Lietuvoje

2021.06.22 17:13

„Laisvės TV“ atsisako priimti apdovanojimą iš Nausėdos rankų: prezidentūra prarado pasitikėjimą ir tapo toksiška vieta

atnaujinta 21.52
Domantė Platūkytė, LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, BNS2021.06.22 17:13

„Laisvės TV“ atsisako priimti apdovanojimą už Laisvės kelio organizavimą iš prezidento Gitano Nausėdos, feisbuke paskelbė visuomenininkas Andrius Tapinas. Anot jo, „pasirinkusi bendrauti su nusikaltėliais ir remdama neteisėtus mitingus, kurių metu siūloma karti Seimo narius“, prezidentūra prarado pasitikėjimą ir tapo toksiška vieta. Prezidentūros teigimu, „laisvoje šalyje kiekvienas laisvas spręsti, kaip priimti jiems skirtus įvertinimus“.

Kaip rašo A. Tapinas, „Laisvės TV“ komanda už Laisvės kelio bangą, sujungusią 32 valstybes, tapo 2020 metų Global Lithuanian Leaders apdovanojimo „Už Lietuvos garsinimą pasaulyje“ laureatais.

Antradienį „Laisvės TV“ gavo kvietimą į priėmimą pas prezidentą, kurio metu prezidentas įteiktų apdovanojimą ir pakviestų į pokalbį dalykinėje diskusijoje. Vis dėlto priimti apdovanojimą iš prezidento rankų atsisakoma dėl prezidentūros pozicijos Šeimos maršo protestuotojų atžvilgiu.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį G. Nausėdos patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis susitiko su „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviais, kurie buvo susirinkę prie prezidentūros, dėkojo jiems už aktyvumą, perdavė linkėjimus nuo prezidento ir dar pridūrė, jog tiki, kad piliečiai „kovos už tai, kad Lietuva būtų viena ir vieninga tauta“.

„Laisvės TV“ vardu noriu pasakyti, kad labai vertiname „Global Lithuanian Leaders“ nuveiktus darbus ir dėkojame už įvertinimą, bet atsisakome priimti šį apdovanojimą iš Gitano Nausėdos rankų.

Pasirinkusi bendrauti su nusikaltėliais ir remdama neteisėtus mitingus, kurių metu siūloma karti Seimo narius, prezidentūra pamynė mums svarbias vertybes, prarado bet kokį pasitikėjimą ir tapo toksiška vieta, su kuria nenorėtume savęs sieti.

Dabartinis prezidentas – ne tas žmogus, kuris gali kalbėti apie vienybę, liudyti pilietiškumą ir tėvynės meilę, todėl apgailestaujame, bet šiame renginyje nedalyvausime“, – teigia A. Tapinas.

Anot jo, apdovanojimo įteikimo ceremonijoje nedalyvaus ir daugiau laureatų – „Už lietuviškų idėjų proveržį pasaulyje“ apdovanota pirmoji Lietuvos kosmoso technologijų įmonė „NanoAvionics“ ir jos įkūrėjai Vytenis Buzas bei Linas Sargautis ir „Už skambų balsą pasaulio moksle“ apdovanota Vilniaus Universiteto iGEM komanda.

„Sprendimas aiškus ir argumentai bus gana paprasti, kadangi čia yra tarptautinis konkursas, kuris labai stipriai pabrėžia lygias teises ir mes be jų tikriausiai neįsivaizduojame dalyvavimo konkurse“, – BNS sakė šios komandos vadovė Ieva Lingytė.

„Laisvės TV“ atsisako priimti Globalios Lietuvos apdovanojimą iš Nausėdos, šiuo keliu pasekė ir kiti laureatai

Vėliau antradienį BNS perduotoje „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos pozicijoje, laureatai teigė, kad „pastarųjų Prezidentūros pozicijų ir veiksmų kontekste, saugodami savo vertybinį integralumą, atsisakome priimti apdovanojimą iš prezidento rankų“.

