Lietuvoje

2021.06.18 13:32

Antrąja vakcina paskiepytas Dulkys: turime pasinaudoti viruso išsikvėpimu ir išeiti kaip laimėtojai

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.06.18 13:32

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį pasiskiepijo antrąja „Vaxzevria“ vakcina. Anot jo, šiuo metu turime pasinaudoti viruso išsikvėpimu ir jį nugalėti.

„Mes dabar turime pasinaudoti viruso išsikvėpimu. Ilgą laiką virusas mums diktavo savo dienotvarkę, o mes vijomės. Šiuo metu pirmas kėlinys baigėsi, baigėsi lygiosiomis, mus atakavo, įmušė įvarčių, įmetė į krepšinį, bet dabar yra pertraukėlė ir į antrąjį kėlinį turime išeiti kaip laimėtojai.

Antrąja vakcina paskiepytas Dulkys: pavojingas atmainas svarbu sustabdyti, NVSC tai atlieka tinkamai

Bet mes negalime palikti aikštės. Turime toliau vakcinuotis, padaryti viską, kad jį nugalėtume. Suprantu, pandeminis nuovargis, nuolatinė gynyba nuvargina, bet negalime sau to leisti. Dabar mes turime diktuoti darbotvarkę su vakcinavimo programomis, kelti organizacijose vėdinimo klausimus“, – gavęs vakciną kalbėjo ministras.

Veiklą pradeda mobilusis autobusiukas

A. Dulkys po skiepo sakė besijaučiantis gerai ir laukęs antrosios vakcinos. Jis pasiskiepijo mobiliajame autobusiuke.

„Esu geros nuotaikos, geras oras, esu labai mielai nustebintas šio mobilaus autobusiuko. Vilnius startuoja su tokia programa, autobusiukas važinės po nutolusios mikrorajonus jau po darbo valandų. Jei pasiteisins, jei lydės sėkmė, miestas yra pasiruošęs plėsti tokį tinklą“, – komentavo ministras.

Į savivaldybių pastangas skatinti vakcinacijos procesą ministras žiūri labai optimistiškai, džiaugiasi merų įsitraukimu: „Merai taip užsidegę, tiek daug noro, tikiu, atsiras dar idėjų, kurios paskatins“, – sakė A. Dulkys.

Kalbėdamas apie idėją vakcinuoti kurortuose, A. Dulkys sakė, kad vakcina turi judėti prie žmogaus, kad jam būtų patogu.

Ministro teigimu, skiepijant svarbus bendradarbiavimas su verslu, socialinio verslo propagavimas: „Galime judėti link didelių prekybos centrų, didelių žmonių judėjimo traukų – ir žmogui patogu, jis lengvai pasiekiamas mūsų, yra saugios sąlygos tai padaryti.“

Kovoje su delta atmaina – skiepai

Ketvirtadienį Lietuvoje užfiksuotas pirmasis indiškosios (delta) koronaviruso atmainos atvejis. Pasak ministro, šiuo metu svarbiausia užkardyti atmainos plitimą ir imtis prevencinių priemonių, kad ji nesklistų.

„Taip, kaip šiomis dienomis dirba NVSC, mane tenkina, yra teisingi veiksmai, yra planai, identifikuota visa seka žmonių, yra imtasi priemonių, dirbama su ta organizacija, į kurią atvyko žmogus.

Jei mes kiekvienu atveju sugebėsime identifikuoti ir imtis prevencinių priemonių, būsime pakankamai saugūs. Mes niekada negyvensime be viruso, turime išmokti reaguoti. Žinutė – reikia dviejų skiepų“, – akcentavo A. Dulkys.

Pasak jo, kalbant apie bendrą kovą su koronavirusu, svarbiausi trys elementai – vakcinavimas, testavimas ir higienos laikymasis. Kovojant su delta atmaina prevencinės priemonės yra trys ir jos tos pačios, sakė ministras.

„Šios atmainos atveju yra trys būdai ir jie visi yra tie patys: vakcinuotis, vakcinuotis, vakcinuotis. Labai svarbi žinutė – vakcinuotis pilna schema. Vasaros metu kai kuriose šalyse pastebėta tendencija, kad kai kurie žmonės po pirmo skiepo galvoja atidėti vakciną ar skiepytis rudenį. Taip negalima“, – argumentavo A. Dulkys.

Diskusijos dėl vaikų skiepijimo

Pasiteiravus, ar neketinama imtis iniciatyvos ir diskutuoti dėl privalomo vaikų skiepijimo, A. Dulkys sakė, kad diskusija vyksta ES mastu.

„Manau, kad dalyvausime toje diskusijoje, bet šiandien nematyčiau tame prioriteto. Svarbiausia žinutė, kad yra suteikta galimybė ir vaikams nuo 12 metų vakcinuotis. Kažkokių išskirtinių priemonių dėl vaikų gal ir nereikia. Mano visi vaikai skiepijasi. (...) Visi vaikai nusiteikę skiepytis“, – sakė ministras.

Kova baigsis tada, kai ir kitos šalys turės vakcinų

Kalbėdamas apie raginimą skiepytis, A. Dulkys pažymėjo, kad šiuo metu sprendžiame ne tik trumpalaikę problemą, kaip padaryti, kad žmonės ateitų pirmajai ar antrajai dozei.

„Mums reikia padaryti kelis žingsnius į priekį, pagalvoti, kaip įtikinti žmones, kad jie ateitų revakcinacijai, įtikinti, kad greičiausiai reikės 2022, 2023 metais tai daryti. Trumpalaikėmis priemonėmis arba trumpalaikiu sugundymu išspręsime labai netikrą problemą.

Turime keisti žmonių įpročius, įtikinti, kad tai yra susiję su sveikata, su saugumu. Kviečiu kelti aukštesnius tikslus, pradėti galvoti ne tik apie save ir šeimą“, – ragino ministras.

Pasak jo, kova su virusu baigsis tik tada, kai ir trečiosios šalys turės pakankamai vakcinų.

„Turime pasirūpinti, kad viskas būtų tvarkoje Ukrainoje, neturime džiaugtis, kad mažai žmonių vakcinuojasi Rusijoje, turime galvoti apie baltarusius ir visus kitus. Mūsų sėkmė bus tada, jei visos šalys visame pasaulyje galės vakcinuotis“, – tvirtino A. Dulkys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.