Lietuvoje

2021.06.21 07:34

Per savaitgalį pasienyje sulaikyti 32 asmenys, migrantų įkurdinimui ruošiamasi įrengti mobiliuosius namus

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.21 07:34

Per savaitgalį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje sulaikyti 32 sieną neteisėtai kirtę migrantai, LRT RADIJUI pirmadienį sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

Šie asmenys į Lietuvą atvyko trimis grupėmis per pastarąsias tris paras, pridūrė R. Liubajevas. Pasak jo, situacija pasienyje šiuo metu tebėra kontroliuojama, nors vietų apgyvendinimui ir nėra daug.

„Stengiamės kiek įmanoma greičiau iš užkardų migrantus perkelti arba į Užsieniečių registracijos centrą, arba į pasieniečių mokyklą, kur jie irgi apgyvendinami, arba į palapinių miestelį“, – sakė VSAT vadas.

Prie sienos su Baltarusija šeštadienį sulaikyta 12 neteisėtai sieną kirtusių asmenų, sekmadienį – dešimt, pirmadienio rytą – dar dešimt. Dauguma jų deklaruoja esantys Irako piliečiai, dalis yra iš Sirijos, Irano, kitų šalių. Pasak R. Liubajevo, pastaruoju metu pastebima tendencija, jog, migrantai neteisėtai siena kerta būriais po 10-15 žmonių.

Artimiausiomis dienomis ketinama nuspręsti dėl laikinų mobiliųjų namų, kurie vietų trūkumo klausimą bent kuriam laikui išspręstų.

„Šią savaitę planuosime ieškoti sisteminio, ilgalaikio sprendimo. Kalbame apie tai, kad galima būtų išsinuomuoti modelinius namelius arba konteinerius, kad galima būtų papildomai įsteigti centrą ir apgyvendinti ten prieglobsčio prašytojus ar migrantus. (...) Planuojame, kad tai bus daroma VSAT padalinių teritorijoje, kol kas yra keli variantai. Spręsime šią savaitę, ko gero, pradėsime ir pirkimo arba paslaugų pirkimo procedūrą, priklausomai nuo to, kuriuo keliu eisime. Bet tikrai tai bus vienas iš mūsų tarnybos padalinių“, – sakė R. Liubajevas.

Pasak jo, VSAT pasisako už integruotą pasienio sustiprinimo modelį, kuriame derėtų modernūs technologiniai ir inžineriniai sprendimai. Taip R. Liubajevas komentavo diskusijas apie tai, ar reikalinga būtų įrengti naujus sienos įtvirtinimus.

„Prioritetas, mūsų manymu, turi būti teikiamas išmanioms sistemoms. Jų pagalba galima laiku pastebėti neteisėtus migrantus ir atitinkamai sulaikyti. Tačiau jeigu ateityje atsirastų papildomų asignavimų, galima būtų galvoti ir apie inžinerinių įrenginių kūrimą prie valstybės sienos, kaip, pavyzdžiui, tvora. Bet vien tik tvora, pagal europinę praktiką, problemos, ko gero, neišspręs, turi būti taikoma visa eilė kitų priemonių. Viena tokių svarbiausių prevencinių priemonių yra asmenų grąžinimas į jų kilmės šalį“, – sakė jis.

LRT.lt primena, kad Lietuvos pareigūnai teigia, jog Minsko režimas galimai prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra išaugęs. 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.