Lietuvoje

2021.06.17 19:51

Ar reikia pasienyje su Baltarusija tvoros? Raskevičius ragina nustoti žavėtis Vengrija, Kasčiūnas mato fizinių barjerų būtinybę

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.17 19:51

Vidaus reikalų ministerija svarsto pasienio ruože su Baltarusija statyti tvorą, nors ir pripažįstama – migrantų ji nesustabdys. Tokios užkardos įrengimas gali atsieiti ir iki 150 milijonų eurų, jei būtų pasirinktas sunkiai įveikiamas, bet tarptautinės bendruomenės smarkiai kritikuojamas, vengriškos tvoros modelis. Apie tai svarstyti siūlantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas ragina spartinti ir atvykusiųjų išsiuntimą.

Prie sienos su Baltarusija, Ignalinos rajone, pasieniečiai trečiadienį sulaikė dar šešis migrantus. Visi turėjo Irako piliečiams išduotus asmens tapatybės dokumentus. Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai bandė patekti 397 migrantai. Daugiausia tarp jų Irako piliečių. Tai penkis kartus daugiau, nei per visus praėjusius metus.

Žinios. Prie sienos su Baltarusija pasieniečiai sulaikė dar šešis migrantus

Sienos apsaugos tarnybos vado Rustamo Liubajevo teigimu, Minske gali būti apie 1,5 tūkstančio neteisėtai į Europos Sąjungą norinčių patekti migrantų, naujų atvykėlių vis daugėja. Išaugus tokių atvejų skaičiui sustiprinta sienos su Baltarusija apsauga.

„Greičiausiai vizos yra išduodamos vietoje, o taip pat stebima ir kita situacija, kai žmonėms padedama tiesiog atvykti arba atsirasti prie sienos, tada nurodoma, kur jie gali kirsti ir taip toliau. Visiškai organizacinis procesas, kuris pradedamas nuo skrydžių“, – sako Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė neatmeta galimybės statyti Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje tvorą – šiuo metu atliekama studija. Tokia tvora galėtų kainuoti apie 15 mln. eurų.

Dviejų komitetų vadovų nuomonės – kardinaliai skirtingos

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas ragina nepamiršti, kartais išaugęs migrantų srautas ne tik grėsmė nacionaliniam saugumui, bet ir žmogaus teisių krizė. Išaugus neteisėtos migracijos srautams iš Baltarusijos, Lietuva kreipėsi į Irako ir Turkijos vyriausybes, kad šios sugriežtintų išvykstančiųjų iš šalies kontrolę oro uostuose.

„Nėra įmanoma pastatyti tokios sienos, apsitverti Lietuvos teritorijos neįžengiama kliūtimi, o be to, yra apibrėžtos procedūros, kad žmonės, kurie patenka į Lietuvos teritoriją, pasibeldžia į sieną, jie teikia prieglobsčio prašymą. Migracijos departamentas tą prašymą operatyviai nagrinėja ir priima atitinkamą sprendimą. Kviečiau politikus atsisakyti populistinės retorikos, kada yra pasitelkiami kitų ES valstybių pavydžiai, kaip Vengrijos, kuri yra kviestionuotina savo požiūriu į žmogaus teises“, – sako Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Raskevičius.

Vengriją dėl tvoros ir elgesio su migrantais, kai sučiuptus iš karto grąžina anapus tvoros, kritikuoja Europos Sąjunga ir nevyriausybinės organizacijos. Seimo NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, būtina ieškoti sprendimų, kaip spartinti atvykusiųjų išsiuntimą. Dabar prieglobsčio prašymai nagrinėjami ir daugiau nei metus.

„Jeigu mes nenorime saugoti sienos, tai tada paskelbkime, kad visi pasaulio žmonės yra ES piliečiai ir tada panaikinkime visus barjerus, panaikinkime VSAT ir tada visi keliauja ir laisvai juda, kur tik nori. Aš neatstovauju tos pozicijos, manau, kad mes turime rūpintis savo nacionaliniu saugumu ir visos ES saugumu. Jeigu yra galimybės, turime atrasti, kad toks fizinis barjeras atsirastų. Be to, mes juk kalbame apie barjerą su visiškai autoritariniu režimu, kuris yra absorbuojamas Rusijos“, – priešingą poziciją sako NSGK vadovas Laurynas Kasčiūnas.

Migrantų skaičius pasienyje – stipriai išaugęs

Pernai Lietuvoje sulaikytas 81 užsienietis, bandęs į Lietuvą patekti nelegaliai. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104.

Pastaruoju metu išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pasieniečiai iš kitų padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.

Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.