Lietuvoje

2021.06.21 23:05

Įsismarkavusios kaitros iššūkiai: perspėjama dėl gaisrų rizikos, nebeatlaiko ir įkaitusi kelio danga

Goda Malinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.21 23:05

Lietuvoje toliau fiksuojami karščio rekordai. Kelias dienas besitęsianti kaitra, kai temperatūra dieną kyla iki daugiau kaip 30 laipsnių, sinoptikų jau įvardijama kaip stichinė. Karštis pavojingas ne tik sveikatai – didėja gaisrų, nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių rizika. Karščio neatlaiko ir įkaitusi kelio danga.

Vilniuje, šalia Žaliųjų ežerų, žmonių vidurdienį netrūksta. Kol vieni jau trečią dieną besitęsiančiu karščiu džiaugiasi, kiti sako – tokias oro sąlygas iškęsti sunku.

„Karšta, norisi šilumos, bet jau per daug. Nepripratęs ir organizmas“, – LRT TELEVIZIJAI sako poilsiautoja.

„Aš norėčiau, kad būtų vėsiau“, – pritaria kita moteris.

„Taip, pasiilgus labai net. Man 30 pats tas karštis, čia mano oras“, – priešingai tvirtina dar kita poilsiautoja.

Žinios. Lietuvoje tęsiasi kaitra: didėja gaisrų, nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių rizika, karščio neatlaiko ir įkaitusi kelio danga

Žaliųjų ežerų gelbėtojai džiaugiasi, kad čia šiais metais gelbėti skęstančiųjų dar neteko. Tačiau savaitgalį kituose šalies vandens telkiniuose nuskendo 6 žmonės. Raginama į saugų elgesį vandenyje nenumoti ranka, o stipriai įkaitus saulėje nešokti į vandenį.

„Jeigu esi stipriai įkaitęs saulėje, įšoksi staigiai į vandenį, gali būti ir kraujagyslių problemos, tiek raumenis gali sutraukti, čia pavojingas dalykas“, – aiškina Žaliųjų ežerų gelbėjimo stoties gelbėtojas Rolandas Kilius.

Pasak sinoptikų, bent trečdalyje Lietuvos teritorijos jau tris dienas trunkantys karščiai, kai termometras siekia 30 ir daugiau laipsnių, reiškia stichinę kaitrą.

„Vakar (sekmadienio – LRT.lt) rekordai buvo viršyti beveik visose stotyse, Alytuje buvo užfiksuota aukščiausia dienos temperatūra – 33 laipsniai su trupučiu“, – teigia Hidrometeorologijos tarnybos sinoptikas Tadas Kantautas.

Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius sako, kad kol kas nuo karščio nukentėjusių žmonių skambučių sulaukė ne itin daug, tačiau neatmeta, kad artimiausiomis dienomis jų gali padaugėti. Svarbiausia tokiu metu – įvertinti būtinybę ilgai leisti laiką lauke.

„Vienas iš tų patarimų – tai yra neikit, jei nereikia, ant saulės. Ypač nedarykit tų darbų piko metu – nuo 11 iki 16 val.“ – pabrėžia Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.

Alinantis karštis neaplenkia ir kelininkų – asfaltas įkaista iki daugiau kaip 100 laipsnių.

„Mes turime tą efektą, kada nuo karščio išplaukia bitumas į paviršių, gaunasi pajuodavę keliai. Bitumo išplaukimas, kaip mes terminą naudojame, prakaituojantys keliai. Kitas aspektas – mūsų žvyrkeliai. Įsivaizduokite, tokiam karštyje kada žvyras išdžiūva taip, jis iš savo sausumo jau nebeturi susirišamųjų savybių ir tos duobės, tos bangos, jos iš karto atsinaujina. Ir, be to, dulkėjimas“, – kelininkų iššūkius vardija „Kelių priežiūros“ projektų vadovas Petras Džervus.

Apie atsargų elgesį gamtoje įspėja ir ugniagesiai gelbėtojai. Per karščius didėja rizika kilti gaisrams, todėl iškylauti gamtoje tokiu oru reikia itin atsargiai.

„Šiuo metu miškų gaisringumas jau siekia 3-4 klasę. Tai reiškia, kad yra pakankamai geros sąlygos užsidegti. Nuo, tarkime, net numestos nuorūkos, jau galėtų miško paklotė jau galėtų užsidegti“, – teigia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Aurelijus Česūnas.

Anot sinoptikų, aukšta temperatūra laikysis dar bent kelias dienas, tačiau savaitės viduryje karštis kiek atslūgs, pasirodys ir stiprios liūtys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.