Sveikata

2021.06.23 14:14

Nuo COVID-19 netrukus planuojama skiepyti ir prekybos centruose

Vaida Zakarkienė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.06.23 14:14

Vidutiniškai per dieną Lietuvoje utilizuojama apie 50-70 vakcinų dozių, o vis sunkiau panaudoti gaunamas siuntas sekasi mažesniosioms savivaldybėms, LRT RADIJUI trečiadienį sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Lukas Galkus. Kaip priemonę paskatinti skiepijimąsi ministerija ketina sukurti galimybes tai daryti ir prekybos centruose.

„Litexpo“ vakcinacijos centre nepanaudojamos vakcinos kasdien skaičiuojamos vos vienetais – nors pasiskiepyti norinčių srautai sumažėjo ir čia, panaudoti didžiąją daugumą atšildytų ir injekcijai paruoštų vakcinų centre dirbantiems specialistams dažniausiai pavyksta.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos Viktorijos Turauskytės, su ypatingu atidumu vakcinos kasdien skaičiuojamos paskutiniosiomis centro darbo valandomis.

„Dienos bėgyje personalas atsišildo vakcinas ir tikrai labai skaičiuoja konkrečiai dozėmis, ypač paskutinę valandą. Ir tikrai nepameluosiu sakydama, kad „Litexpo“ užsidaro 22.30 val. vakare, kadangi vyksta vakcinų skaičiavimas paskutinėmis valandomis labai aktyviai, kad nebūtų išpilta vakcinų. Tad tai yra pavienės dozės, keletas ar penketas. Būna, kad sudūžta flakonėlis, bet tai yra žmogiškosios klaidos, kurių neišvengsime, būna, kad neištraukia tos šeštosios dozės, bet tai nėra masinis reiškinys kol kas“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ komentavo V. Turauskytė.

Tačiau ten, kur skiepijimo apimtys mažesnės, didesnė rizika ir nepanaudoti turimų vakcinų. SAM Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas L. Galkus teigė, jog utilizuojamų vakcinų įsibėgėjus vasarai daugėja.

„Matome, kad išpilamos dozės po truputį didėja, lyginant su kovo ar balandžio mėnesiais, kai buvo daugiau norinčių skiepytis gyventoja. Registruojame tai, ką įstaigos deklaruoja, ir per dieną išpilama apie 50-70 dozių, priklausomai nuo dienos. Kai tuo tarpu anksčiau, mano jau minėtais kovo-balandžio mėnesiais, turėjome panašius skaičius per savaitę“, – sakė L. Galkus.

Pasak pašnekovo, šie skaičiai „didesni dėl suprantamų priežasčių“. Iš ultra žemos temperatūros į įprastus šaldytuvus perkeltų vakcinų gamintojai taip pat nerekomenduoja transportuoti.

„Įstaigoms irgi sunku, kai mažai gyventojų dabar nori skiepytis pirmą kartą, sudėlioti procesus. Ypač mažesnėms savivaldybėms, pavyzdžiui, kai atvyksta skiepytis keturi gyventojai, o flakone yra šešios dozės. Tada jie tiesiog turi priimti sprendimą, kad tuos gyventojus paskiepys, o likusias vakcinas, deja, bet utilizuos. Didesniems miestams dar yra laisvės laviruoti, nes žmonių srautas didesnis, bet mažiesiems tikrai jau darosi sunku užtikrinti, kad visos vakcinos būtų suskiepytos iki paskutinės“, – sakė SAM atstovas.

L. Galkaus teigimu, neseniai pradėtą iniciatyvą skiepijimą vykdyti mobilių skiepijimo platformų pagalba planuojama papildyti ir kitomis priemonėmis, kaip kad nedideli skiepijimo centrai prekybos centruose.

„Ką mes dabar planuojame, tai daugiau vykimo arčiau gyventojų. Jau didžiuosiuose miestuose startuoja arba artimiausiomis dienomis startuos autobusiukai, kurie vyks, pavyzdžiui, į miegamuosius rajonus, kur gyventojams užtruks kelias minutes ateiti iki vakcinacijos centro. Tai jau yra daroma Vilniuje, prasidės netrukus Klaipėdoje ir Kaune. Taip pat planuojame didžiuosiuose prekybos centruose atidaryti skiepijimo taškus, kad gyventojai galėtų pasiskiepyti, pavyzdžiui, tada, kai atvyksta praleisti savo laisvalaikio“, – sakė ministerijos atstovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.