Lietuvoje

2021.06.23 10:38

Požėla pristatė policijos reformą: įstaiga taps vienu juridiniu asmeniu, darbas vyks 5-iose apygardose

atnaujinta 12.02
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.06.23 10:38

Policija planuoja iki 2023 m. įgyvendinti savo veiklos pertvarką, numatant, kad policija taptų vienu juridiniu asmeniu, o jos darbas būtų organizuojamas ne 10 apskričių, o 5 apygardų principu.

Šią reformą trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos ir Teisės ir teisėtvarkos komitetų nariams pristatė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Anot jo, nors planuose numatyta, kad policija vienu juridiniu asmeniu turėtų tapti 2025 m., tikimasi, jog šį tikslą pavyks pasiekti greičiau.

„Aš asmeniškai turiu viziją, kad, jei išsipildytų optimistinis scenarijus, jau 2023 metų viduryje Lietuvoje policijoje vietoje 16 atskirų juridinių asmenų būtų viena vieninga policija, vienas juridinis asmuo“, – aiškino R. Požėla.

Anot jo, pertvarkos metu ketinama stambinti policijos teritorinius padalinius, numatant, kad iš 10-ties apskričių komisariatų liktų 5 apygardų komisariatai.

Pagal planą, Vilniaus AVPK taptų Vilniaus apygardos VPK, Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskričių VPK būtų sujungti į Kauno apygardos VPK, Klaipėdos ir Tauragės apskričių VPK būtų sujungti į Klaipėdos apygardos VPK, Šiaulių ir Telšių apskričių VPK taptų Šiaulių apygardos VPK, o Panevėžio ir Utenos apskričių VPK taptų Panevėžio apygardos VPK.

„Tai sutaptų su dabar veikiančiu prokuratūros ir teismų veikimo modeliu“, – pažymėjo R. Požėla.

Jo teigimu, tokia pertvarka padėtų išvengti nesusikalbėjimo su tarp teisėsaugos institucijų problemas.

Kaip pasakojo R. Požėla, pertvarkos metu taip pat bus centralizuojama dalis policijos funkcijų, teritorinių policijos padalinių funkcijos bus išgryninamos, siekiant eliminuoti funkcijų dubliavimo.

Taip pat planuojama, kad policijos administravimo padalinių darbuotojai kartu su Imuniteto padalinių darbuotojais jau šių metų spalį ims dirbti Policijos departameno struktūroje.

2022 m. rugpjūtį planuojama specializuotų policijos padalinių, tarp kurių – ir Policijos departamento, pertvarka, siekiant optimizuoti jų veiklą. Policijos pervarkymas į vieną juridinį asmenį ir padalinių stambinimas iki penkių apygardų, kaip jau minėta, planuojamas 2023 m. kovą.

„Paskutinis etapas – perėjimas vienu metu prie penkių apygardų ir perėjimas prie vieno juridinio asmens. Ir štai, siekiant įgyvendinti paskutinį pertvarkos etapą, jau reikalinga būtų Seimo narių gera valia, supratimas pakeisti tam tikrus įstatymus“, – kalbėjo R. Požėla.

Tiesa, kaip teigė policijos generalinis komisaras, svarstoma ir alternatyvus pertvarkos kelias, numatant, kad policija iki 2023 m. būtų reorganizuota į 6 juridinius asmenis, o 2025 m. taptų vienu juridiniu asmeniu.

Policijos pertvarkos metu, iki 2022 m. ketinama optimizuoti policijos kriminalinių tyrimų padalinių skaičių – iš 11 laboratorijų liktų 3. Taip pat planuojama dalį policijos paslaugų procesų robotizuoti, pasitelkti darbą nuotoliniu būdu.

R. Požėla, kalbėdamas apie policijos policijos sistemos poreikius, pažymėjo, kad šiuo metu reikia tobulinti pasireigūnų rengimą, didinti jų algas, gerinti socialines garantijas.

„Būtina policijos departamentuo grąžinti savarankiško asignavimų valdytojo statutsą. Toks projektas yra užregistruotas dar anoje Seimo kadencijoje. Tai būtina padaryti tam, kad užtikrintume visiką policijos nepriklausomumą nuo galimų politinių vėjų ar skersvėjų“, – apie dar vieną poreikį kalbėjo R. Požėla.

Pasak R. Požėlos, policijos reforma reikalinga ne tik siekiant pagerinti visuomenei teikiamas paslaugas, bet ir siekiant, kad pati policija taptų patrauklesne, kad į sistemą galima būtų prisivilioti daugiau jaunų žmonių.

„Policijos sistema yra senstanti. Šiai dienai (policijos pareigūno amžiaus – LRT.lt) vidurkis yra apie 40 metų“, – sakė policijos generalinis komisaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.