„iGEM konkurso, apjungiančio kelis šimtus komandų iš viso pasaulio, neįmanoma įsivaizduoti be pagarbos, lygių teisių ir galimybių principų laikymosi. Tik vadovaujantis šiomis idėjomis visos, tarp jų ir Lietuvos, komandos pasiekia aukštų mokslinių rezultatų ir reikšmingų atradimų. Be atvirumo, visapusiško supratingumo bei pagarbos žmogaus teisėms, puikūs Lietuvos pasiekimai konkurse nebūtų įmanomi“, – teigia laureatai.

„Mes, kaip biologijos mokslų bendruomenės atstovai, vertiname ir gerbiame gamtos įvairovę visame jos spektre. Laikomės nuomonės, kad natūrali biologinė žmogaus įvairovė - lyties, rasės ar seksualinės orientacijos - negali būti pagrindas diskriminacijai ir neapykantos kurstymui“, – priduria jie.

Jie taip pat sako pažįstantys „ ne vieną jauną lietuvį mokslininką, kuriam nėra užtikrintos elementarios teisės, pagarba ir saugus gyvenimas, todėl jis yra priverstas atsisakyti tęsti mokslinę karjerą Lietuvoje“.

„Manome, jog tai yra didžiulis nuostolis Lietuvos mokslininkų bendruomenei. Todėl, turėdami visą tai omenyje, dar sykį nuoširdžiai dėkojame „Global Lithuanian Leaders“ už įvertinimą, džiaugiamės apdovanojimu ir jų veikla telkiant pasaulio lietuvius, tačiau apdovanojimų ceremonijoje Prezidentūroje dalyvauti atsisakome“, – tvirtina „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda.

VU rektoriaus patarėjas Paulius Gritėnas teigė, kad Universitetas remia studentų teisę išsakyti poziciją.

„Mes remiame studentų teisę išsakyti savo pilietinę poziciją“, – BNS teigė P. Gritėnas.

„Esame už lygias teises, pagarbą žmogui, o taip pat prieš visuomenės supriešinimą bei supriešinimo galių rėmimą – vertybes, kurios yra bet kurios progresyvios visuomenės (o taip pat mūsų įmonės veiklos) variklis.

Didžiuojamės „NanoAvionics“ apdovanojimu už lietuviškų idėjų proveržį pasaulyje – manome, kad Lietuva yra turtinga savo žmonių pasiekimais ir turi ką pasauliui papasakoti, tačiau matome, kad šiuo metu labai trūksta paramos fundamentaliems žmogaus teisių principams. Todėl šiuo apdovanojimu pasidžiaugti kartu su prezidentūra negalime“, – „NanoAvionics“ poziciją pateikė A. Tapinas.

Apdovanojimų organizatoriai skatina diskusiją

Global Lithuanian Leaders vadovė Aušra Kukelkaitė portalui LRT.lt sako, kad susitikimo formatas buvo numatytas toks, jog Globalios Lietuvos lyderių apdovanojimų laureatai galėtų išsakyti savo pozicijas jiems rūpimais ir aktualiais klausimais.

„Išrinkti Globalios Lietuvos lyderiai yra asmenybės ir turi teisę turėti savo nuomonę, manau, gerai, kad jie ją reiškia. Tiesą pasakius, tikiuosi, kad ši proga bus panaudota pokalbiui apie dalykus, kurie yra svarbūs Globalios Lietuvos lyderių laureatams. (...)

„Laisvės TV“ komanda pasirinko tokį būdą išsakyti savo poziciją. (...) Aišku, tai yra svarbi tema, labai aktuali tema“, – portalui LRT.lt komentuoja A. Kukelkaitė.

Ji taip pat priduria, kad natūralu, jog laureatai gali turėti nuomones, kurios yra nepatogios vadovybei ar kitiems, tačiau, pabrėžia A. Kukelkaitė, tokios progos ir yra skirtos diskutuoti.

Atsakydama į LRT.lt nusiųstus klausimus, prezidentūra nedaugžodžiavo: „Laisvoje šalyje kiekvienas laisvas spręsti, kaip priimti jiems skirtus įvertinimus“, rašoma prezidentūros atsakymuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.