Lietuvoje

2021.06.21 16:08

Prezidento patarėjui susitikus su maršo dalyviais, aktyvistai netiki, kad jis susitiktų su LGBT, abejoja nuoširdumu

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.06.21 16:08

„Prezidentas yra totalus bailys“, – tokiais žodžiais LGBT bendruomenės aktyvistas reaguoja į prezidento patarėjo susitikimą su „Šeimos maršo“ dalyviais. LGBT bendruomenė sako, kad iš prezidentūros sulaukia tik ignoravimo, pasigenda Gitano Nausėdos lyderystės ir aiškios pozicijos, sako, kad prezidentas seka paskui garsiausiai rėkiančius. Anot prezidentūros, prezidentas stengiasi girdėti visų nuomonę.

Ketvirtadienį G. Nausėdos patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis susitiko su „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviais, kurie buvo susirinkę prie prezidentūros. Prezidento patarėjas susirinkusiems dėkojo už aktyvumą.

„Jūs parodėte, jog lietuviai yra aktyvi tauta, parodėte, jog savo nuomonę ir įsitikinimus galite ginti rodydami tai, girdėdami tą poziciją iš valdžios, kuriai nepritariate. Jūs netylite, jūs kalbate ir sakote“, – į susirinkusiuosius kreipėsi P. Mačiulis.

Kalbos pabaigoje jis prezidento vardu perdavė linkėjimus protestuotojams ir dar pridūrė, jog tiki, kad piliečiai „kovos už tai, kad Lietuva būtų viena ir vieninga tauta“.

Vėliau P. Mačiulis teigė, kad pats šalies vadovas arba jo atstovai kalbasi su visais žmonėmis, kurie renkasi mitinguoti S. Daukanto aikštėje. Anot jo, neišeiti prezidentui ar prezidento atstovui pakalbėti su žmonėmis būtų mažų mažiausiai nepagarba.

Vis dėlto praėjusiais metais vyko LGBT bendruomenę palaikančių žmonių akcija, kurios metu raginta prezidentą solidarizuotis ir įsisegti vaivorykštės spalvų ženklelį.

„Mes visą birželį prezidentui priminėme jo rinkiminį pažadą, duotą rinkimų kampanijos metu – įsisegti vaivorykštės spalvų ženklelį. (...) Prezidentas pažado neištesėjo, tai šiandien mes darome draugišką, šviesią akciją prie prezidentūros, paskutinį kartą kviesdami prezidentą prisiminti tą pažadą“, – BNS sakė akciją organizavęs Tomas Vytautas Raskevičius.

Slepiasi už visuomenės nuomonės

Po prezidento patarėjo susitikimo su maršo dalyviais LGBT bendruomenė pasigenda prezidento palaikymo ir aiškios pozicijos.

Vilniaus universiteto LGBT grupės pirmininkė Ada Balčiūnaitė sako, kad praėjusiais metais vykusia akcija buvo bandyta „prikalbinti prezidentą išpildyti savo pažadą prisisegti ženklelį“. Tačiau, apgailestauja ji, iš prezidentūros pusės sulaukė tik ignoravimo.

„Vienintelis atsakymas, kuris buvo gautas, kad prezidentas įsisegs ženklelį tik tada, kai bus tam tinkama proga. Jau galime pastebėti, kad tų progų šiais paskutiniais metais buvo daugiau nei reikėjo, bet nematėme, kad įsisegtų ženklelį“, – portalui LRT.lt tvirtina A. Balčiūnaitė.

Kalbėdama apie prezidentūros poziciją dėl Partnerystės įstatymo, universiteto LGBT grupės pirmininkė svarsto, kad G. Nausėda stebi, į kurią pusę palinks svarstyklės.

„Nebuvo tvirtos pozicijos, kad būtinai reikia patvirtinti Partnerystės įstatymą, nors jau seniai laikas turėti tokį įstatymą. Buvo fiasko su referendumais, atrodo, kad buvo bandyta pasislėpti už visuomenės nuomonės, kad nereikėtų pareikšti tvirtos ir aiškios lyderio pozicijos“, – kalba A. Balčiūnaitė.

Jos teigimu, šiuo metu prezidento pozicija nebestebina – Šeimos maršo metu skambėjo prezidento sveikinimas, tačiau šalia vykusios LGBT bendruomenės akcijos buvo ignoruotos, pastebi pašnekovė: „Matosi, kad jis visiškai nenori bendrauti nei su LGBT bendruomene, nei reikšti tvirtesnių pozicijų tuo klausimu“.

Prezidentą vadina bailiu

Žurnalistas, LGBT bendruomenės aktyvistas Jonas Valaitis teigia, kad prezidentui LGBT bendruomenės klausimai nėra patogūs.

