas ugdymo įstaigose.

„Šiemet mokytis arba tęsti mokslą Vilniaus mokyklose prašymus pateikė 13 tūkst. vaikų tėvų, kurių didžioji dalis jau gavo kvietimus į norimas mokyklas. Likusieji, kurie iš norimos mokyklos vis dėlto nesulaukė kvietimo, bus tikrai pakviesti mokytis Vilniuje tolesniuose priėmimo etapuose.

Šiais metais galima pasidžiaugti, kad iš pateiktų 6 tūkst. prašymų mokytis pirmoje klasėje jau 5,8 tūkst. mažųjų vilniečių yra gavę kvietimus iš norimų ugdymo įstaigų. Atitinkamai iš 1,8 tūkst. būsimų penktokų, išreiškusių norą tęsti mokslą Vilniaus miesto mokyklose, 1,5 tūkst. taip pat jau gali sudaryti elektronines sutartis su naujomis mokyklomis. Patenkinti beveik visi prašymai, pateikti būsimų devintokų tėvų, ir tik 39 vilniečiai yra kviečiami dalyvauti kitame priėmimo etape, kad rastų labiausiai tinkančią ugdymo įstaigą“, – aiškino Vilniaus savivaldybės atstovai.

Pasak jų, kiekvienas, pateikęs prašymą elektroninėje sistemoje, turi galimybę pasirinkti ir pretenduoti į tris Vilniaus miesto savivaldybės kuruojamas mokyklas. Šiuo metu jau yra pasibaigęs pagrindinis priėmimo etapas, o kituose priėmimo etapuose gali dalyvauti tik mokiniai, kurie nebuvo gavę nė vieno kvietimo pirmame etape, arba tie mokiniai, kuriems prašymas elektroninėje sistemoje nebuvo užregistruotas.

Savivaldybė informuoja, kad mokinių tėvai, kurie negavo savo vaikams vietų arba iki šiol neturėjo galimybių pateikti prašymą elektroninėje sistemoje, galės tai padaryti birželio 26-28 d. Mokyklas bus galima rinktis iš viso Vilniaus miesto ugdymo įstaigų, kurios dar turės likusių laisvų vietų. Prašymai teikiami internetu https://svietimas.vilnius.lt/.

„Primename, kad Vilniaus miesto savivaldybė administruoja elektroninę prašymų teikimo sistemą, centralizuotai surenka prašymus, pateiktus elektroniniu būdu, ir perduoda juos ugdymo įstaigoms, kurios toliau savarankiškai vykdo atranką vadovaudamosi Vilniaus miesto tarybos patvirtintu Mokinių priėmimo tvarkos aprašu.

Pirmiausia priėmimo metu Vilniaus mieste siekiama užtikrinti mokymosi prieinamumą pagal bendrojo ugdymo programas asmenims, gyvenantiems savivaldybės mokykloms priskirtose mokyklų aptarnavimo teritorijose. Esant laisvų vietų į savivaldybės mokyklas gali būti priimami moksleiviai, gyvenantys kitose savivaldybės mokyklų aptarnavimo teritorijose, po to ir gyvenantys gretimose savivaldybėse“, – skelbia savivaldybė.

Pasak atstovų, šiemet yra kilusių iššūkių Pašilaičių seniūnijoje, kur deklaruotų vaikų yra žymiai daugiau, nei pajėgia priimti šio rajono mokyklos.

„Iš visų Vilniaus Gabijos progimnazijos aptarnavimo teritorijoje šiuo metu savo gyvenamąją vietą deklaravusių 187 būsimųjų pirmokų net trečdalis (62) deklaruotos gyvenamosios vietos adresą atnaujino būtent šiais metais, o tai sukelia papildomą iššūkį skirstant mokyklų pajėgumus. Tai kelia daug klausimų, todėl atnaujinant ateinančių metų mokinių priėmimo tvarką bus ieškoma sprendimų.

Miestui sparčiai plečiantis, gyventojų skaičius minėtose teritorijose taip pat auga. Savivaldybė imasi veiksmų ir jau pradeda organizuoti parengiamuosius darbus ir įgyvendinti mokyklų tinklo plane numatytus sprendimus: mokyklų Pavilnionių g. bei Tarandėje projektavimo darbus. Vilniui svarbu užtikrinti vaikų teisę į ugdymą ir galimybę tėvams savo vaikus lydėti į arčiausiai esančią mokyklą“, – aiškina Vilniaus savivaldybės atstovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.