Lietuvoje

2021.06.18 11:27

Sinkevičius apie saugų mokinių sugrįžimą rudenį: ministerija neturi konkretaus plano naujiems mokslo metams

atnaujinta 14.38
LRT.lt2021.06.18 11:27

Ateinančiais mokslo metais būtina padaryti viską, kad mokiniai vėl netaptų epidemiologinės situacijos rodiklių įkaitais. Taip Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius komentuoja savivaldybių Vyriausybei penktadienį pateiktus siūlymus, kaip tinkamai pasiruošti naujiems mokslo metams, kad mokiniai grįžtų į mokyklas mokytis kontaktiniu būdu.

„Raginame ministeriją nekartoti praeitų metų klaidų ir jau dabar tinkamai pasirengti rugsėjo 1-ajai. Esame skolingi savo mokiniams, kurie daugiau nei pusę metų praleido uždaryti namuose prie kompiuterių tik todėl, kad mes, suaugusieji, neatlikome namų darbų. Todėl visiems mums – tiek valstybės, tiek savivaldybių institucijoms – ne vasaros atostogos, o vaikų galimybės mokytis kontaktiniu būdu šiuo metu turėtų būti prioritetas“, – LSA pranešime cituojamas M. Sinkevičius.

Pasak jo, laiku nepasirengę įvairiems epidemijos scenarijams, rizikuojame, kad šalies mokinių teisė į kokybišką ugdymą priklausys nuo sergamumo rodiklių ar skiepytis atsisakančių piliečių sprendimų, užuot užtikrinę mokyklose tokias sąlygas, kurios leistų kontaktinį ugdymą organizuoti net ir esant nepalankiai situacijai.

„Testavimo būdai ir galimybės, saugumo ir prevencijos priemonės, aiškūs algoritmai ir sprendimai, nepaliekantys vietos interpretacijoms, – visa tai parengę laiku galime užtikrinti tiek saugumą, tiek ugdymo kokybę, kuri, kaip mus įspėja specialistai, pilnavertė įmanoma tik mokantis kontaktiniu būdu“, – sako LSA vadovas.

Jis taip pat apgailestauja, kad iki šiol ministerija neturi konkretaus plano naujiems mokslo metams, nors iki jų liko tik kiek daugiau nei du mėnesiai, teigiama asociacijos pranešime.

Vyriausybei savivaldybės siūlo, kad visi sprendimai dėl grįžimo mokytis kontaktiniu būdu turėtų būti konkretūs ir tikslūs, suderinti su kitomis ministerijomis, nepaliekantys galimybės juos įvairiai interpretuoti ar leisti spręsti tėvams. Taip pat raginama tobulinti mokinių saugaus grįžimo į mokyklas sąlygas ir testavimo reglamentavimą, aiškiai nurodant, ar mokinių testavimas privalomas, ar tik rekomendacinis.

Savivaldybės siūlo nustatyti tvarką ir dėl darbuotojų, kurie nesiskiepija ir nesitestuoja, bei tų, kurie neina į darbą bijodami užsikrėsti koronavirusu, taip pat – parengti ir nustatyti aiškų algoritmą, kaip elgtis pablogėjus epidemiologinei situacijai šalyje, atskirose savivaldybėse ar atskiroje mokykloje. Taip pat prašoma aiškiai teisiškai reglamentuoti hibridinį ugdymą bei įvardinti, kokiomis sąlygomis esant mokinys gali būti ugdomas šiuo būdu, kad tokia galimybe nebūtų piktnaudžiaujama. Savivaldybių nuomone, hibridinis ugdymas turėtų būti taikomas tik išskirtiniais atvejais, kai yra medikų pažyma ar NVSC pažyma dėl saviizoliacijos.

Tarp Vyriausybei pateiktų siūlymų – raginimas peržiūrėti mokytojų apmokėjimo tvarką ir numatyti papildomą finansavimą dėl padidėjusio krūvio vykdant hibridinį mokymą, iš anksto pasirūpinti papildomomis saugumo priemonėmis – švarinančiais orą įrenginiais, ventiliacija, patalpų dezinfekcija ir kitomis, teigiama LSA pranešime žiniasklaidai.

Šiugždinienė: dar kartą sakau – rugsėjį visi mokiniai turi grįžti į mokyklas

Į šį pranešimą sureagavo ministrė. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsiuntė jos komentarą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, jau birželio 1 dieną pareiškusi, kad rugsėjį visi vaikai turi grįžti į mokyklas, primena šį tikslą.

„Mano pozicija dėl naujų mokslo metų yra aiški – visi vaikai turi grįžti į mokyklas. Tam nuteikia dėl vakcinacijos sparčiai gerėjanti pandeminė situacija. Įvertinami visi scenarijai ir jiems ruošiamasi, dėl to konsultuojamasi ir su Lietuvos savivaldybių asociacija, kurios atstovas
yra pasirengimo naujiems mokslo metams ekspertų darbo grupėje, todėl keista girdėti, kad asociacija nežino, kaip rengiamasi mokslo metams“, – sakė J. Šiugždinienė.

Anot ministrės, pasirengimas naujiems mokslo metams prasidėjo jau prieš keletą mėnesių. Tam dirba suburta ekspertų darbo grupė, padėsianti mokykloms sklandžiau pasirengti ateinantiems mokslo metams.

Darbo grupė rengia saugaus mokymosi modelį, kuriame nebūtų privalomo testavimo, o jis liktų tik rekomenduojamas. Dėl to reikia sutarti su ekspertais, kurie iki birželio pabaigos pateiks savo nuomonę.

Yra daugybė dokumentų, teisės aktų, kuriuose reikia atnaujinti, tai šiuo metu ir daroma. Taip pat sisteminama ugdymo įstaigų patirtis, renkami geriausios praktikos pavyzdžiai, kurie prieš naujus mokslo metus ir bus pateikti mokykloms.

Rugsėjo – gruodžio mėn. bus tęsiamos papildomos konsultacijos abiturientams ir jų mokytojams, konsultacijos mokyklų vadovams, mokyklose toliau turėtų dirbti savanoriai, padedantys mokytis mokiniams

Naujais mokslo metais veiks Geros savijautos programa – pasirenkamųjų paslaugų fondas mokykloms, skirtas mokinių emocinei sveikatai, fizinei būklei ir socialiniams įgūdžiams atstatyti ir palaikyti. Jai 2021 m. skiriama 5,1 mln. Eur.

Išnaudodamos Kultūros paso platformą ir veikimo schemą, mokyklos galės savarankiškai rinktis paslaugas iš fizinių, juridinių ir nevyriausybinių organizacijų teikėjų sąrašo veikloms gryname ore, komandos formavimo užsiėmimams, psichologų paskaitoms, emocinio intelekto
mokymams organizuoti ir pan. Vienam mokiniui skiriamas 15 Eur krepšelis.

Kad esant ypatingiems atvejams, būtų galima organizuoti vienu metu ugdymą ir klasėje, ir nuotoliniu būdu, bus įrengiamos hibridinės klasės.

Vasarą savivaldybėms bus pristatyti ministerijos nupirkti nešiojamieji kompiuteriai – 9 836 vienetai už beveik 6,9 mln. Eur. Jie bus išdalinti mokykloms, kuriose stinga kompiuterinės įrangos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.