Lietuvoje

2021.06.21 13:41

Ministrė: tarp svarstomų trijų scenarijų – ir 10 tūkst. migrantų per dieną

atnaujinta 14.50
Ignas Jačauskas, BNS2021.06.21 13:41

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad šiuo metu svarstomi trys galimi nelegalios migracijos scenarijai iš Baltarusijos, apimantys nuo 500 iki 10 tūkst. migrantų per dieną.

Pasak ministrės, esant šiems scenarijams, suvaldyti migrantų srautui nebepakaktų vien ministerijai pavaldžių tarnybų, o reikėtų ir savivaldybių pagalbos.

„Yra paruoštas mūsų tam tikras planas, jei, tarkime, tie srautai būtų iki 500 asmenų per parą, iki 1000 asmenų ir iki 10 tūkst. asmenų. Kalbant apie pirmąjį planą, jei bus žmonių iki 500 asmenų, tai mes išnaudojame visas Užsieniečių registracijos centro, Pasieniečių mokyklos patalpas, įrengta ir stovyklavietė, kurioje yra virš 350 žmonių, ir po 3 parų jau būtų reikalingos savivaldybių patalpos ir maitinimas“, – po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio žurnalistams sakė ministrė.

Anot jos, pagal antrąjį scenarijų, jei per parą į Lietuvą atvyktų iki tūkstančio asmenų, be minėtų priemonių, būtų įrengta papildoma stovyklavietė tūkstančiui žmonių, po trijų parų taip pat būtų kreipiamasi pagalbos į savivaldybes.

„Jei būtų iki 10 tūkst. asmenų per parą, kaip minėjau antrojo scenarijaus metu, būtų visa tai reikalinga ir dar papildomai dvi stovyklavietės pažeidžiamiausiuose mūsų savivaldybių rajonuose. Po dviejų parų būtų reikalingos savivaldybių patalpos ir maitinimas“, – pasakojo ji.

Ministrė sako, kad be palapinių miestelio, svarstoma nuomotis ir modulinius namelius.

„Panašu, kad gali reikėti priimti tuos sprendimus. Dabar skaičiuojamės. Tie nameliai greičiausiai būtų VSAT teritorijose. Kadangi tai lengviau padėtų užtikrinti saugumą“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

A. Bilotaitė pabrėžė, kad šiemet į Lietuvą per Baltarusiją atvyko 440 nelegalių migrantų, t.y. beveik šešis kartus daugiau, nei pernai per visus metus, todėl pradėtos diegti sienų stebėjimo sistemos – jas ketinama įdiegti per metus, o šiemet tam planuojama skirti 11,5 mln. eurų.

Išaugus migracijos srautams, Pabradėje jau įrengtas palapinių miestelis. Anot ministrės, palapinės pritaikytos net ir šaltesniam metų laikui, tačiau ateityje ketinama nuomotis ir modulinius namelius.

A. Anušauskas: scenarijai nebūtinai realūs

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pabrėžė, kad migracijos, kaip ir kariuomenės reagavimo scenarijai, nebūtinai yra realūs, bet jiems būtina ruoštis.

„Manau, kad realus optimistinis scenarijus. Migraciniai procesai, kad Lietuvą pasiektų tūkstančiai žmonių, jie tikrai nėra realūs, tačiau pasirengimas užtikrinti ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos išorės sienų apsaugą, turi būti vykdomas. Keliasdešimt pabėgėlių, atvykstančių į Lietuvą per savaitgalį – taip, tai irgi sukelia mums problemų, tai sudaro ir materialias išlaidas, naudojame žmogiškuosius resursus, kai galėtumėme juos kam nors kitam panaudoti“, – kalbėjo ministras.

Pasak A. Anušausko, Vyriausybė imamasi ir veiksmų „pačiais įvairiausiais lygiais“, jau dabar siekiant užkirsti kelią dar didesnei migracijai, ieškoma ir kontaktų su Irako pareigūnais.

Savo ruožtu A. Bilotaitė pabrėžė, kad svarbu nesudaryti prielaidų „naujo migracijos kelio atsiradimui“. Šiuo metu, anot jos, priimtas sprendimas visus atvykstančius migrantus suimti teismo leidimu, taip apribojant asmenų judėjimą.

„Tai leidžia tuos žmones sulaikyti, kad jie nebeišeitų, nebepabėgtų, ir tai yra aiški žinia, kad nėra patogu čia atvykti ir pasiekti kitas savo kryptis“, – kalbėjo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.