Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.27 12:21

Ar Lietuvos vadovai galėtų su A. Lukašenka akis į akį pasikalbėti dėl Astravo AE?

Žinios apie vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo atominėje elektrinėje (AE) įvykusius incidentus kelia vis didesnį nerimą. Prie to prisidėjo ir antradienį Baltarusijos energetikos ministerijos patvirtinta informacija, kad dar liepos 10 dieną iš 2–4 metrų aukščio nukrito 330 tonų sveriantis reaktoriaus korpusas. Sklandant gandams apie šios AE saugumą, gvildenama idėja surengti Lietuvos ir Baltarusijos vadovų susitikimą, kuriame būtų galima paklausti Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos, ar Astravo AE saugi bei atitinka tarptautinius reikalavimus.

Susitikimas su A. Lukašenka neįmanomas?

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, bendraudamas su LRT.lt, abejojo, ar būtų įmanoma susitikti su pačiu A. Lukašenka dėl Astravo atominės elektrinės saugumo reikalų, tačiau teigė, kad bus bandoma visomis įmanomomis priemonėmis pakeisti baltarusių požiūrį.

„Stengsimės įrodyti, kad elektrinei reikia nepriklausomos, tarptautinės priežiūros. Iš Baltarusijos pusės šiuo metu nėra neigiamos nuostatos – atsisakyti kalbėtis ir bendrauti. Anksčiau apskritai buvo vengiama kalbėtis. Manau, Baltarusijos valdžia puikiai supranta, jog mes viską padarysime, kad iš Astravo elektrinės nebūtų perkama elektra, jei jos statyba vyks ir toliau nesaugiai“, – tvirtino L. Linkevičius.

Ministras priminė, kad Baltarusija neįsileido Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertų, kai buvo parenkama aikštelė elektrinės statybai. Nuo to laiko ir prasidėjo visos avarijos.

„2009 m., prasidėjus Astravo elektrinės statybai, nebuvo įvertintos alternatyvios aikštelės. Mes reikalaujame, kad bent dabar būtų leista TATENAI įvertinti aikštelę, nes, jei aikštelė parinkta netinkamai, tai bent jau teoriškai, ten tos elektrinės apskritai negalėjo būti. Baltarusija įklimpo į problemą, kurią susikūrė pati. Tačiau mes neketiname daryti jokių nuolaidų – elektrinės statyba turi vykti pagal tarptautinius reikalavimus“, – neabejojo L. Linkevičius.

Jis teigė turįs žinių, kad dėl Astravo atominės elektrinės, kurios pirmasis 1,2 gigavatų galios blokas turėtų pradėti veikti 2018 m. pabaigoje, statybos saugumo problemų Europos Sąjungos vadovų susitikimuose be Lietuvos nerimo signalus yra siuntusi ir kaimyninė Latvija.

Prezidentūra: klausimas keliamas visais įmanomais kanalais

„Baltarusijos valdžia negirdi įvairiomis diplomatinėmis dvišalio bendradarbiavimo formomis ir visais lygmenimis Lietuvos siunčiamos žinios dėl Astravo AE“, – kritikos negaili Prezidento spaudos tarnyba bei pabrėžia, kad vyriausybė turi pasinaudoti visais dar neišnaudotais komunikaciniais kanalais objektyviai informacijai gauti.

Informacijos apie statomą Astravo AE neteikianti Baltarusija pažeidžia ESPO konvenciją – pagal ją, šalis, statanti branduolinę jėgainę, privalo teikti visą informaciją apie vystomą projektą kaimyninėms šalims, tarptautinėms organizacijoms ir visuomenei.

Dėl šios priežasties, kaip teigiama prezidentūros atsiųstame atsakyme, prezidentė Dalia Grybauskaitė branduolinio saugumo „klausimą kelia visais įmanomais tarptautiniais kanalais – Europos Vadovų Taryboje, Jungtinėse Tautose, Branduolinio saugumo viršūnių susitikimuose, dvišaliuose pokalbiuose su aukščiausiais pasaulio politikais ir už branduolinę saugą atsakingų institucijų, tokių kaip TATENA, vadovais“.

Taip pat, „prezidentės iniciatyva Europos Vadovų Taryba prieš kelerius metus sutarė dėl aukščiausių branduolinės saugos principų ir patvirtino ES branduolinės saugos atsparumo testus (vadinamuosius stress testus) statomoms ir planuojamoms statyti atominėms elektrinėms“.

Atlikti šiuos testus įsipareigojimo ir septynios trečiosios šalys, tarp jų – Rusija ir Baltarusija.

Susitikti su Baltarusijos vadovu nepakenktų

„Bet kokiu atveju susitikti su A. Lukašenka tikrai nepakenktų. Gal pagaliau gautumėme kažkokios tikslesnės informacijos, nes dabar situacija tokia, kad nei karas, nei taika“, – teigė Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto vadovas Gediminas Kirkilas.

Konservatorių iniciatyva surinktus Lietuvos gyventojų beveik 65 tūkst. parašų, kad nebūtų perkama elektra iš Astravo AE ir jai būtų neleista naudotis mūsų šalies energetine sistema, Seimo vicepirmininkas vertino kaip viešųjų ryšių akciją.

Būdamas premjeru, 2007 m. jis ne kartą neformalioje aplinkoje buvo susitikęs su tuometiniu Baltarusijos premjeru Sergejumi Sidorskiu. Tada abu politikai yra aptarinėję ir Astravo AE statybą. G. Kirkilas prieš beveik dešimtmetį laikėsi nuostatos, kad Baltarusija turėtų pasistatyti savo atominę elektrinę.

Šių metų pradžioje jis inicijavo trišalį Baltarusijos, Lietuvos ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo forumą dėl Astravo atominės elektrinės. Toks pasiūlymas šių metų vasarį buvo įteiktas Vilniuje viešėjusiam Europos Komisijos pirmininko pavaduotojui Marošui Šefčovičiui.

Aplinkos ministerija žinių neturi

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas antradienio pavakarę po pasklidusių žinių dėl avarijos Astravo elektrinės statybvietėje jokios oficialios informacijos apie tai iš Baltarusijos nebuvo gavęs.

„Baltarusijos kolegos šiuo klausimu mums neteikia jokios informacijos“, – apgailestavo ministras.

Energetikos ministras Rokas Masiulis teigė, jog, jeigu iš tikrųjų pasitvirtintų informacija, kad Astrave nukrito montuojamo reaktoriaus korpusas, ją galima būtų vertinti, kaip labai rimtą incidentą, nes vietoje reaktoriaus suremontuoti būtų neįmanoma. Matyt, jį tektų išgabenti iš elektrinės. 

Tai patvirtino ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) vadovas Saulius Kutas.

Griežtų vertinimų Astravo AE atžvilgiu negailėjo Baltarusijos opozicinės Jungtinės piliečių partijos atstovas kritikas Nikolajus Ulasevičius, kuris teigė, kad vienintelis būdas išspręsti Astravo AE saugumo problemas – uždaryti šį projektą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi