Lietuvoje

2021.06.21 19:37

Superkarštas savaitgalis pajūryje: nuo kaitros pamestos galvos, poilsis kai kam baigėsi kaulų lūžiais ar pūslėmis po saulės vonių

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.06.21 19:37

Praėjusį savaitgalį pajūris braškėjo per siūles. Skaičiuojama, kad vien Palangoje šiomis dienomis viešėjo keli šimtai tūkstančių žmonių. Deja, kai kuriems atostogautojams poilsis apkarto – dėl savo veiksmų teko aiškintis policijai, gydytis patirtas traumas. Incidentų vandenyje išvengti pavyko, tačiau gelbėtojams savaitgalį nebuvo kada atsipūsti. Klaipėdos policijos pareigūnai ir gelbėtojai net keturias valandas ieškojo pajūryje dingusio vyro.

Prie jūros – šimtai tūkstančių žmonių

Šiomis dienomis Lietuvą alinanti kaitra į pajūrį suginė daugybę poilsiautojų. Skaičiuojama, kad šeštadienį ir sekmadienį Palangoje galėjo viešėti bent 300 tūkst. žmonių.

„Kažkada yra atliktas tyrimas, kai sraigstasparnis skrido per paplūdimius ir fiksavo, kiek viename kvadratiniame kilometre gali gulėti žmonių. Nuo Šventosios iki Nemirsetos, kur buvo ir šiuo metu pilna, vienu metu galėjo gulėti apie 300 tūkst. žmonių. Kiek jų buvo dar kitose miesto vietose, ne paplūdimyje – sunku pasakyti. Paplūdimyje šeštadienį, sekmadienį, galima traktuoti, buvo maždaug tiek žmonių. Paplūdimiai buvo iš tiesų perpildyti“, – teigė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Palangos apgyvendinimo sektorius šiomis dienomis buvo tiesiog perpildytas, tą išdavė nuo pat Nemirsetos iki Šventosios buvusi tiek asmeninių automobilių, tiek žmonių gausa. Pirmadienį kurorte jau kiek ramiau, tačiau poilsiautojų vis dar gana daug.

Tiesa, sekmadienį kelionė iš pajūrio į Vilnių ar Kauną galėjo tapti tikru kantrybės išbandymu – šia kryptimi automobilių kolonos judėjo dviem eilėmis, o ties remontuojamais kelio ruožais formavosi kilometrinės spūstys.

„Matyt, visas Vilnius ar Kaunas buvo Palangoje“, – sakė kurorto meras.

Akcentuojama, kad savaitgalį paplūdimiuose žmonės elgėsi gana kultūringai, vengė didesnių būrelių ir, kiek pavyko, išlaikė rekomenduojamus atstumus. Nors savaitgalį Palanga ir priminė skruzdėlyną, mero žiniomis, jokių išskirtinių incidentų neužfiksuota – policijai įkliuvo keli neblaivūs vairuotojai, tačiau rezonansinių nusikaltimų ar nelaimių išvengta.

Palangos komunalininkai per savaitgalį iš paplūdimių išvežė apie 30 tonų atliekų.

„Komunalininkai turėjo košmarišką savaitgalį. Buvo didžiuliai karščiai. Nuolat prižiūri ir tualetus, kas dvi valandas vyksta ekipažai ir į paplūdimį, ir visur kitur. 30 tonų šiukšlių išvežti 30 laipsnių karštyje – yra reikalų. Tačiau susitvarkėme ir jokių incidentų nebuvo“, – dėstė Š. Vaitkus.

Susižeidusią merginą transportavo vandeniu

Dėl šilumos žmonės iš paplūdimių neskubėjo skirstytis ir savaitgalio vakarais, tad gelbėtojai dirbo valanda ilgiau nei įprastai – iki 21 val.

Palangos gelbėtojų vado Jono Pirožniko teigimu, šiltąjį savaitgalį nereikėjo gelbėti skęstančių žmonių, tačiau teko padėti krante traumų patyrusiems žmonėms.

Vieną merginą, išsinarinusią koją, iki gelbėjimo stoties, kur laukė medikai, teko transportuoti vandeniu, kadangi sausuma dėl žmonių gausos to padaryti nebūtų pavykę.

