Lietuvoje

2021.06.21 21:30

Per karščius klaipėdiečiai sunaudojo 15 olimpinių baseinų vandens, o prekybininkai suskaičiavo – lietuviai masiškai gamino šaltibarščius

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.06.21 21:30

Rekordinis karštis savaitgalį, sumušė ir vandens sunaudojimo rekordus. Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ fiksuoja kaip niekada didelį vandens suvartojimą – pasiektas kelerių metų rekordas. Sunaudota vandens tiek kiek jo užtektų pripildyti daugiau nei 15 olimpinių plaukimo baseinų.

Įprastai per parą vasaros metu suvartojama apie 30 milijonų litrų vandens, atslinkus karščiams gyventojai sunaudojo 38 milijonus litrų.

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ pastebėjo, kad iš kai kurių vandens siurblinių vandens suvartojimas šoktelėjo daugiau nei 1 200 kubinių metrų per valandą. Per savaitgalį sunaudota 113 milijonų litrų vandens.

„Per karščius vandens suvartojimas visada išauga, tačiau šiemet jis rekordinis. Labiausiai išaugo vandens suvartojimas iš I-os vandenvietės, iš jos vanduo tiekiamas ne tik šiaurinei miesto daliai, bet ir Klaipėdos priemiesčiams. I-oje vandenvietėje vandens suvartojimas per parą išaugo 2 milijonais litrų. Stebime, kad vandens suvartojimas didžiausias anksti ryte nuo 7 iki 9 val. ir vakarais nuo 20 iki 22.30 val., piką pasiekia apie 21 val., kai iš darbų grįžę gyventojai jį masiškai naudoja ir labai tikėtina ne tik buities reikmėms, bet ir vejos laistymui. Didelis vandens suvartojimas gali sukelti vandens drumstumą ir mažinti vandens slėgį, ypač aukštesnėse gyvenamosiose vietose“, – sako bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Taip pat bendrovė „Klaipėdos vanduo“ informuoja, kad vandentiekio avarija Liepų gatvėje, po geležinkelio bėgiais jau likviduota. Darbai baigti per savaitę. 60 metrų ilgio vandentiekio atkarpa atidaryta.

„Vandens padavimą nuolat sekame realiuoju laiku per SCADA sistemą ir matome, kad šiaurinėje miesto dalyje sumažėjęs vandens slėgis, pagerėjo. Tačiau visuomet išaugus vandens vartojimui, išlieka rizika, kad vandens slėgis gali būtų mažesnis nei įprastai. Todėl prašome gyventojų, vejas laistyti ne piko metu“, – sako bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Specialistai pataria, per karščius vartoti daug skysčių, labiausiai patartina vandenį. Vien su prakaitu žmogus netenka apie 2 litrų vandens.

Klaipėdoje centralizuotai tiekiamas vanduo yra saugus vartojimui, jis yra vidutinio kietumo, o tai reiškia, kad jame yra kalcio ir magnio, kuris būtinas žmogaus organizmui.

Vilniečiai taip pat atsisuko čiaupus, pikas pasiektas sekmadienio vakarą

Tropinių karščių alintą savaitgalį Vilniaus regiono gyventojai suvartojo beveik dešimtadaliu daugiau vandens, o pikas buvo pasiektas sekmadienio vakarą. „Vilniaus vandenų“ specialistų teigimu, būtent tuo metu nemaža dalis gyventojų prieš darbo savaitę grįžo į namus.

Bendrovės duomenimis, ypač ryškiai vandens suvartojimas savaitgalį užfiksuotas atskiruose sostinės rajonuose ir ten, kur dauguma namų yra individualūs.

„Laikantis alinantiems karščiams nemaža dalis vilniečių ir rajono gyventojų ieško atgaivos gamtoje, prie vandens telkinių, pajūryje. Nuslūgus spūstims magistralėje Klaipėda-Vilnius bei kitose svarbiose transporto arterijose, visada pajuntame išaugusį vandens suvartojimą. Dėl kaitros praėjusį savaitgalį Vilniuje bei rajone iš viso suvartota apie 9 proc. daugiau vandentiekio vandens, kai kur jo patiekėme net iki 20 proc. daugiau negu įprastai“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas Marius Švaikauskas.

Praėjusios savaitės, kuri buvo išskirtinai karšta, sunaudoto vandens vidurkis siekė – 96 083 kub. m. Palyginimui, vien per savaitgalį vilniečiai suvartojo tiek vandens kiek telpa 76 olimpiniuose vandens baseinuose.
Pasak M. Švaikausko, vandens suvartojimo pikas buvo pasiektas sekmadienį 19-23 val.

