Lietuvoje

2021.06.21 19:05

Meteorologas apie savaitės orus: stichinę kaitrą keis liūtys, oras palaipsniui vės, bet ženklesnių pokyčių sulauksime tik savaitės pabaigoje

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.21 19:05

Šiandien jau oficialiai sulaukėme stichinės kaitros, mat trečia diena iš eilės daugelyje šalies rajonų oro temperatūra dienos metu siekė 30 ir daugiau laipsnių, LRT RADIJUI sako meteorologas Silvestras Dikčius. Pasak jo, šią savaitę oras palaipsniui vės, sulauksime vasariškų liūčių, kurias lydės perkūnija, tačiau gaivesnių ir mūsų klimatui įprastesnių oro temperatūrų galėsime tikėtis tik savaitės pabaigoje.

Vakar Lietuvoje fiksuotas karščio rekordas. Kaip skelbia hidrometeorologijos tarnyba (LHMT), Alytuje buvo fiksuota 33,1 laipsnio oro temperatūra. S. Dikčius čia pat pabrėžia, kad tai yra būtent tos dienos, birželio 21 d., rekordas. Anot jo, gali būti pasiektas ir šiandienos visų laikų oro temperatūros rekordas.


„Visoje Lietuvoje buvo 31-33 laipsniai kaitros. Tai tikrai karšta diena buvo. Tikėtina, kad šiandien bus dar vienu kitu laipsniu karščiau, tad galime ir vėl sulaukti rekordų, – sako meteorologas. – O štai birželio šilčiausia diena buvo prieš du metus, 2019 metų birželio 12 dieną, kuomet termometro stulpelis kilo net iki 35,7 laipsnio. Šis rekordas neturėtų būti viršytas šiomis dienomis, tačiau pirmadienio, birželio 21 d., rekordas gali būti pasiektas.“

LRT RADIJO klausytojai ne kartą teiravosi, kuo skiriasi stichinė kaitra nuo šiaip karšto oro. Stichinė kaitra arba ilgalaikis karštis, anot S. Dikčiaus, yra pavojingas ne tik gamta ir ūkiui, bet ir mūsų visų sveikatai. „Stichinės kaitros kriterijumi yra laikomas toks kriterijus, kuomet tris dienas arba daugiau oro temperatūra daugelyje Lietuvos rajonų pasiekia arba viršija 30 laipsnių karštį. Taigi, jau šiandien, pirmadienį, tas stichinio karščio kriterijus kaip tik ir bus pasiektas.

Tai ženklas, o ir dar vienas priminimas, kad reikia labai saugotis: gerti daug vandens, nevalgyti sunkaus ir sunkiai virškinamo maisto, vidurdienį nebūti atviroje saulės atokaitoje, ypač vyresniems žmonėms ar žmonėms turintiems specifinių ligų. Toks karštis yra išties labai pavojingas žmogaus sveikatai“, – primena meteorologas.

Artimiausiomis dienomis karštis nesitrauks. Lietaus nėra numatoma. Pūs šiltas pietų ir pietryčių vėjas – atrodytų turėtų gaivinti, tačiau, pasak S. Dikčiaus, bus justi it vėjelis iš feno. „Toks vėjas viską džiovins, o tikrai ne gaivins“, – teigia jis. Labiausiai karščiu alsuos pietiniai ir pietrytiniai šalies rajonai. Visuose šalies miestuose termometro stulpeliai kils iki 32-34 laipsnių.

Artimiausią parą tęsis alinanti karščio banga, tačiau jau rytoj bus juntami tam tikri pokyčiai, sako meteorologas. „Vietomis jau prognozuojami trumpi vasaros lietūs su perkūnija. Rytoj jie labiau tikėtini vakariniuose rajonuose ir Žemaitijoje. O antroje dienos pusėje – jau ir šiauriniuose Lietuvos rajonuose, – prognozuoja S. Dikčius. – Artimiausia naktis ir vėl bus tvanki – nuo 18 iki 22 laipsnių. Panašu, kad daugumoje rajonų tai bus dar viena tropinė naktis. Antradienio dieną termometro stulpelis kils nuo 28 iki 33 laipsnių. Taigi, laukia dar viena karšta diena.“

Trečiadienio naktį vietomis sulauksime trumpo lietaus, o dieną jis, lydimas perkūnijos, žemę gaivins jau daugelyje šalies rajonų. Perkūnijos metu, pasak pašnekovo, vėjas gali tapti gūsingas. Kaip praėjusią savaitę oro temperatūra vis kilo po laipsnį aukštyn, taip dabar, anot S. Dikčiaus, jusime tos temperatūros palaipsnį kritimą.

„Nakties oro temperatūra išliks itin aukšta – 18-22 laipsniai. Dieną bus vos vienu laipsniu mažiau – 27-32 laipsniai karščio. Tik prie jūros gali būti laipsniu gaiviau. Tačiau visur kitur bus vis dar labai karšta. Vis tik dėl daugelyje rajonų apsilankysiančio lietaus su perkūnija bus toks ryškesnis orų pokytis Joninių išvakarėse“, – orų žemėlapį komentuoja S. Dikčius.

Ketvirtadienį, Joninių dieną, lietaus ir vėl sulauks daugelis šalies rajonų. S. Dikčius čia pat paneigia itin gajų mitą, jog „per Jonines visada lyja“. „Šiaip jau 50/50 to lietaus per Jonines būna, – tikina jis. – Palis, tačiau tie lietūs nebus ištisiniai, o trumpalaikiai. Bus juntamas tolesnis oro temperatūros lėta kritimas. Joninių naktį bus 16-21 laipsnis. Vis dar šilta naktis. Dieną šils nuo 24 iki 29 laipsnių. Tik rytiniame pakraštyje dar gali kaisti iki 32 laipsnių. O štai prie jūros bus vėsiau – 21-24 laipsniai. Taigi, bus labai kontrastingi orai šalyje.“

Kontrastingas oras bus ir penktadienį bei savaitgalį. Į šalį, anot meteorologo, ir toliau veršis gaivesnis oras. „Penktadienio dieną oro temperatūra jau bus tik 20-25 laipsniai. Šeštadienį oras turėtų mažai skirtis nuo penktadienio. Sekmadienį gali įvykti toks orų permainų lūžis, kuomet tropinio oro masė visiškai pasitrauks iš Lietuvos ir ateis, palyginti su pastarosiomis dienomis, ganėtinai vėsesni orai – didžiojoje šalies dalyje oro temperatūra sukiosis vos apie 20 laipsnių“, – ženklesnį orų atvėsimą prognozuoja meteorologas S. Dikčius.

LRT.lt primena specialistų rekomendaciją per kaitrą vengti tiesioginių saulės spindulių, ieškoti pavėsio arba likti patalpose, kuriose veikia ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Taip pat dažniau gerti skysčių, einant į lauką užsidėti galvos apdangalą, dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius, o rūbų neapdengtą odą apsaugoti kremu nuo saulės. Taip pat rekomenduojama vengti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto ir riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 17 val., kuomet saulė būna aktyviausia.

Išsamios orų prognozės su S. Dikčiumi klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.