Tris neblaivius poilsiautojus iš paplūdimio teko išlydėti policijos pareigūnams, taip pat įkliuvo trys nelegaliai paplūdimyje prekiaujantys asmenys.

Vis dėlto akcentuojama, kad šiemet bent kol kas nepastebima girtavimo paplūdimiuose problemos. Dauguma poilsiautojų jau žino, kad pajūryje vartoti alkoholinius gėrimus draudžiama, ir stengiasi nepažeisti taisyklių.

„Anksčiau mums važiuojant žmonės gerdavo alų ir laikydavo jį, kol įspėdavome. Dabar pamatę keturratį, gelbėtojus paslepia. Žmonės jau ima suprasti, kad to negalima daryti. Buvo problemų dėl to, kad žmonės šunis atsivedė į paplūdimį. Kai kurie nežinojo, kad negalima, kai kurie apsimetė, kad nežino. Bet mes juos jau kokį penktą kartą įspėjame kiekvienais metais“, – pasakojo J. Pirožnikas.

Pajūryje dingusio raseiniškio ieškojo 4 valandas

Kada atsipūsti neturėjo ir Klaipėdos gelbėtojai. Čia, kaip ir Palangoje, skęstančiųjų irgi nebuvo, tačiau veiksmo netrūko krante.

„Savaitgalis buvo labai karštas, buvo daug žmonių. Vandenyje nelaimių pavyko išvengti. Dėl karštų orų žmonės buvo pasyvūs, bet dauguma maudėsi. Pagrindinė problema buvo tai, kad plaukė už plūdurų“, – teigė Klaipėdos gelbėtojams vadovaujantis biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki.

Kai kurie poilsiautojai neišvengė traumų krante – lūžo rankos, kojos, būta ir smulkių sužalojimų, nudegimų saulėje. Vienas žmogus smarkiai saulėje nudegė koją – dar jam būnant paplūdimyje pasirodė pūslės, gelbėtojai poilsiautoją palydėjo iki jo automobilio.

„Patyrusiųjų karščio smūgį pasitaikė tik vienas kitas ir jiems greitosios medicinos pagalbos kviesti neprireikė, tačiau buvo daug žmonių, kurie, kaip matėme, nudegė saulėje“, – sakė A. Siakki.

Gelbėtojams iš paplūdimio teko išprašyti augintinius atsivedusius, alkoholį vartojančius asmenis. Kai kurie išgėrę poilsiautojai nebuvo linkę paklusti reikalavimui palikti pajūrį, buvo agresyvūs, tad prireikė ir policijos pareigūnų pagalbos.

Kaip ir įprasta, šiomis dienomis teko ieškoti paplūdimiuose pasiklydusių vaikų. Laimei, visais atvejais pavyko surasti mažuosius pajūrio svečius ir perduoti juos tėvams.

Gelbėtojai fiksavo ir gana pavojingus vaikų nepriežiūros atvejus, kai tėvai savo mažus vaikus vandenyje palieka vienus.

„Buvo tokių atsitikimų, kai gelbėtojai prieina prie tėvų, prašo, kad jie prižiūrėtų savo vaikus, nes mažamečiai maudosi be priežiūros. Dauguma tėvų prižiūri vaikus, bet yra ir tokių, kurie deginasi, į telefonus įlindę ar užmiega ir piktinasi, sulaukę gelbėtojų įspėjimo, klausia, kur yra taisyklė, kad tėvai turi prižiūrėti savo vaikus, kai šie maudosi“, – pasakojo A. Siakki.

Pasitaikė ir viena gana ilga paieškų operacija, jos metu buvo pasitelktos ir policijos pajėgos – net kelias valandas pajūrio miške buvo ieškoma pradingusio vyro.

„Šeima iš Raseinių buvo paplūdimyje ir eidami link automobilių stovėjimo aikštelės nusprendė, kad eis skirtingais takais, tačiau iki automobilio atėjo tik žmona, vyras kažkur dingo. Teko kviesti policiją ir tik po 4 valandų žmona pranešė, kad vyras atsirado. Kur jis buvo – negalime pasakyti“, – apie raseiniškio nuotykius pasakojo Klaipėdos gelbėtojų vadas.

Šiomis dienomis jūra nebuvo audringa, tačiau gelbėtojai aptinka ir specialiai pažymi dugne esančias duobes.

