Lietuvoje

2021.06.18 11:55

Įvertintas palapinių miestelis Pabradėje: ne aukštos klasės viešbutis, bet minimalias sąlygas atitinka, viena bėdų – vertėjų trūkumas

atnaujinta 12.24
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, BNS2021.06.18 11:55

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas su nevyriausybininkais penktadienį lankėsi Užsieniečių registracijos centre, išaugus nelegalios migracijos srautams iš Baltarusijos. Pasak Seimo atstovo, gyvenimo sąlygos palapinių miestelyje yra pakankamai normalios, asmenims suteikiamos bent minimalios reikalingos sąlygos, tiesa, išryškėjo viena bėda – kad vyktų normali komunikacija, trūksta vertėjų.

Gyvenimo sąlygos tinkamos, bėda – vertėjų trūkumas

„Mes įvertinome, ar yra užtikrinamos žmogaus teisės, bet norime pasidžiaugti, kad į mūsų rekomendacijas yra atsižvelgiama. <...> Mūsų tikslas buvo susipažinti, kaip realiai atrodo situacija, ar yra užtikrinamos žmogaus teisės. Jūs kartu buvote su mumis, matėte, kad yra palapinės, užtikrinamos minimalios sąlygos, yra dušai, tualetai. Iš pirmo žvilgsnio, tai yra laikinas sprendimas, o ateityje yra planuojama moduliniai namai“, – žiniasklaidos atstovams sakė Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.

Jo teigimu, juose būtų galima apgyvendinti prieglobsčio prašytojus.

Ypatingas dėmesys šiame palapinių miestelyje ir centre kreipiamas į pažeidžiamus asmenis, tokius kaip žmones su negalia, nepilnamečius, šeimas.

„Sąlygos yra geros, yra virtuvė, patalpos. Tai nėra aukštos klasės viešbutis, bet minimalias sąlygas atitinka“, – teigė Seimo kontrolierius.

Tiesa, jis išskyrė vieną didesnių problemų – vertėjų trūkumą.

„Žmonės atvažiuoja iš įvairių pasaulio kraštų į nežinomą aplinką, stresas, o įstatymiškai turi suprantama kalba jam paaiškinti, kaip galima paprašyti prieglobsčio. Tai valstybinės reikšmės problema, ir mes apsitarėme, kad rašysime rekomendaciją Vyriausybei, kad šį klausimą spręstų“, – sakė A. Normantas.

Tiesa, su šia problema susiduria ne tik Lietuva, vertėjų trūkumas jaučiamas visoje Europos Sąjungoje.

„Jei mes tos problemos nespręsime, vertėjų ir neatsiras, todėl aš ir akcentuoju, kad tai nėra šios institucijos problema, tai valstybės problema, ji įsipareigoja ir turi prieglobsčio prašytojas aiškiai ir jam suprantama kalba gauti žinias, kokiu būdu jis gali gauti visą informaciją apie prieglobsčio prašymą“, – teigia A. Normantas.

Jis pabrėžė, kad tie migrantai, kurie kiek nors supranta ir geba bendrauti anglų kalba, aiškina, kad jie pasimetę ir nesupranta, kodėl yra atsidūrę Užsieniečių registravimo centre.

„Jie aiškina, kad nesupranta, kodėl čia atsidūrė. Teigia, jog ėjo į Europą, jiems rodome teismo sprendimą, bet, ko gero, aiškumo niekada nebus per daug. Todėl ir kalbame, kad ta vertėjų būtinybė yra labai svarbi“, – teigia Seimo kontrolierius.

Jis pastebi, kad šiuo metu visa situacija yra susipynusi tarsi į bendrą kamuolį: vertėjai, teisinė pagalba, psichologai.

Pasak A. Normanto, pastarųjų taip pat jaučiamas nemažas trūkumas, čia Vyriausybė taip pat turėtų ieškoti išeičių.

VSAT vadovas Rustamas Liubajevas po susitikimo teigė, kad kai dirbama ekstremalių situacijų sąlygomis, kartais tokie dalykai kaip vertėjai ar psichologai iškrenta iš akiračio, tačiau pripažįstama, kad Seimo kontrolieriaus pastabos – svarbios ir tikslios.

„Turime nemažai nedidelių tautų atstovų ir fiziškai šių kalbų kalbėtojų pasaulyje nėra labai daug, be to, turime įvertinti ir dialektų buvimą. Kalbant apie bendravimą su šiuo metu esančiais prieglobsčio prašytojais, šiuo metu, galime sakyti, turime tik keturis vertėjus. Šie vertėjai labai užimti, nes, be teisinės pagalbos, tie vertėjai dalyvauja atliekant procedūrinius veiksmus. Užimtumas labai didelis, todėl mes iš anksto planuojame jų pasitelkimą“, – sako VSAT vadovas.

LRT.lt primena, kad vizitas organizuotas siekiant „surinkti reikiamą informaciją apie užsieniečių padėtį šalyje suaktyvėjus migrantų atvykimui į Lietuvos teritoriją per Baltarusijos sieną“.

Švenčionių rajone, Pabradėje, esančiame Užsieniečių registracijos centre lankysis ir Žmogaus teisių biuro darbuotojai su socialiniais partneriais, vykdančiais humanitarines pabėgėlių apsaugos funkcijas, – Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovais.

Pareigūnų duomenimis, per šiuos metus į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai bandė patekti beveik 400 migrantų, daugelis jų yra Irako piliečiai.

Šis kiekis yra penkis kartus didesnis nei per visus 2020-uosius.

Užsieniečių registracijos centro palapinių miestelyje apgyvendinti 73 migrantai

Užsieniečių registracijos centro (URC) Pabradėje palapinių miestelyje jau apgyvendinti 73 migrantai, iš jų 27 šiuo metu yra izoliacijoje.

Apie tai penktadienį BNS informavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

Jo teigimu, dauguma apgyvendintųjų yra viengungiai vyrai – būtent tokius asmenis ir buvo planuota apgyvendinti palapinėse.

URC įrengti du palapinių miestelio blokai – vienas skirtas migrantams izoliuoti, kitas – jiems apgyvendinti, teritorijoje taip pat yra dušai, prausyklos, tualetai, maitinimo patalpos.

Izoliavimo bloke telpa 60 žmonių, apgyvendinimo bloke – 290 užsieniečių.

VSAT duomenimis, šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 405 neteisėti migrantai. Daugiausia tarp jų yra Irako piliečių.

Šis skaičius yra penkis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė yra sakiusi, kad išaugęs nelegalių migrantų srautas yra sąmoninga Baltarusijos režimo politika prieš Lietuvos valstybę. Anot jos, tai rodo, jog pradėtas hibridinis karas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.