„Sakyčiau, kad prezidentas yra totalus bailys. (...) Jo rinkėjai yra tokie, kad vargu, ar giliai pagalvojo, koks jis būtų prezidentas žmogaus teisių klausimais, juolab, ir prieš tai, kai tapo prezidentu, jis bendradarbiavo su Laisvos visuomenės institutu, kuris nėra gerai nusiteikęs LGBT bendruomenės klausimais“, – LRT.lt komentuoja J. Valaitis.

Pasak jo, LGBT bendruomenės prašymu įsisegti vaivorykštės spalvų ženklelį buvo norima išgirsti aiškią prezidento poziciją. Tačiau, priduria aktyvistas, G. Nausėda „suprato, kad tai yra baisi tema, o jis neturi ką pasakyti“, tad stengiasi šią temą ignoruoti.

„Jis elementariai taikosi į rinkėjų elektoratą – rėkiančių miniose, kurie nelabai giliai pagalvoja, kas tos žmogaus teisės, kam LGBT žmonės eina ir ko jie nori. Tai yra žmonės, kurie elementariai nemąsto – eina, rėkia ir tiek“, – tvirtina J. Valaitis.

Abejoja nuoširdumu

Prezidento patarėjo susitikimą su maršo dalyviais, kurie atvirai grasina susidorojimu, aktyvistas vadina „nemąstymu ir bailumu“. Vis dėlto, pažymi J. Valaitis, prezidento veiksmai nestebina.

„Prezidentas išeina, sako kalbas, kuriose niekas nieko nesupranta, atrodo, jis besididžiuoja šiuo savo titulu, kad „esu prezidentas ir dabar valdau“. Tai yra žmogus, kuris manęs absoliučiai niekuo negali nustebinti, nes yra pernelyg gerai prognozuojamas. Tai yra prezidentas, kuris nemąsto.

Žinau, kaip veikia žmonės, kurie nemąsto. Jie eina ten, kur šiuo metu yra banga, o dabar yra tradicinių šeimų banga, tai prezidentas ir eina. (...) Jis nedaro gilios analizės, ar tie žmonės, kurie neva gina savo šeimas, yra teisūs, ar neteisūs. Čia yra ne apie tai. Žmogus elementariai neturi jokių vertybių, jis yra daugumos nuomonių sekėjas. Kas garsiausiai rėkia, tą jis ir atkartoja“, – sako J. Valaitis.

Aktyvistas sako abejojantis, ar G. Nausėdos išėjimas pasikalbėti su LGBT bendruomene būtų nuoširdus, jo teigimu, toks žingsnis reikštų komunikacinės ugnies gesinimą, kadangi „prezidentas yra labai aiškiai ne kartą išreiškęs savo poziciją“.

„Aš asmeniškai netikiu, kad jis kada nors išeis, jis yra pernelyg didelis bailys, kad išeitų ir atsakytų į klausimus, nes nėra į juos įsigilinęs“, – mano J. Valaitis.

Jis taip pat priduria, kad prieš kitus rinkimus prezidentas greičiausiai bandys išsisukti nuo tiesaus atsakymo – „pareikš, kad niekada nebuvo homofobų pusėje, o homofobams pasakys, kad niekada nebuvo LGBT žmonių pusėje“.

Prezidentūra: prezidentas stengiasi girdėti visų nuomonę

Kaip LRT.lt raštu pateiktuose atsakymuose teigia prezidentūros komunikacijos grupė, prezidento vyr. patarėjas P. Mačiulis, penktadienį kalbėdamas apie susitikimą su „Šeimos maršo“ dalyviais, pabrėžė, kad tokio masto renginiai prie prezidentūros vyksta itin retai, ir kad būtent masinis renginio pobūdis paskatino išeiti susitikti su jo dalyviais.

Anot prezidentūros, prieš metus vykęs „p. T. V. Raskevičiaus organizuotas keliolikos žmonių sambūris buvo labiau panašus į Laisvės partijos priešrinkiminę akciją“.

„Kaip žinia, tuo metu iki Seimo rinkimų buvo likę vos trys mėnesiai, todėl prezidentas ir jo komanda vengė įsitraukimo į rinkimuose dalyvaujančių partijų rinkiminių kampanijų veiksmus“, – tvirtinama atsiųstuose atsakymuose.

Prezidentūros teigimu, prezidentas bendrauja su visais ir neskirsto Lietuvos piliečių pagal jų gyvenamą vietą, amžių, lytinę orientaciją: „Neskirsto žmonių į savus ir svetimus. Prezidentas stengiasi girdėti visų nuomonę, kad ir kokias sudėtingas temas kelia skirtingos socialinės grupės“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.