Lietuvoje

2021.06.22 22:53

Idėja atsisakyti Seimo viešbučio vertinama nevienareikšmiškai: nuomos kompensacijai per mėnesį gali neužtekti ir 500 eurų

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.22 22:53

Seimo nariai imasi taisyti savo darbo taisykles. Vietoje gyvenimo Seimo viešbutyje siūloma mokėti kompensacijas nuomai, vienodas pareigas einantiems Seimo nariams skirti vienodus kabinetus. Vis dėlto kasmet aptariamas Seimo narių atostogų klausimas nesprendžiamas, – nors politikai keliones vasarą planuoja, oficialių atostogų negaus.

Seimo narys Bronislavas Matelis pasakoja, kaip gyvena Seimo viešbutyje: „man čia patogu, nesu labai reiklus – per savaitę 3 naktis permiegi ir važiuoji atgal į regioną.“

B. Matelis – vienas iš 57 parlamentarų, gyvenančių Seimo viešbutyje. Čia apsistoję tie, kurie neturi būsto Vilniuje ar aplink. Vidutiniškai per metus Seimo viešbučio išlaikymas kainuoja beveik 300 tūkst. eurų. Jis pastebi, kad tai yra ne pinigų klausimas, o reputacijos.

Žinios. Nuo 2022-ųjų darbo užmokestis bus išmokamas tik į darbuotojo sąskaitą

Nuo kitos kadencijos viešbučio svarstoma atsisakyti ir parlamentarams kompensuoti būsto nuomą. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžia, kad dabar Seimo viešbučiui reikia nuolatinės priežiūros, remonto, investicijų.

Kompensacijos dydis būtų nustatomas naujos Seimo kadencijos pradžioje, įvertinus būsto nuomos rinką sostinėje.

„Už 300 eurų butą gali išsinuomoti kažkur prie Širvintų ir, turint omeny vystymosi tempus, ir ten sudėtinga gali būti tai padaryti“, – teigia Seimo Darbo partijos frakcijos narys Andrius Mazuronis.

Tuo metu Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė baiminasi, kad kompensacija nuomai gali viršyti 300 eurų.

„Seimo narių nuompinigiai kainuos ne 300 ir bijau, kad kartais net ne 500 eurų, žinant, kokios rinkos kainos Vilniaus mieste“, – LRT TELEVIZIJAI tikina ji.

Patalpas perdalyti ketinama ir pačiame Seime. Didesnius kabinetus galėtų turėti tik papildomų pareigų turintys Seimo nariai.

Sesijai einant į pabaigą, politikai kabinetus planuoja keisti į paplūdimius, kalnus ar kitas poilsio vietas. Vis dėlto į minėtą projektą atostogos neįtrauktos, tik įrašyta, kad parlamentarų veikla yra nepertraukiama. Vis tik, Seimo nariai ilsėsis, bet be oficialių atostogų.

„Aš tikrai nuvažiuosiu į Čekijos kalnus pralėkti dviračiu. Atostogų ir neturi būti – aš vis tiek turiu mandatą, jei reikia, aš turiu grįžti ir dirbti darbą “, – teigia Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas.

Nors ir Konstitucinis Teismas dar 2005 metais išaiškino, kad Seimo narys turi turėti galimybę pasinaudoti teise į poilsį ir laisvalaikį, taip pat į kasmetines apmokamas atostogas.

„Aš nepritariu atostogoms, bet galima būtų rašyti nepertraukiamas darbas be atostogų arba numatyti kažkokį laikotarpį“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Politikai, teigiantys, kad reglamentuoti parlamentarų atostogas sudėtinga, aiškina, kad Seimo narys bet kada gali būti iškviestas į darbą.

Į posėdžius neinančius Seimo narius svarstoma drausminti mažinant algą: be pateisinamos priežasties nedalyvavusiam iš anksto paskelbtame posėdyje siūloma atlygį mažinti 5 procentais už kiekvieną posėdį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.