Lietuvoje

2016.07.23 01:23

Dėl kiaulių maro protrūkio Anykščių raj. priverstinai skers kiaules

Dėl plintančio afrikinio kiaulių maro Anykščių rajono, išskyrus dvi seniūnijas, smulkieji ūkininkai turės priverstinai išskersti kiaules, nurodo Maisto ir veterinarijos tarnyba. Tarnybos duomenimis, šiemet Anykščių rajono ūkiuose nustatyta daugiausia šios pavojingos ligos židinių ūkiuose ir tarp laukinės gyvūnijos.

Anykščių rajono Umėnų kaime, kur prieš kelias dienas krito keturios ūkininkės Laimutės Žiukienės augintinės – afrikinio kiaulių maro židinys. Tai trečias atvejis per mėnesį šiame rajone, kai užkratas aptiktas smulkiame ūkyje.

„Kad apsigintume nuo kiaulių maro, reikia laikytis apsaugos priemonių“, – sako Anykščių rajono Umėnų kaimo ūkininkė L. Žiukienė.

Maisto ir veterinarijos tarnybos teigimu, Anykščių rajone ūkininkai nepajėgė užtikrinti biosaugos reikalavimų. Todėl tarnyba nurodo, kad iki rugpjūčio 30-osios rajono smulkiuose ūkiuose, išskyrus Kavarsko ir Kurklių seniūnijas, turės būti paskerstos kiaulės. Tai privalės padaryti du šimtai ūkininkų, laikančių 600 peniukšlių.                          

„Noriu pasakyti, kad mūsų specialistai kalbėjo su žmonėmis, kurie dauguma supranta ir sutinka tai padaryti. Žmonės, kurių ūkiai papuls į tą zoną, privalės išskersti kiaules, privalės kreiptis į rajono veterinarijos tarnybą arba įgaliotą veterinarijos gydytoją, kurie atliks skerdimą“, – aiškina Maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.                            

Už papjautas kiaules numatytos ir kompensacijos. Dėl jų, gavę pažymas iš veterinarijos tarnybos, gyventojai turi kreiptis į savivaldybės komisiją. Tačiau ne visi linkę atsisakyti kiaulių.

„Jei pas žmogų užsikrėtė, tai kodėl aš turiu papjauti savo kiaules. Kas ta kompensacija – neatstos to, kad aš valgau savo išaugintą mėsytę“, – piktinasi Anykščių rajono Latvėnų kaimo ūkininkė Vida Pazniokienė.

„Nuomonės įvairios – vieni nori skersti, o kurie turi mažiukus paršelius, nori juos laikyti. Bet taip nėra kategoriškai nusiteikę, kad nepjausime, dauguma yra linkę laikytis tų reikalavimų“, – teigia Troškūnų seniūnas Antanas Jankauskas.

Maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat spręs, ar teks skersti kiaules ir Kaišiadorių bei Elektrėnų savivaldybėse. Šių rajonų ūkiuose neseniai užfiksuoti afrikinio kiaulių maro protrūkiai.