Lietuvoje

2021.06.20 23:00

Opozicijai susirūpinus mokytojų išeitinėmis, ministrė teigia: pedagogų trūksta, skatinti į pensiją nereikia

Kristina Jackūnaitė, Vesta Tizenhauzienė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.20 23:00

Seimo opozicija reikalauja skirti daugiau pinigų mokytojų pensininkų išeitinėms išmokoms ir kaltina Vyriausybę pažeidžiat pedagogų teisėtus lūkesčius. Švietimo ir mokslo ministrė sako, kad pedagogų trūksta, todėl didesnėmis išeitinėmis skatinti juos išeiti – nebeaktualu.

Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazija per mokslo metų pabaigos šventę atsisveikino ne tik su moksleiviais, bet ir su į pensiją išeinančiais mokytojais. Tarp jų – 47 metus išdirbusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Zita Kontrimienė.

„Aš jau ir dirbau būdama pensinio amžiaus, bet visada būna toks stabtelėjimas ir perėjimas į kitą etapą – tiesiog prasideda kitas etapas“, – sako pedagogė.

Opozicija susirūpino mokytojų išeitinėmis, jiems atsakoma – pedagogų trūksta, skatinti išeiti neaktualu

Pensinio amžiaus sulaukusiems mokytojams, išeinantiems iš darbo, pagal Darbo kodeksą kaip ir kitiems darbuotojams priklauso dviejų algų dydžio išeitinė.

Tačiau norint paskatinti mokytojų kaitą, prieš šešerius metus nuspręsta pedagogams mokėti šešių mėnesių išeitines išmokas, kai darbo sutartis nutraukiama šalių susitarimu.

Šiais metais mokyklas planuoja palikti beveik pusantro tūkstančio pensinio amžiaus sulaukusių mokytojų, norint jiems išmokėti šešių mėnesių išeitines reikia daugiau kaip šešių milijonų eurų, tačiau Vyriausybė valstybės biudžete tam numačiusi tik vieną milijoną, 15 proc. reikalingos sumos.

Seimo opozicijos teigimu, iki šiol valstybė padengdavo iki 70 proc. išeitinių išmokų, o likusią dalį – savivaldybės.

„Savivaldybės yra įspraustos į kampą, jau susitarimas tarp mokytojų ir savivaldybių mokyklų yra įvykęs, pedagogai ruošiasi išeiti teisėtai į pensijas, o ministerija skiria nepadoriai mažą sumą“, – tvirtina Darbo partijos frakcijos seniūno pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Pasak Šiaulių vicemero, savivaldybės nenusiteikusios trūkumą padengti iš savo biudžeto.

„Savivalda, manau, savų pedagogų neapleis ir visų pirma kovosim už savo teises, kad biudžetas nenukentėtų savivaldybinis, ir čia dar derybinis objektas, juo labiau girdime, kad politikai tarpusavyje dar tariasi“, – kalbėjo Šiaulių vicemeras Egidijus Elijošius.

Seimo opozicija reikalauja, kad Vyriausybė ir valdančioji dauguma trūkstamus 5 milijonus eurų pridėtų. Seimas šiuo metu kaip tik tikslina valstybės biudžetą.

Vis dėlto švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigia, kad nebėra tikslo skatinti pedagogus anksčiau eiti į pensiją.

„Situacija yra kardinaliai pasikeitusi: jeigu mums prieš keletą metų tikrai buvo reikalinga ta priemonė, kuomet reikėjo paskatinti, kad mokytojai išeitų į ankstyvesnę pensiją, ir tikrai jautėme, kad reikia tos didelės kaitos, tai šiandien situacija yra tokia, kad trūksta mokytojų: jau šiandien trūksta, o po kelių metų mes iš viso turėsime didžiulį mokytojų trūkumą“, – teigia ji.

Švietimo ministerija pranešime teigia, kad mokyklos su išeinančiais mokytojais gali susitarti dėl mažesnių išeitinių arba pasikeitus pasitraukimo sąlygoms mokytojai gali apsispręsti likti dirbti.

„Manau, kad mokytojas ilgai dirbęs mokykloje tikrai nusipelnė ir tų šešių (mėnesių išeitinės – LRT) – nieko čia valstybė nebus nuskurdusi, jeigu išties duos mokytojui“, – mano į pensiją išeinanti lietuvių kalbos mokytoja Z. Kontrimienė.

Socialdemokratė Vilija Targamadzė pritaria, kad mokytojai turi teisėtų lūkesčių sulaukti didesnės išeitinės.

„Teisėtų lūkesčių, kurie įstatymuose yra numatyti, nevykdymas nedidina noro būti mokytojais, – sako Seimo narė. – Visų pirma, Vyriausybės priedermė yra vykdyti teisės aktus ir tai yra teisės aktuose numatyta. Tai buvo sukelti teisėti lūkesčiai.“

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad valstybės politika turėtų suderinti du tikslus: leisti į švietimo sistemą ateiti jauniems mokytojams, tačiau kartu nepalikti mokyklų be pedagogų.

„Ten, kur yra tinklo optimizacija, iš tikrųjų tie įsipareigojimai yra, matyt, svarbūs ir juos reikėtų finansuoti ir įgyvendinti, bet bendriau kalbant, mums reikia vertinti visą kontekstą, nes manau, kad turėtų būti ir tokia programa, kuri paskatina ir jaunus pedagogus ateiti vietoj išeinančių pedagogų – ir tada jau galima tikrai dėkoti pedagogams, kurie nori išeiti, už jų sudėtingą darbą. Bet ko nesinorėtų, tai turėti programos, kuri paliks mokyklas be mokytojų“, – teigia premjerė.

Premjerės teigimu, paskutinius biudžeto pakeitimus Vyriausybė svarstys pirmadienį, tačiau ji negalinti pažadėti, kad mokytojų išeitinėms pridės penkis milijonus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.