Lietuvoje

2021.06.21 22:15

Lėtėjant skiepijimo tempams, Statistikos departamentas pateikė 3 visuotinio imuniteto sukūrimo scenarijus

Aistė Valiauskaitė, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.21 22:15

Ekspertai skaičiuoja, kad liepos pradžioje Lietuva gali pereiti į vadinamąją „žaliąją“ zoną, kai nustatoma mažiau nei 25 koronaviruso atvejai 100 tūkst. gyventojų. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad nepaisant plintančios indiškosios Delta atmainos, nuo liepos tikriausiai baigsis ir karantinas. Tiesa, ekstremali situacija tęstųsi. Vis dėlto ir ekspertai, ir valdžios atstovai nerimauja dėl sulėtėjusių skiepijimo tempų.

Koronaviruso kreivei leidžiantis žemyn, prognozuojama, jog trečiosios bangos pabaiga jau artėja. Lietuva į vadinamąją „žaliąją“ zoną, tikėtina, pereitų jau po poros savaičių.

„Greičiausiai pirmoje liepos pusėje galime turėti „žaliąją“ zoną, kai galėtume sakyti, kad trečioji banga suvaldyta“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

Žinios. Lietuvoje tęsiasi kaitra: didėja gaisrų, nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių rizika, karščio neatlaiko ir įkaitusi kelio danga

Šiuo metu 100 000 gyventojų tenka 66 COVID-19 atvejai. Sveikatos apsaugos ministras dar sykį tikina – birželį tikriausiai baigsis karantinas. Premjerė prideda sąlygą – jei ribojimams, kurie liks, teisiškai nebereikės karantino režimo.

„Karantino kaip žodžio gal ir galėsim atsisakyti kuriam laikui. Norėčiau, kad visam laikui, bet garantuoti negaliu. O jei svarbūs ribojimai galimi tik esant karantino režimui, tada jis turės likti“, – nurodo Ingrida Šimonytė.

Koją gerėjančiai situacijai gali kišti indiškoji Delta atmaina – nuo jos vakcinos apsaugo, bet skiepijimo tempai šalyje gerokai sulėtėję. Lietuva netrukus turės 3 milijonus vakcinų dozių, bet galvosūkis valdžiai, kaip dar paskatinti žmones skiepytis.

„Kartą jau patyrėme, kad sergamumo atoslūgis vasarą gali būti laikinas ir apgaulingas – pandemija tebeliepsnoja daugelyje šalių, lieka grėsmė, kad ji grįš naujomis viruso atmainomis. Aš tikiu, kad lemtingas lūžis – jau arti“, – pabrėžė prezidentas Gitanas Nausėda.

Pirmadienį „Johnson and Johnson“ vakcina Naujosios Vilnios gyventojams pasiūlyta iš autobusiuko. Pasiskiepyti vienos dozės vakcina galima be registracijos. Vos prasidėjus skiepijimui – nusidriekė eilė. Autobusiukas, kur penktadienį skiepijosi ir pats Sveikatos apsaugos ministras, anot jo, bus viena iš skatinimo skiepytis priemonių.

„Tam naudosime priemones – mobilios grupės, palapinės, vykimas į vietas, bendradarbiausime su savivaldybėms ir verslu“, – aiškino A. Dulkys.

Statistikos departamento analitikai parengė tris skiepijimo scenarijus.

Pagal pirmąjį, jei norinčiųjų skiepytis smarkiai padaugėtų ir vidutiniškai per dieną skiepytųsi po 15 000 žmonių, 70 procentų bent viena doze būtų pasiskiepiję rugpjūčio pradžioje.

Jei skiepijimo tempai vidutiniškai siektų 7000 žmonių, tikslą galima pasiekti rugsėjį.

O tempams dar sumažėjus, vadinamasis visuotinis imunitetas taptų nebepasiekiamas.

Šiuo metu šalyje bent viena doze paskiepyta 43 procentai gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.