Lietuvoje

2021.06.22 16:57

Belsis į Konstitucinį Teismą dėl galimybės nemokamai mokytis profesinėje mokykloje jau įgijus profesiją

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.06.22 16:57

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Silva Lengvinienė ragina Seimą kreiptis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti ir įvertinti, ar Profesinio mokymo įstatymo 37 straipsnis neprieštarauja mūsų šalies Konstitucijai. Parlamentarė tikra, kad jis besikeičiančiame pasaulyje užtveria kelius keisti profesija, mokytis to, kas reikalinga rinkai. 

Pasak S. Lengvinienės, nuo nuo 2019 metų rugsėjo 1 dienos įsigaliojęs straipsnis riboja asmenims galimybę mokytis valstybės finansuojamose vietose profesinio mokymo įstaigose, mat atsižvelgiama tik į tokių asmenų išsilavinimą ir anksčiau įgytas kvalifikacijas. Seimo narė pabrėžė, kad 37 straipsnis prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 41 straipsnio 2 daliai, kurioje rašoma: mokymas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo, profesinėse bei aukštesniosiose mokyklose yra nemokamas.

Tuo tarpu Profesinio mokymo įstatymo 37 straipsnyje rašoma, kad asmenys negali pretenduoti į nemokamą mokslą profesinėje mokykloje, jei valstybės lėšomis yra įgiję dvi ar daugiau kaip dvi kvalifikacijas; yra įgiję tris kvalifikacijas, jei pirmąją profesinę kvalifikaciją įgijo kartu su pagrindiniu išsilavinimu ir nuosekliai mokydamiesi (arba nenutraukę mokymosi) antrąją profesinę kvalifikaciją įgijo kartu su viduriniu išsilavinimu; yra įgiję aukštojo mokslo kvalifikaciją, jeigu daugiau kaip pusę aukštojo mokslo kvalifikacijos kreditų įgijo valstybės biudžeto lėšomis.

„Konstitucijoje yra labai aiškiai apibrėžta, kad mokymasis valstybinėse ir savivaldybių bendrojo ugdymo ir profesinėse mokyklose yra nemokamas. Kai buvo priimtas 37 straipsnis, buvo įvesti ribojimai, kad žmonės, įgiję dvi ar daugiau kvalifikacijų, nebegali trečios įgyti nemokamai? Ką tai reiškia? Tarkime, žmogus įgyja barmeno-padavėjo profesiją, kas yra dvi kvalifikacijos, tad šiuos mokslus baigęs žmogus, norėdamas įgyti trečią, turės mokėti už mokslus.

Tai yra absurdas. Teko dalyvauti įvairiose Europos konferencijose, stebėti, kaip vyksta mokymas ten, akivaizdu, kad ten siekiama, kad kuo daugiau žmogus mokytųsi, kuo daugiau kvalifikacijų įgytų“, – aiškino S. Lengvinienė.

Ji pabrėžė, kad užkertamas kelias ir tiems, kurie įgiję aukštąjį išsilavinimą nori išplėsti savo profesines kompetencijas.

„Kalbant apie ateities profesijas, aišku, kad po kelerių metų bus tokių profesijų, kokių mes turbūt net nesapnavome, tad reikės perkvalifikuoti labai daug žmonių. Be to, svarbu atsižvelgti ir į suaugusiųjų mokymąsi, t.y. mokymąsi visą gyvenimą. Šiuo atžvilgiu mūsų šalis atsilieka“, – kalbėjo S. Lengvinienė.

Pasak Seimo narės, siekiama, kad Seimas dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą balsuotų skubos tvarka ir išaiškinimą gautų iki kitų mokslo metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.