Lietuvoje

2021.06.22 14:36

Opozicija skelbia nepasitikėjimą Pavilioniu: „Jo darbas vadovaujant komitetui yra neįmanomas“

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.22 14:36

Seimo opozicinių frakcijų atstovai įregistravo nepasitikėjimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininku Žygimantu Pavilioniu projektą. Kreipimusi, kurį pasirašė daugiau nei pusšimtis Seimo narių, prašoma šalinti Ž. Pavilionį iš užimamų pareigų.

Parlamentinė opozicija dar praėjusią savaitę Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė surinktus parašus, kuriais reikalaujama Ž. Pavilionį atstatydinti iš URK pirmininko pareigų. Tuomet opozicija teigė, kad jei konservatorius toliau vadovaus komitetui, iš jo pasitrauks Giedrius Surplys ir Antanas Vinkus – vieninteliai du opozicijos nariai komitete.

Antradienį įregistruotame nepasitikėjimo projekte nurodoma, kad Ž. Pavilionis prarado opozicijos atstovų pasitikėjimą, nes savo, kaip komiteto pirmininko, elgesiu kenkia Seimo vykdomai parlamentinei diplomatijai.

Nurodoma, kad vasarį išvykęs į komandiruotę Sakartvele URK pirmininkas turėjo sutaikyti šios šalies poziciją ir opoziciją, tačiau esą ne tik sužlugdė tarpininkavimo misiją, bet ir savo nediplomatiškais veiksmais sukėlė tarptautinį skandalą.

„Tai paskatino dar didesnį tarpusavyje kovojančių pusių susipriešinimą ir sumenkino Lietuvos tarpininkavimo konflikte galimybes. Šis komiteto pirmininko žingsnis sulaukė kritiško aukščiausių valstybės vadovų vertinimo“, – nurodo dokumentą pasirašę Seimo nariai.

Jie taip pat akcentavo birželio pradžioje internete paviešintą Ž. Pavilionio pokalbį su Rusijos provokatoriais.

Portalas LRT.lt primena, kad žinia apie paviešintą Ž. Pavilionio pokalbį su Rusijos provokatoriais pasirodė birželio 8 dieną, o pats pokalbis vyko kiek anksčiau – pavasarį. Iškarpytame pokalbyje URK pirmininkas kalba apie demokratijos siekį Rusijoje, Baltarusijoje, paramos telkimą Jungtinėse Valstijose ir Europos Sąjungoje ir panašius klausimus.

Tačiau bene daugiausia dėmesio sulaukė Ž. Pavilionio žodžiai apie prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Tu nekreipk dėmesio. Mes dabar Vyriausybė. Ingrida (Šimonytė – BNS), mano premjerė, galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes pati didžiausia partija, pas mus parlamentinė respublika, o prezidentas – simbolinis. Ir viskas“, – iškarpytame pokalbyje sako Ž. Pavilionis.

Seimo opozicijos pareiškime nurodoma, kad toks URK pirmininko elgesys ne tik buvo išnaudotas Lietuvai nedraugiškų valstybių propagandos, bet ir daro Ž. Pavilionį pažeidžiamu, diskredituoja URK darbą užsienio partnerių akyse.

Galiausiai, opozicija teigė, kad būdamas komandiruotėje Vokietijoje Ž. Pavilionis „neišvengė asmeninių interesų tenkinimo“, nes komandiruotės metu Lietuvos ambasadoje vedė savo išrinktąją.

„Dėl visų nurodytų aplinkybių esame įsitkinę, kad Ž. Pavilionio darbas URK pirmininko pareigose nekelia pasitikėjimo ir iš esmės, įvertinus, kaip jis diskreditavo šias pareigas, yra neįmanomas“, – nurodo opozicija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.