Lietuvoje

2016.07.26 23:42

Prezidentė: neleisime veikti nesaugiai Astravo AE

ELTA 2016.07.26 23:42

Lietuva kartu su tarptautine bendruomene ir toliau palaikys spaudimą Baltarusijai, siekiant užtikrinti čia statomos Astravo atominės elektrinės saugumą, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.  

Pasak prezidentės, pasikartojantys pranešimai apie incidentus Astravo elektrinės statybų aikštelėje rodo, jog Lietuvos nuogąstavimai dėl objekto saugumo yra pagrįsti, o Baltarusijos nenoras įsileisti tarptautinių inspektorių ir vengimas atsakyti į klausimus dėl elektrinės saugumo nedidina pasitikėjimo Minsku.

„Lietuva ir toliau stengsis kartu su tarptautine bendruomene daryti įtaką, kad saugumo reikalavimai būtų garantuoti ir užtikrinti“, – lankydamasi Ukmergės rajone, Tulpiakiemio vaikų dienos centre, žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

„Jeigu ne, mes turėsime ir savo priemonių, ir ieškosime Europos Sąjungoje kartu, bendromis priemonėmis neleisti šiai nesaugiai – jeigu tokia ji išliks – atominei elektrinei vykdyti savo veiklą“, – pridūrė prezidentė.

Neoficialiais Baltarusijos spaudos duomenimis, liepos 10-ąją Astravo elektrinėje įvyko dar vienas incidentas – dėl nežinomų priežasčių iš 2–4 metrų aukščio nukrito 330 tonų sveriantis agregatas, kuris buvo montuojamas reaktoriaus patalpoje. Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) apie šį įvykį oficialių duomenų neturi, Baltarusijos energetikos ministerija dėl pasirodžiusios informacijos žada pateikti savo komentarą.

Tai jau trečias galimas nutikimas Astrave, apie kurį rašo žiniasklaida – pastarąjį kartą apie galimą statybų incidentą buvo pranešta birželį, tačiau Baltarusijos pareigūnai tuomet paneigė informaciją. Balandį elektrinės aikštelėje sugriuvo reaktoriaus valdymo salės konstrukcijos, šį incidentą oficialusis Minskas pripažino.

Baltarusijos pareigūnų teigimu, pirmasis Astravo elektrinės reaktorius bus paleistas 2018 m., o daugiau kaip 60 proc. čia pagamintos elektros energijos bus eksportuojama. Lietuva yra išsakiusi nuogąstavimų dėl statomo objekto saugumo. Vilnius taip pat pabrėžia, kad elektrinė statoma netinkamai parinkus statybų aikštelę ir neatlikus tarptautinius standartus atitinkančio poveikio aplinkai vertinimo.

Astravo AE statoma už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Numatyta, kad reaktoriai bus aušinami Neries upės vandeniu.