Dauguma tėvų prižiūri vaikus, bet yra ir tokių, kurie deginasi, į telefonus įlindę ar užmiega ir piktinasi, sulaukę gelbėtojų įspėjimo, klausia, kur yra taisyklė, kad tėvai turi prižiūrėti savo vaikus.

A. Siakki

Ligoninėse – susižeidusiųjų antplūdis

Į pajūrį atvykę poilsiautojai apgulė ir uostamiesčio ligonines. Medikų teigimu, dėl didelių karščių sukeltų sveikatos problemų padėti teko ne itin daug žmonių, vienas po kito į ligoninę traukė įvairių ir gana rimtų traumų patyrę pajūrio svečiai.

„Yra labai didelis skaičius žmonių, atvažiavusių į šiuos kraštus. Jie aktyviai leidžia laisvalaikį ir daugeliu atvejų būna pametę galvą. Buvo labai daug traumų – virš 90 per parą. Kiekvieną savaitgalio parą 200 pacientų pereidavo Priėmimo skyrių“, – apibendrino Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Zigmas Juzumas.

Vien susižeidusiųjų važiuojant elektriniais paspirtukais buvo daugiau nei 10, jie patyrė rimtų lūžių ir dėl to prireikė operacijų. Nemažai žmonių susižalojo ir važinėdamiesi dviračiais, riedučiais, nukrito nuo sūpynių.

„Paspirtukininkų yra dideli greičiai ir patiriamos gana sunkios traumos, lūžiai, kuriuos reikia operuoti. Paspirtuku važiuoja panašiai kaip automobiliu – pasiekia 30 ar 35 km/val. ir žmogus griūva labai rimtai. Tai nėra keturi ratai. Buvo keletas susidūrusiųjų su dviračiais, kiti neišlaikė vairo, įkliuvo į nelygų gruntą ir tada vertėsi. Buvo ir raktikaulio lūžių, blauzdos, kelio sąnario lūžių“, – vardijo ligoninės vadovo pavaduotojas.

Pastebima, kad dauguma šio savaitgalio pacientų – ne Klaipėdos ar priemiesčių gyventojai.

„Šis savaitgalis išskirtinis tuo, kad buvo nemažai žmonių, kurie yra ne iš Klaipėdos apskrities. Teikėme pagalbą žmonėms iš Vilniaus, Panevėžio, kitų regionų. Jie yra suvažiavę į pajūrį – Palangą, Neringą ir aktyviai leidžia laiką, kartais per daug aktyviai, neįvertina savo jėgų“, – dėstė Z. Juzumas.

Paspirtuku važiuoja panašiai kaip automobiliu – pasiekia 30 ar 35 km/val. ir žmogus griūva labai rimtai.

Z. Juzumas

Daugiau pacientų įsivyravus karščiams sulaukia ir Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL). Ligoninės atstovės Aistės Noreikaitės teigimu, praėjusį savaitgalį skubios pagalbos per parą kreipėsi apie 150 žmonių.

„Pagrindinės priežastys – patirtos smulkios traumos važiuojant paspirtukais. Taip pat keletas asmenų nukentėjo per eismo įvykius. Į medikus taip pat kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, kuriems pakyla spaudimas, paūmėja širdies ir kraujagyslių ligos“, – dėstė KUL atstovė.

Dėl nudegimų saulėje ar saulės smūgio į ligoninę nebuvo paguldyta nė vieno paciento. Sunerimę dėl nudegimų saulėje į Priėmimo skyrių kreipėsi virš dešimt pavienių asmenų, įtariančių saulės smūgį.

Darbo krūvis kiek ūgtelėjo ir Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojams, tačiau kol kas situacija valdoma.

„Iškvietimų buvo šiek tiek daugiau, bet ne tiek, kad tai būtų reikšminga. Dėl karščio nukentėjusiųjų, su liūdnomis pasekmėmis nebuvo“, – sakė Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis.

Išaugusį darbo krūvį pašnekovas taip pat sieja su tuo, kad į pajūrį plūstelėjo itin daug žmonių. Tiesa, įprastai toks poilsiautojų aktyvumas būdavo liepą.

„Paprastai liepos mėnesį Palanga mums būdavo girna ant kojų. Tačiau dabar karštis sutraukė poilsiautojus. Be to, žmonės į užsienį išvykti negali“, – svarstė pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.