„Mūsų specialistai spėja, jog būtent tuo metu dalis gyventojų grįžo iš vasaromis pamėgtų kurortų, vandens telkinių bei rūpinosi ne tik asmenine higiena bei namų ruoša, bet ir naudojo vandenį laistymui. Esame pasirengę operatyviai reaguoti į realų gėlo vandens poreikį, todėl vanduo buvo tiekiamas be pertrūkių. Tęsiantis stichinei kaitrai, situaciją stebime toliau, dėl oro sąlygų išplėtėme ir viešų nemokamų geriamo vandens stotelių vietų skaičių Vilniuje. Nerizikuokite savo, artimųjų bei augintinių sveikata, naudokitės jomis aktyviai“, – ragina įmonės vadovas.

Gyventojai vandenį graibsto ir iš parduotuvių

Tai, jog žmonės vartoja daugiau vandens, pastebi ir prekybos tinklų atstovai.

Bendrovės „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad vandens ir ledų paklausa savaitgalį išaugo beveik 60 proc., net du kartus daugiau nupirkta ledo gabaliukų. Taip pat didelio populiarumo sulaukė alavijų gėrimai, šalta arbata, gira. Vaisvandenių paklausa savaitgalį buvo padidėjusi 42 proc.

„Karštąjį savaitgalį didesni nei įprastai buvo kefyro bei rūgpienio pardavimai. Galime spėti, kad žmonės nuo karščių gaivinasi tradiciniais šaltibarščiais. Juolab kad šviežios bulvės ir agurkai – irgi buvo perkamiausios savaitgalio prekės“, – dėstė E. Dapkienė.

Pastebima, kad itin didelės paklausos šiomis dienomis sulaukė ir pripučiami vandens baseinai, skėčiai nuo saulės, ventiliatoriai, apsaugos priemonės nuo saulės bei įvairios turistinės prekės.

Panašios tendencijas įžvelgiantys teigė ir kitų prekybos tinklų atstovai.

„Savaitės pabaigoje Lietuvą užklupę ir tebesitęsiantys karščiai neabejotinai koregavo ir pirkėjų krepšelių turinį. Planuodami išvykas į gamtą ar saugodamiesi nuo perkaitimo namuose, pirkėjai pasirūpino didesnėmis geriamojo vandens ir kitų gaivinančių gėrimų atsargomis. Karšti savaitgalio orai tik dar kartą įrodė pirkėjų lojalumą ledams ir kitiems šaldytiems desertams“, – teigė „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

Pasak V. Budrienės, per šį savaitgalį vandens pardavimai išaugo 56 proc., palyginti su praėjusiu savaitgaliu.

„Taip pat žmonės saugosi ir nuo itin aktyvios saulės – kremo nuo saulės pardavimai per šį savaitgalį didėjo tikrai rekordiškai, palyginti su praėjusiu savaitgaliu“, – sakė V. Budrienė.

„Rimi“ atstovė Gabrielė Šerėnienė atslinkusius karščius apibūdino kaip intensyvų darbymetį, kai stebimas didelis pirkėjų susidomėjimas ir vandens, ir vaisvandenių produktais – juos žmonės perka ir aktyviau, ir dažniau.

„Prekybos duomenys rodo, kad vandens pardavimai auga daugiau nei vaisvandenių. Tai susiję su bendra sveikatingumo tendencija, kuri ypač ryški „Rimi“ tinkle, bei tuo, kad jis laikomas geresne atsigaivinimo priemone“, – pastebėjo G. Šerėnienė.

Prekybos tinklų atstovai tvirtino, jog per karščius graibstomų prekių atsargos parduotuvėse yra nuolat papildomos, tad gyventojams vandens ir kitų karštymečiu svarbių prekių nepritrūks.

Fiksuoti ir dienos, ir nakties karščio rekordai

LRT.lt primena, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį pasiektas birželio šilumos rekordas – ši naktis buvo šilčiausia per visą meteorologinių stebėjimų istoriją Lietuvoje, informavo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Tarnyba pabrėžia, kad iki 1990 metų tropinių naktų Lietuvoje pasitaikydavo labai retai, o kai kuriose meteorologijos stotyse tokių naktų išvis nebuvo užfiksuota. Tropinių naktų atsiradimas bei vis dažnesnis pasikartojimas mūsų šalyje yra glaudžiai susijęs su klimato kaita.

Kaip BNS teigė Hidromeorologijos tarnybos vyresnysis sinoptikas Tadas Kantautas, tikėtina, kad ši birželio 21-oji taip pat bus karščiausia: pirmadienio 15 val. duomenimis beveik visose stebėjimo stotyse taip pat fiksuoti dienos karščio rekordai, ryškiausiai – Vilniuje. Iki šiol aukščiausia temperatūra sostinėje birželio 21-ąją buvo 29,9 laipsnio, o šį pirmadienį pasiektas 31,9 laipsnio karštis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.